TEXTBOX`A GİRİLEN YTL`NI YAZIYA ÇEVİRME

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 Türkçe
Günaydın arkadaşlar,

Userform üzerindeki textbox1`e yazdığım metin içerisinde 1.530,50-YTL (Binbeşyüzotuz-YeniTürkLirası Elli Yeni Kuruş) yazmak yerine sadece 1.530,50-YTL yazınca hemen yanına yazıyla yazılması mümkün mü?

Örnek: 1.530,50-YTL (Binbeşyüzotuz-YeniTürkLirası Elli Yeni Kuruş)
Yani yukarıdaki örnekte 1.530,50-YTL diye yazınca hemen yanına otomatik olarak (Binbeşyüzotuz-YeniTürkLirası Elli Yeni Kuruş) şeklinde yazdırabilmek mümkün mü.

Eğer mümkün değil ise başka türlü nasıl yapabilirim.

Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar lütfen yardımcı olurmusunuz. Saygılarımla. :dua:

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
İş:Excel 2016-Türkçe
Sn Ongun pratik olarak ekteki örnek aklıma geldi.Umarım işinizi görür

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 Türkçe
Sayın fructose, öncelikle ilginiz için çok teşekkür ederim. Gönderdiğiniz dosya işime yarıyacak üzerinde biraz değişiklik yapmam lazım. :eek:k::

Ancak, benim asıl yapmak istediğim, textbox içerisinde hem metin hemde ytl var, bu bilgiler sayfadaki hücreye aktarılıyor. Yapmak istediğim metin ve ytl girişini textbox`a yapınca 1.530,50-YTL yazdığımda hemen yanına yazıyla yani (Binbeşyüzotuz-YeniTürkLirası Elli Yeni Kuruş) otomatik yazılsın istiyorum. Belki mümkün olmayabilir ama yinede merak ettim olabilirmi diye. Saygılarımla. :dua:

Excel Vers. ve Dili
microsof 2007
sanırım bu konu hala çözülmemiş

siteye yeni giriş yaptım

A1 HÜCRSİNDEKİ ÖRNEK 1500 RAKAMINI A2 HÜCRESİNE YAZI İLE BİNBEŞYÜZ YAZDIRAMIYORMUYUZ ..
TEŞEKKÜRLER

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Excel Vers. ve Dili
microsof 2007
ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM KARDEŞ.. MÜTHİŞ DERECEDE İŞİMİ GÖRDÜ....

Saygılar..

Excel Vers. ve Dili
office xp pro türkçe
Ongun' Alıntı:
Sayın fructose, öncelikle ilginiz için çok teşekkür ederim. Gönderdiğiniz dosya işime yarıyacak üzerinde biraz değişiklik yapmam lazım. :eek:k::

Ancak, benim asıl yapmak istediğim, textbox içerisinde hem metin hemde ytl var, bu bilgiler sayfadaki hücreye aktarılıyor. Yapmak istediğim metin ve ytl girişini textbox`a yapınca 1.530,50-YTL yazdığımda hemen yanına yazıyla yani (Binbeşyüzotuz-YeniTürkLirası Elli Yeni Kuruş) otomatik yazılsın istiyorum. Belki mümkün olmayabilir ama yinede merak ettim olabilirmi diye. Saygılarımla. :dua:
Sayın Ongun
sayın ustad fructose un yaptığı çalışmada ben şunu önereceğim
belki işinize yarar.
aynı forma bir tane daha textbox ekleyip textbox1 in change olayına aşağıdaki kodu ilave edersen sanırım bir netice alabilirsin
bu olay ikinci textboxtada sağlanabilir. seçim sizin
Kod:
Private Sub TextBox1_Change()
Range("IU65536") = TextBox1.Value

If TextBox1.Value = Empty Then
TextBox3.Text = ""
TextBox2.Value = ""

Else
TextBox2.Value = Range("IV65536")
TextBox3.Text = TextBox1.Value & " YTL" & "Yazıyla " & TextBox2.Value
End If

End Sub

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Selamlar,

Ekteki dosyada konuyla ilgili kullanıcı tanımlı fonksiyonlar ile çözümü sunuyorum umarım işinize yarar.

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Sn COST_CONTROL, Textboxta karakter sınırlandırırken , ve . kısmınıda düzeltinki 125.25 ve 125,25 gibi sayılar farklı farklı algılanmasın.
İyi çalışmalar :hey:

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Selamlar,

Sn. fructose aslında dediğinizde haklısınız fakat;

Ancak, benim asıl yapmak istediğim, textbox içerisinde hem metin hemde ytl var, bu bilgiler sayfadaki hücreye aktarılıyor. Yapmak istediğim metin ve ytl girişini textbox`a yapınca 1.530,50-YTL yazdığımda hemen yanına yazıyla yani (Binbeşyüzotuz-YeniTürkLirası Elli Yeni Kuruş) otomatik yazılsın istiyorum. Belki mümkün olmayabilir ama yinede merak ettim olabilirmi diye. Saygılarımla.
Ongun arkadaşımızın yukarıda belirttiği şekilde yazmak istenirse bu seferde sizin dediğiniz şekilde yaparsak sıkıntı oluşacaktır. :arkadas:

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Sn COST CONTROL Aslında benim demek istediğim 125.5 yazınca YüzYirmiBeş YTL Elli YKR
yazması gerekirken BinİkiYüzElliBeş YTL yazmaktadır.

Abdi Bey'in verdiği başka bir yöntem kendisine teşekkürler
yada bir zaman sayacı koyup o süre zarfında Textbox1 in sıfırlanıp Textbox1'e tekrar hücredeki yazı ile yazılmış YTL değerin çekilmesi gibi yöntemlerde düşünülebilir ama sade olması açısından benim verdiğim örnekte Textbox2 değeri hücrede bir & operatörü ile bağlanıp alındığında sorun olmayacaktır.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Selamlar,

Sn. fructose,

Ben soruyu şu şekilde anladım Ongun arkadaşımız 1. Textboxın içine hem metin hemde rakam girecek 2. Textboxta ise sadece rakam kısmı yazıya çevrilecek.

Örnek olarak benim çalışmamda 1. Textboxa aşağıdaki ifadeyi yazıp denerseniz ne demek istediğimi daha iyi anlayabilirsiniz.

"Yalnız ; 1.530,45 YTL dir."

Sonuç olarak eğer ihtiyaç olursa çalışmaya sizin dediğiniz kısıtlamayıda ekleyebiliriz.

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Sizin anladığınız doğru olabilir Sn COST_CONTROL, :D

Ben sadece çalışmanız daha şık ve mükemmel olsun diye söyledim sorunun sizle alakasıda yok zaten. Hep Ongun Beyin yüzünden :mrgreen: yaz Textbox1 sayı gör Textbox2 de değilmi.

Sn COST_CONTROL, sizin sık kullandığınız smiley ile selam vereyim :arkadas:

Excel Vers. ve Dili
office xp pro türkçe
Sayın fructose, ve COST_CONTROL, Üstadlar
bir diğer kodlama ile textboxtan çıkınca değeri aynı textboxta hem rakamsal hemde yazıyla göstermeyi başardım.
buradan paylaşmak istedim

Saygılar sevgiler
Kod:
Private Sub TextBox1_Exit(ByVal Cancel As MSForms.ReturnBoolean)
a = TextBox1.Value
TextBox1.Text = a & " Yazıyla " & LiraCevir(a)
End Sub

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Elinize sağlık Abdi Bey Exit olayı haricinde update olayının içinede yazabilirsiniz

Private Sub TextBox1_AfterUpdate()
a = TextBox1.Value
End Sub

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 Türkçe
abdi' Alıntı:
Sayın fructose, ve COST_CONTROL, Üstadlar
bir diğer kodlama ile textboxtan çıkınca değeri aynı textboxta hem rakamsal hemde yazıyla göstermeyi başardım.
buradan paylaşmak istedim

Saygılar sevgiler
Kod:
Private Sub TextBox1_Exit(ByVal Cancel As MSForms.ReturnBoolean)
a = TextBox1.Value
End Sub
Arkadaşlar, hepinize ayrı ayrı teşekkürlerimi sunarım. Bu ilgi ve özveri olduktan sonra bu site asla yok olmayacak.

Sayın abdi, verdiğiniz kodu denedim. Tam olarak aradığım buydu. Çok teşekkür ederim . Saygılarımla