textboxlara veri girdikten sonra enter tuşu....

merhaba..inşallah derdimi anlatabilirim..ekteki dosyamda bulunan işin yeri,adet,benzeri,en,boy,yükseklik textboxlarına veri girdikten sonra mauso ile kaydet butonuna basarak ilgili sayfalara aktarabiliyorum..benim istediğim "yük" texboxuna girdiğim veriden sonra enter yaparak "kaydet"butonunun çalışması ve tekrar imalatın cinsi texboxuna veri girmeye başlıyayım...yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden çok tşk ederim..saygılar..

Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office 2003
Excel 2003
Sayın excelboy,

Userformdaki Textboxların properties ekranındaki AutoTab özelliğini True yapmalısınız.Ayrıca Tabindex özelliğini sırasıyla hangi textboxsun gelmesini istiyorsanız ona göre sıralamasınız.Mesela Textbox1 için Tabindex özelliğini 1 yaptınız diyelim daha sonrada Textbox3 ekranına geçmek istiyorsanız Textbox3 ün Tabindex özelliğini 2 yapmalısınız.

Kolay gelsin

Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office 2003
Excel 2003
Ayrıca işleminizi Kaydet tuşuna basmadan yapmak istiyorsanız aşağıdaki kodu ekleyin.(Textbox7 After Update ;

Private Sub TextBox7_AfterUpdate()
On Error Resume Next
NextRow = [b65536].End(3).Row + 1
Cells(NextRow, 1) = [b65536].End(3).Row - 4
Cells(NextRow, 2) = TextBox2.Text
Cells(NextRow, 3) = TextBox3.Text
Cells(NextRow, 4) = TextBox4.Text
Cells(NextRow, 5) = TextBox6.Text
Cells(NextRow, 6) = TextBox6.Text
Cells(NextRow, 7) = TextBox7.Text
Cells(NextRow, 8) = TextBox3.Text * TextBox4.Text * TextBox5.Text * TextBox6.Text * TextBox7.Text
Cells(NextRow + 1, 8) = "TOPLAM:"
Cells(NextRow + 1, 9) = WorksheetFunction.Sum(Range("h6:h" & NextRow))
Sheets("BİRİM FİYAT TABLOSU").Cells(ComboBox1.ListIndex + 3, "e") = Cells(NextRow + 1, 9)
Cells(NextRow, 9).ClearContents
TextBox2.Text = ""
TextBox3.Text = ""
TextBox4.Text = ""
TextBox5.Text = ""
TextBox6.Text = ""
TextBox7.Text = ""
ListBox1.RowSource = ComboBox1 & "!a6:i" & NextRow + 1
End Sub

sn tevfikdemir..çok güzel bilgiler verdiniz..saolun..fakat bu textbox atlama olayını tam yapamadım..şöyleki ;
ben texbox1 in tabindex ini 1 ,textbox2 yi 2,textbox3 ü 3,textbox4 ü 4,textbox5 i 5 ve son olarak textbox6 ı,6 yaptım...fakat ben textbox6 dan sonra tekrar textbox1 e gidemiyorum...ne yapmam geekir..yardımlarınız tşrk ederim..saygılar

arkadaşlar sorum eksik olabilir...bu 6 tane texboxtan başka 8 textbox ve 7 buton var..ben enter tuşuna basarak bu ismini yazdığım sadece 6 adet textboxta gezinmek istiyorum..tşrk ler..

X

xxrt

Misafir
"yük" texboxuna girdiğim veriden sonra enter yaparak "kaydet"butonunun çalışması ve tekrar imalatın cinsi texboxuna veri girmeye başlıyayım
Yük olarak adlandırdığınız TextBox'un tabindexini diyelim 6 yaptınız.
CommandButton2'nin (Kaydet Butonu)TextBoxunu 7 yapmanız gerek.Daha sonra hangi Textbox'a gitmek istiyorsanız o textboxun Tabindex'ini takip eden sıra numarasını Tabindex'e yazmanız gerek.
Bu arada ilk olarak başlamasını istediğiniz TextBox'un Tabindex'ini "0" yapın.
başka 8 textbox ve 7 buton var..
Gezinmesine gerek görmediğiniz TextBox'ların Enabled özelliğini FALSE yapınız.
Ayrıca
TEXTBOX PROPERTIES (ÖZELLİKLERİ) makalesini inceliyerek değişik fikirler edinebilirsiniz.
Kolay gelsin.

sn xxrt ..verdiğiniz bilgiler için çok tşk ederim..fakat..yine eksiğim var izin verirseniz..çok kısaca şöyle :

şimdi ben işin cinsi,adet,benzeri,en,boy,yükseklik texboxlarımı sırası ile veri girdikten sonra (enter ile ) en son yük texboxundan sonra ( zaten tevfikdemir arkadaşımın verdiği kodu kullanarak ) enter yapınca kaydet butonu çalışıyor(aslında artık kaydet butonunu iptal ettim)...işte yük textboxundan sonra ben bir türlü olarak otomatik bir şekilde işin cinsi (textbox1) e gidemiyorum..kusura bakmayın uzun oldu..yardımcı olursanız sevinirim..saygılar

( ama dediğim gibi bu arada başka nesnelere gidiyorum..bunları false yapınca da kullanamıyorum...)

X

xxrt

Misafir
Private Sub TextBox7_Exit(ByVal Cancel As MSForms.ReturnBoolean)
TextBox1.SetFocus
End Sub

işlerimin yoğunluğundan siteye giremedim..sn xxrt bilgiler için tşkr ler..saygılar