textbox arama textbox süzme

walabi

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
excel 2010

excel 2013
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
06-08-2025
Merhaba , iyi günler,

Aşağıdaki kodu nasıl uyarlayabilirim, nelerin değişmesi gerekiyor. İlk kod excel sayfa1 e yazılmış. Ben bunu userform üzerindeki textbox2 ye uyarlamak istiyorum . Nasıl yapabilirim. Yanlış değilsem, ilgili kodda veri girişi yeri olarak hücre aralıkları var. ben sadece bir textbox üzerine uyarlamak istiyorum. sayfadaki change değilde textbox daki change durumunda kod nasıl olmalıdır.

Private Sub Worksheet_Change(ByVal Target As Range)
If Target.Cells.Count > 1 Then Exit Sub
If Not UserForm5.ListBox1.Tag = "off" Then
If Intersect(Target, Range("b5:b20")) Is Nothing Then Exit Sub
Dim deger As Range
sayac = 0
derlenen = Target.Address

bakilan = UCase(Replace(Replace(Target.Value, "i", "İ"), "ı", "I"))

For Each deger In Sheets("Cari").Range("B2:B85")

If Not IsEmpty(deger.Value) And Left(deger.Value, Len(bakilan)) = bakilan Then

sayac = sayac + 1
sonuc = deger.Value

If sayac = 1 Then
UserForm5.ListBox1.Clear
End If

UserForm5.ListBox1.AddItem deger.Value

End If

Next

If sayac > 1 Then
UserForm5.Tag = derlenen
UserForm5.Caption = "Birden Cok Uygun Kayit Var, Lutfen Birini Seciniz"
UserForm5.ListBox1.Tag = "off"

UserForm5.Show

UserForm5.ListBox1.Tag = ""

ElseIf sayac = 1 Then
Range(derlenen) = sonuc

Else

bakilan = ""
sayac = 0
For Each deger In Sheets("Cari").Range("B2:B85")

If Not IsEmpty(deger.Value) And Left(deger.Value, Len(bakilan)) = bakilan Then

sayac = sayac + 1
sonuc = deger.Value

If sayac = 1 Then
UserForm5.ListBox1.Clear
End If

UserForm5.ListBox1.AddItem deger.Value

End If

Next
UserForm5.Tag = derlenen
UserForm5.Caption = "Uygun Kayit Bulunamadi, Lutfen Listeden Birini Seciniz"
Range(derlenen) = ""
UserForm5.Show

End If

Else
UserForm5.ListBox1.Tag = ""
End If

End Sub

walabi

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
excel 2010

excel 2013
06-08-2025
Merhaba,

Açtığım konuyla ilgili bir dosya ekledim. Dosyanın, sayfa1,sayfa2 ve userform1 ile ilgili verileri , kodları bu siteden ( sanırım asri hoca ) alıntıdır. Diğerlerini ben kendim ekledim. sayfa1 deki sonucun aynısını textbox a uyarlamak mümkün müdür.

Teşekkürler,

Ekli dosyalar

walabi

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
excel 2010

excel 2013
06-08-2025
Merhaba,

Açtığım konuyla ilgili bir dosya ekledim. Dosyanın, sayfa1,sayfa2 ve userform1 ile ilgili verileri , kodları bu siteden ( sanırım asri hoca ) alıntıdır. Diğerlerini ben kendim ekledim. sayfa1 deki sonucun aynısını textbox a uyarlamak mümkün müdür.

Teşekkürler,

Bu konuyla ilgili bir destek almam mümkünmüdür.

walabi

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
excel 2010

excel 2013
06-08-2025
İnceleyiniz.

Korhan Bey teşekkürler,

Benim yüklemiş olduğum dosya ile sizin linkini paylaştığınız dosyalardaki uygulamalar arasında fark var. Fark var dememin sebei bana göre olanı ve vba dilini çok fazla bilmememden kaynaklanıyor. Yani benim için fazla olan konular. Eğer zaman alacak bir konu değilse yüklediğim uygulama benim istediğin şekilde uyarlanabilir mi?

Bana göre farklılık olan yerler ve aklımın bilgimin yetmediği yerler;

Yüklediğim dosyada arama ya da süzme yapılan yerler bir alan olarak tanımlanmış, target sanırım bu anlamda kullanılıyor, ben sadece bir textbox içinde aratma yapacağım.

Yüklediğim uygulamada , bir hücre içine veri giriliyor, tab ya da enter dedikten sonra ilgili liste karşımıza çıkıyor, çift klik ile seçim yaptıktan sonra yapılan seçim aynı hücrenin içine dolmakta. sizin verdiğiniz linkteki uygulamalarda , yanlış değilsem seçim yapıldıktan sonra farklı alanlara veri giriliyor.

ve en son yüklediğim uygulamada yine seçim yaptıktan hemen sonra kapanan bir userform-listbox uygulaması var.

Bunlar benim bilgimi aşan konular olduğu için yüklediğim dosya isteklerime göre uyarlanabilir mi.

Ekli dosyalar

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Userform üzerinde Combobox kullanırsanız daha verimli sonuçlar alabilirsiniz. Bu konuyla ilgili forumda bolca örnekler var. Arama yapmalısınız.

Ek olarak form üzerinde TextBox ile arama yaparak sonuçları Listbox üzerinde listeleyebilirsiniz. Bununla ilgili olarak hem paylaştığım linkte hem de forumda başka başlıklarda bolca örnekler var.

walabi

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
excel 2010

excel 2013
06-08-2025
Userform üzerinde Combobox kullanırsanız daha verimli sonuçlar alabilirsiniz. Bu konuyla ilgili forumda bolca örnekler var. Arama yapmalısınız.

Ek olarak form üzerinde TextBox ile arama yaparak sonuçları Listbox üzerinde listeleyebilirsiniz. Bununla ilgili olarak hem paylaştığım linkte hem de forumda başka başlıklarda bolca örnekler var.

Tekrardan merhaba,

Ben ya derdimi anlatamıyorum ya da özellikle araştırma yapmaya yönlendiriliyorum. Özellikle bahsettim ki, eklediğim dosya benim için komplike bir dosya. Direk kendi araştırmalarım ile uyarlayabileceğim bir örnek değil. Ve textbox arama ile ilgili zaten bir haftadır araştırma yapıyorum. Asıl örnekler textbox süzme şeklinde aranmalıymış. Bunu da dün farkettim. Konu arama değil, süzme başlıkları altında aranmalıymış.

Ayrıca Örneğin, Private Sub Worksheet_Change(ByVal Target As Range) satırını Private Sub textbox3_Change(ByVal Target As Range) şeklinde değiştirmeye kalktığımda nesne hatası gibi bir uyarı alıyorum. Yani ben sayfa hücresindeki bir olayı daha textboxa uyarlamaya çalışırken en baştan hata yapıyorum. Sanırım. Bu yüzden özellikle rica ettim yüklemiş olduğum dosya uyarlanabilir mi diye. Zaruri birşey değil ama olursa da çok iyi olur anlamında bir durum benim için.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Eklediğiniz dosyada UserForm4 var. Tıklayınca üzerinde 3 adet TextBox var.

Buradaki beklentiniz nedir?

walabi

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
excel 2010

excel 2013
06-08-2025
Eklediğiniz dosyada UserForm4 var. Tıklayınca üzerinde 3 adet TextBox var.

Buradaki beklentiniz nedir?
Korhan Bey,

Sayfa1, sayfa2 ve userform1 var. bunlar dosyanın orjinal hali. Sorduğunuz soru üzerine, sayfa1 de b5-b20 hücrelerinde olduğu gibi. Textbox3 e örneğin an yazdım, an ile başlayan iller sıralansın. Ben bunu cari ünvan için kullanıcam ama örnekten yola çıkarak belirtiyorum.

Userform4 açık, textbox3 e AN yazdım, bir üst sayfa olarak userform3 açıldı( bunun üzerindeki listbox ya da comboboxda cari ünvanlar olacak, cari sayfası) , antalya, ankara, gibi veriler sıralandı, çift klik ile bir seçim yaptım, userform3 kapandı, textbox3 e yaptığım seçim yerleşti. bir sonraki textboxa imleç geçti. Ben bu şekilde ifade edebiliyorum adımları.

Sayfa1 de B5 hücresini textbox3 olarak düşünün, bu hücreye bağlı olayların aynısını textbox3 e uyarlamak istiyorum.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Ben yapmak istediğiniz anladım.

Bu işlem için neden ComboBox kullanmıyorsunuz. Zaten bu nesne açılır şekilde verileri listeler ve siz oradan seçim yaparak işleme devam edersiniz. Özelliği budur.

walabi

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
excel 2010

excel 2013
06-08-2025
Ben yapmak istediğiniz anladım.

Bu işlem için neden ComboBox kullanmıyorsunuz. Zaten bu nesne açılır şekilde verileri listeler ve siz oradan seçim yaparak işleme devam edersiniz. Özelliği budur.
Combobox sadece verileri listelemeye yarar diye biliyorum. Aslında bu siteden bulduğum bir örnekten yola çıkarak kendim oluşturmaya çalıştığım bir çalışmaya bu örneği uygulamak istedim. combobox da olabilir, listboxda ama benim için asıl önemli olan , eğer işlemin adı süzme ise ( ki ben bunu hep arama olarak düşünmüştüm) textboxa firma ünvanı girdiğimde verilerin daraltılması yani süzülmesi , daha sonra bu süzülen veriler içinden aradığımı seçmek.

Ancak sorunuzun asıl cevabı sanırım şu. Firma ünvanlarını süzmek için bunu kullanmayı düşünüyorum. Ve varsayın ki bir cari listede belki 1000 belki 10000 adet farklı ünvan var. Onbin satırlık bir veriyi listeleyen combobox sanırım çok kullanışlı olmaz. ve bu liste sürekli artan bir liste.

Dosya orjinalinde intersect diye benim için karmaşık gelen bir fonksiyon var, ya da her neyse, ilk defa gördüm, satır sütün kesişmesi gibi tarif edilmiş. Sütunları sabit ama satır verileri sürekli değişecek bir uygulama yapmaya çalışıyorum. Umarım anlatabilmişimdir.

Ayrıca, böylesi bir uygulamayı ilk defa gördüm ve açıkcası çok beğendim. Kasdettiğim şey, excelin ön yüzünde gelişen hadiseler, Hücreye veri giriyorsunuz, bir liste açılıyo, seçim yapıyorsunuz, liste kendiliğinden kapanıyor.

Önyüz kullanıcıları için bir hayli hoş bir görünüm bence, slayt gösterisi yapar gibi.

Sorunuza karşılık uzun ve gereksiz bir cevap oldu belki ama istediğim sonucu elde edebilirsem, birçok önyüz kullanıcısı için de faydalı olabilir diye düşünüyorum.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Aşağıdaki adımları takip ediniz.

Önerdiğim yöntemde her harfe bastığınızda arama yapacaktır. Belki bu yöntem size kullanışsız gelebilir. Dilenirse bu işlem butona atanabilir. Böylece aramak istediğiniz veriyi yazıp butona tıkladığınızda arama işlemi yaptırılabilir. Ya da tamamen başka bir mantık kurulabilir.

Aşağıdaki adımları uygulayıp formu çalıştırıp ve denemeler yapınız

Boş bir modülün en üst satırına aşağıdaki kod satırını yazınız.

C++:
Public Kontrol As Boolean
UserForm3'ün kod bölümündeki kodların hepsini silin ve aşağıdaki kodu uygulayınız.

C++:
Private Sub ListBox1_DblClick(ByVal Cancel As MSForms.ReturnBoolean)
    Kontrol = True
    UserForm4.ActiveControl = ListBox1.Value
    Unload Me
End Sub

Private Sub ListBox1_KeyDown(ByVal KeyCode As MSForms.ReturnInteger, ByVal Shift As Integer)
    If KeyCode = 13 Then
        Kontrol = True
        Unload Me
    ElseIf KeyCode = 27 Then
        Unload Me
    End If
End Sub

Private Sub UserForm_KeyDown(ByVal KeyCode As MSForms.ReturnInteger, ByVal Shift As Integer)
    If KeyCode = 27 Then Unload Me
End Sub

Private Sub UserForm_QueryClose(Cancel As Integer, CloseMode As Integer)
    Kontrol = False
End Sub
UserForm4'ün kod bölümündeki kodların hepsini silip aşağıdaki kodu uygulayınız.

C++:
Option Explicit

Private Sub Textbox3_Change()
    Dim Baglanti As Object, Kayit_Seti As Object

If Kontrol = True Then Exit Sub

Set Baglanti = CreateObject("AdoDb.Connection")
    Set Kayit_Seti = CreateObject("AdoDb.Recordset")

If TextBox3 <> "" Then
        Baglanti.Open "Provider=Microsoft.Ace.OleDb.12.0;Data Source=" & _
        ThisWorkbook.FullName & ";Extended Properties=""Excel 12.0;Hdr=No"""

Kayit_Seti.Open "Select Distinct F3 From [xVeri$A2:C] Where F3 Like '" & TextBox3 & "%'" & " Order By F3 Asc", Baglanti, 1, 1

If Kayit_Seti.RecordCount > 0 Then
            UserForm3.ListBox1.Column = Kayit_Seti.GetRows
            UserForm3.Show
        End If

Baglanti.Close
    End If

Set Baglanti = Nothing
    Set Kayit_Seti = Nothing
End Sub

walabi

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
excel 2010

excel 2013
06-08-2025

Önerdiğim yöntemde her harfe bastığınızda arama yapacaktır. Belki bu yöntem size kullanışsız gelebilir. Dilenirse bu işlem butona atanabilir. Böylece aramak istediğiniz veriyi yazıp butona tıkladığınızda arama işlemi yaptırılabilir. Ya da tamamen başka bir mantık kurulabilir.

C++:
UserForm3'ün kod bölümündeki kodların hepsini silin ve aşağıdaki kodu uygulayınız.

C++:
    Kontrol = True
End Sub

Private Sub ListBox1_KeyDown(ByVal KeyCode As MSForms.ReturnInteger, ByVal Shift As Integer)
    If KeyCode = 13 Then
        Kontrol = True
        Unload Me
    ElseIf KeyCode = 27 Then
        Unload Me
    End If
End Sub

Private Sub UserForm_KeyDown(ByVal KeyCode As MSForms.ReturnInteger, ByVal Shift As Integer)
End Sub

Kontrol = False
End Sub

C++:
Option Explicit

If TextBox3 <> "" Then

Kayit_Seti.Open "Select Distinct F3 From [xVeri$A2:C] Where F3 Like '" & TextBox3 & "%'" & " Order By F3 Asc", Baglanti, 1, 1

UserForm3.Show
        End If

Baglanti.Close
    End If

Set Baglanti = Nothing
    Set Kayit_Seti = Nothing
End Sub
Korhan Bey, teşekkürler, aradğım şey buydu, yanlız double klik den sonra şöylesi debug alıyorum.

form already displayed, can,t show modally
form zaten görüntüleniyor, mod olarak gösterilemez

walabi

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
excel 2010

excel 2013
06-08-2025

C++:

C++:
    Kontrol = True
End Sub

If KeyCode = 13 Then
        Kontrol = True
        Unload Me
    ElseIf KeyCode = 27 Then
        Unload Me
    End If
End Sub

End Sub

Kontrol = False
End Sub

C++:
Option Explicit

If TextBox3 <> "" Then

UserForm3.Show
        End If

Baglanti.Close
    End If

Set Baglanti = Nothing
    Set Kayit_Seti = Nothing
End Sub
Korhan bey, yaptığınız açıklamalara göre, bir başka mantık olarak ilk karakter değil de ilk iki karakterden sonrası şeklinde olması mümkün mü. Bunu belirtmemin sebebi bizim ülkede isimler genelde en az iki yada üç harften oluşur. Karakter sayısını değiştirme şansımız varmıdır kısaca.

Benim düşüncede tasarlamaya çalıştığım şey, bir cari kart girişi. Bu tür veri girişlerinde sisteme tanımlı bilgiler, vergi no ya da tc no ile ünvan kısmandan yapılmakta. Kullanıcılar genelde ünvana bakıp veri aratmayı tercih eder.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Hata için mesajımda ki bir satırın yerini değiştirdim. Son halini deneyiniz. Büyük ihtimalle sorun çözülecektir.

Arama işleminin 2 karakter ve üzerinde yapılması için kod içinde ki aşağıdaki satırı;

If TextBox3 <> "" Then

Bununla değiştiriniz.

If Len(TextBox3) > 1 Then

walabi

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
excel 2010

excel 2013
06-08-2025
Hata için mesajımda ki bir satırın yerini değiştirdim. Son halini deneyiniz. Büyük ihtimalle sorun çözülecektir.

Arama işleminin 2 karakter ve üzerinde yapılması için kod içinde ki aşağıdaki satırı;

If TextBox3 <> "" Then

Bununla değiştiriniz.

Korhan bey, dediklerinizi uyguladım ve istediğim sonucu alabiliyorum.

Teşekkürler

walabi

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
excel 2010

excel 2013
06-08-2025

If TextBox3 <> "" Then

Bununla değiştiriniz.

Korhan Bey, şöylesi birşey sormak istiyorum. Verdiğin [xVeri$A2:C]

If TextBox3 <> "" Then

Bununla değiştiriniz.

Korhan Bey, verdiğiniz kodda neyi değiştirmeliyim ki xVeri sayfasındaki B sütunu için textbox2 ye aynı uygulamayı yapayım.

İlgili kodda [xVeri$A2:C] şeklinde olan yeri aynı haliyle ya da [xVeri$A2:B] şeklinde aldım, userform3 görünen yerleri userform2 olarak değiştirdim, textbox3 ü textbox2 yaptım ancak olumlu sonuç alamadım.

Ayrıca büyük küçük harf duyarlılığı nasıl kazandırılabilir.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Sorgu satırında bulunan F3 (C Sütunu) ifadelerini F2 (B Sütunu) olarak düzeltmelisiniz.

walabi

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
excel 2010

excel 2013
06-08-2025
Sorgu satırında bulunan F3 (C Sütunu) ifadelerini F2 (B Sütunu) olarak düzeltmelisiniz.

Paylaşmış olduğunuz linkteki uygulamadan çalıntı yaparak Büyük Küçük harf duyarlılığı için ;

if textbox3 <> "" then satırından hemen sonra

UserForm3.ListBox1 = UCase(Replace(Replace(UserForm3.ListBox1, "ı", "I"), "i", "İ")) şeklinde satır oluşturdum.

Ama hata almaktayım. Bu ifade yanlışmıdır ya da eksikmidir. Nasıl ifade edilmesi gerekir.