Text to row gibi bir şey mümkün mü?

Excel Vers. ve Dili
Office 2000 Professional Türkçe- İngilizce
Çalıştığım bir dosyada iller , mahalleler ve sokak isimleri ve her sokağın m2 değerleri var. Bazı sokaklar virgül ile ayrılarak aynı hücrede verilmiş benim yapmak istediğim textleri virgül ile satırlara bölüp en başta bulunan il ilçe mahalle bilgileri ile m2 değerlerini de her satıra yazdırmak. Bunu yaparken alttaki mahallelerin değerlerini bozmamalı tabi..

Bana daha önce bu işin makroyla yapıldığı söylendi ama malesef ben o kadar yetenekli değilim:)

Aklıma şöyle bir şey geldi bir nevi text to column özelliğinin satır versiyonu uygulanabilir mi ya da böyle bir şey var mı? Aslında bu işlemi tüm iller için uygulayacağım düşünülürse daha da pratik bir çözüme ihtiyacım var...

Dosyaya ufak bir örnek ekledim.Yardımcı olabilir misiniz?

Şimdiden teşekkürler...

Excel Vers. ve Dili
Çözüm yok mu?

Ben hala texti satırlara böldürmenin bir yolunu bulamadım bu konuda yardımcı olabilecek kimse yok mu? Yan hücrede kolonlara böldürüp paste specialden transpoz edeyim dedim ama bu seferde insert copied cells yapamadığım için (yani hem transpoz edip hem de yeni satır ekleyemediğim için) bir şey yapamadım.

Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim...
Şimdiden teşekkürler...

hamitcan

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019 Türkçe
Eki inceleyin.

Son düzenleme:

AS3434

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
M.Office/Excel 2007 Türkçe
Sn eceselvi

Hücre içindeki birden çok değeri satıra böldüm ama, devamı için uğraşmak gerekli. Texti satırlara bçlmek kısmen işinize yararsa..

Excel Vers. ve Dili
çok teşekkür ederim...

Sn hamitcan ve as3434'e yardımlarından dolayı çok teşekkür ederim.Özellikle sn hamitcanın makrosu çok işime yarayacak sanırım...

Excel Vers. ve Dili
Sorun ne anlayamadım...

Merhaba,
Daha önce bir hücrede virgüllerle ayrılmış texti satırlara yazdırma ile ilgili sorunumdan bahsetmiştim.Sağolsun Sn Hamitcan bu konu ile ilgili bir makro gönderdi. Fakat datada makronun bazı yerlerde işlemediğini farkettim.Gözden kaçırdığım bir şey var ama anlayamıyorum.

Konuyu biraz açayım. Ekte koyduğum dosyada görüldüğü üzre D kolununda bazı sokak isimleri aynı hücreye virgüllerle ayrılarak yazılmış.Makro bu durumda sokakları virgüle göre satırlara bölüp altalta düzenliyor. Ama d3'te 22 ve 23. S değerlerini sırayla J12 ve J13'de düzenlemesi gerekirken D4'teki 16 değerine atlayıp ordan devam ediyor.

Lütfen yardımcı olabilir misiniz?

Şimdiden teşekkürler...

hamitcan

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019 Türkçe
Makroda bir yeri değiştirmeyi unutmuşum. Kodu aşağıdaki şekilde değiştirin.

Kod:
Sub DAGITT()
[g2:k2000].ClearContents
c = 1
For k = 2 To [d65536].End(3).Row
b = 1

Cells(k, 4) = Trim(Cells(k, 4))
Cells(k, 4) = Cells(k, 4) & " "
For t = 1 To Len(Cells(k, 4))
If Cells(k, 4) <> " " Then
If Mid(Cells(k, 4), t, 1) = "," Or t = Len(Cells(k, 4)) Then
c = c + 1
Cells(c, "j") = Mid(Cells(k, 4), b, t - b)
Cells(c, "k") = Cells(k, "e")
If Cells(k - 1, "a") = "" Then Cells(c, "g") = Cells(c - 1, "g") Else: Cells(c, "g") = Cells(k - 1, "a")
If Cells(k - 1, "b") = "" Then Cells(c, "h") = Cells(c - 1, "h") Else: Cells(c, "h") = Cells(k - 1, "b")
If Cells(k - 1, "c") = "" Then Cells(c, "i") = Cells(c - 1, "i") Else: Cells(c, "i") = Cells(k - 1, "c")

b = t + 2
End If
End If
Next t
Next
End Sub

Excel Vers. ve Dili
Sayın hamitcan size ne kadar teşekkür etsem azdır.
Sabrınız ve alakanız için teşekkür ederim...