Textboxa belirli bir formata göre klavyeden veri girmek. DİKKAT giriş anında formata

Excel Vers. ve Dili
türkçe
Textboxa belirli bir formata göre klavyeden veri girmek. DİKKAT giriş anında formata

textboxa belirli bir formatta veri girilmesini istiyorum. Yan istediğimiz format

TH-003/008/SE/kp ise biz textboxa geldiğimizde sadece 003'ün üzeri doğrudan seçili olacak. KLAVYEDEN tuşa bastığımzda 003'ü değiştirmeye başlayacak. örneğin 512 girdiğimizde 003ün yerine yazacak. Tuşalara basmaya devam ettiğimizde girdiğimiz değeri kp'nin üzerine yazacak.

yani biz textboxa girdiğimizde sırasıyla kalvyaden 512sk tuşlarına bastığımızda

TH-512/008/SE/sk olacak

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Textboxa aşağıdaki kodları yazarak denermisiniz.

Kod:
Private Sub TextBox1_Change()
If Len(TextBox1) = 16 Then
TextBox1.SelStart = 14
TextBox1.SelLength = 2
End If
End Sub

Private Sub TextBox1_Enter()
TextBox1.SelStart = 3
TextBox1.SelLength = 3
End Sub

Excel Vers. ve Dili
türkçe
kod çok güzel çalıştı
fakat yenideğer almasını istemediğimiz yerleri nasıl kilitleyebilirz. Yani kullanıcı istesede TH- kısmını değiştirmesin

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
kod çok güzel çalıştı
fakat yenideğer almasını istemediğimiz yerleri nasıl kilitleyebilirz. Yani kullanıcı istesede TH- kısmını değiştirmesin
Bu elbette yapılabilir ancak epeyce uzun kodlar lazım gibi geldi bana, detaylıca düşünülürse daha pratik bir çözüm bulunabilir belki. Benim önerim tek textbox yerine her parça için ayrı textbox kullanmanızdır, sonrasında bu parçaları birleştirerek istediğiniz metni elde edebilirsiniz. Ayrıca değiştirilmesini istemediğiniz textboxların locked özelliğini false yaparakta kilitlemek kolay olacaktır.

Excel Vers. ve Dili
türkçe
dediğinize katılıyorum.

Fakat az önceki kodda textboxa tab ile giriş yaptığında orada yazılan değeri kople seçtiği için textbox1_enter kodu istenileni yapmıyor. Fakat Change olayındaki kod çok güzel çalışıyor

Enter olayı için bir çözüm öneriniz var mı?

Excel Vers. ve Dili
türkçe
tb

Textboxun properties penceresindeki EnterFieldBehavior özelliğini fmEnterFieldBehaviorRecallSelection olarak ayarlayın.
Hızlı cevabınız için teşekkür ederim . Yarına yetiştirmem gereken bir iş vardı. bu hızlı cevap çok işime yaradı.