Tik kutusu veya ekle buttom u yardım

Excel Vers. ve Dili
exl 2003 Eng
Arkadaslar merhaba

105 satırdan olusan ve 8 sutundan meydana gelen bır musterı ıle ılgılı bır excel urunler dosyam var. bu sayfadakı butun urunlerın yanına tik kutucugu koymak ve gelen sıparıse gore hangı urun ıstenıyorsa o urunun tikini işaretleyip sayfa sonunda veya basında bır ekle butonu sayesınde ısaretli urunlerin satırlarının fatura sayfasına kopyalanmasını istiyorum. Ama soyle bır problemle karsılasıyorum aynı zamanda. Gecilen siparişte verilen satır numaraları faturaylada aynı olmak zorunda. O yuzden her satırın sonuna sadece ekle butonu yerlestırıp mı bunu yapabilirim yoksa tik işareti koyarakta bu satırları istenilen satıran numarasına yerlestirme sansı varmı. Varsa da bunun formulizasyonu hakkında hiç bir fikrim yok. Bu konuda yardımcı olabilcek arkadas olursa minnettar olurum. Ihtıyac olursa ornek dosyaları gonderebilirm.
Saygılar

N.Ziya Hiçdurmaz

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 TR / 32 Bit
Örnek dosya olsa daha iyi olur.istediklerinizi dosya üzerinde belirtiniz.

Excel Vers. ve Dili
exl 2003 Eng
Soylemıs oldugunuz uzre ekte 2 dosya var. Bırı urunlerın lıstesı dıgerıde fatura. bana gelen sıparıste musterı atıyorum urunler lıstesının 1,2,4,6,10,11,15,17,18,19,22,66,78,88,91,19 vbz satırlarını ıstıyor. ben bu urunlerı kopyala yapıstır yapmaktansa mesela 5. satırın sonuna bır tık ısaretı koyarak ve bu urunun tik kutusunu işaretledigimde ve bunu herbır sıparıste gecen urun için yaptıktan sonra bır ekle butonu sayesınde bu secılı satırların formatları ve formulızasyonları bozulmadan fatura sheet indeki bolume sıralanmasını yukarıdan asagıya sıralanmasını ıstıyorum. Ama dedıgım gıbı fatura sayfasındakı sıralanıs sıparıstekı sıralanısla aynı olması gerektıgınden TİK kutusu yerıne herbır urun satırına ekle butonu koymak dahamı akıllıca olur onu bılemıyorum. bu sekılde sırası gelen sıparısı ekle degımde o sıparıs dırek fatura sayfasında yerını alır. umarım daha acıklayıcı olmusumdur yardımlarınızı beklıyorum

N.Ziya Hiçdurmaz

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 TR / 32 Bit
yanıt

İki kitapta açık olmalı.(ürün listesinde 1,2,3 gibi sayılardan yazı fontunu kırmızı yaptıklarınızı faturaya aktarır.)
Kod:
Sub aktar()
Set s1 = Workbooks("urun listesi.xls").Sheets("pcs")
Set s2 = Workbooks("fatura.xls").Sheets("sayfa1")
For renk = 1 To s1.[b65536].End(3).Row
If Range("b" & renk).Font.ColorIndex = 3 Then
Range(s1.Range("b" & renk).Offset(0, 0), s1.Range("b" & renk).Offset(0, 12)).Copy
s = s + 1
s2.Range("a" & s + 24).PasteSpecial
End If
Next
Application.CutCopyMode = False
End Sub

Excel Vers. ve Dili
exl 2003 Eng
Çok tesekkur ederım. Inan cok çok işime yarayacak. ellerine bilgine sağlık. Saygılar

Excel Vers. ve Dili
exl 2003 Eng
Yalnız şoyle bır problemle karsılastım. Bende 25 ayrı magzaya ait fatura sayfası var. yanı, ben bos bır fatura sayfası kullandıgım takdırde benım ısımı kolaylastırmamıs oluyor. soyle bırsey mumkun olabılırmı. Urun listesi kıtabında bır bosluk olusturulup o bosluga yazılacak 1den 25 e kadar olan bır sayı ıle ve bu sayı o 25 ayrı magazanın faturalarını tanımlasa ve atama ıslemını bu gırılmıs olan sayıya gore adresını bulup aynı sekılde o sayının belırttıgı magazanın faturasına gondermesı mumkun olurmu. tabı zor gorunuyor cunku sız her ıkı kıtabında acık olması gerektıgını soyledınız buda demek oluyor kı 25 fatura çeşidının acık olması gerek. anlattıgım sekılde mumkun olabılırmı dersınız 25 faturanında açık olmadan yapılabılmesı.

N.Ziya Hiçdurmaz

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 TR / 32 Bit
Faturalar bir kitap içinde 25 sayfa olsa sanrım daha pratik olur.

Excel Vers. ve Dili
exl 2003 Eng
evet kesınlıkle haklısınız. pekı oyle bır sekılde yapılsa yanı ben sıze ornegını gondersem yardımcı olabılırmısınz. 25 farklı magzanın faturaları aynı kıtapta olacak sekılde. Bırde soyle bır problem var. Yapmıs oldugunuz sıstemde urunler lıstesınden bılgıler urun lıstesınde oldugu seklı ıle faturaya gonderılıyor. ama benım ısıme yaracak olan sıstem ısaretlenme oncelıgıne gore faturaya sıralanması. yanı sıparıs formunda atıyorum ılk sırada 18 numara var 2. sıra 25 nolu urun ve 3. sırada da 2 nolu urun. ben once 18 i sonra 25 i daha sonrada 2 yı sececem ve bu sırada faturaya gıtmesı gerekıyor.

N.Ziya Hiçdurmaz

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 TR / 32 Bit
Olmaya çalışırım tabi forumdaki diğer ustalarda yardımcı olurlar.

N.Ziya Hiçdurmaz

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 TR / 32 Bit
yanıt

Örneği bir inceleyiniz.
Kod:
Sub aktar()
For bak = 1 To Workbooks("fatura.xls").Sheets.Count
Workbooks("fatura.xls").Sheets(bak).[A25:N48].Clear
If Workbooks("fatura.xls").Sheets(bak).Name = s1.[a4].Value And s1.Range("b" & renk).Font.ColorIndex = 3 Then
Range(s1.Range("b" & renk).Offset(0, 0), s1.Range("b" & renk).Offset(0, 12)).Copy
s = s + 1
Workbooks("fatura.xls").Sheets(bak).Range("a" & s + 24).PasteSpecial
End If
Next
Next
End Sub

Excel Vers. ve Dili
exl 2003 Eng
ekte duzenlemıs oldugum fatura ve urun kıtapları var. acıklamada ekledım. yardımlarınız için tesekkur ederim

Excel Vers. ve Dili
exl 2003 Eng
Birde en son vermiş oldugunuz ornekte makro hata verıyor calısmıyor.

N.Ziya Hiçdurmaz

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 TR / 32 Bit
yanıt

Ürün listesi dosyasında P2 Hücresinden sayfa ismi seçilecek(a,b,c vb) sonra tüm faturaları ayrı bir buton ile temizleyebileceksiniz.Faturalara verileri sırası ile atabilmek için.Hangi veriyi atacaksanız onun rengini kırmızı yapacaksınız.Üç veri atacaksanız üç sefer atacağınız verinin yazı fontunu kırmızı yapmalısınız.
Kod:
Sub aktar()
If Workbooks("fatura.xls").Sheets(bak).Name = s1.[p2].Value And s1.Range("b" & renk).Font.ColorIndex = 3 Then
s = Workbooks("fatura.xls").Sheets(bak).[a65536].End(3).Row + 1
Workbooks("fatura.xls").Sheets(bak).Range("a" & s).PasteSpecial
s1.Range("b" & renk).Font.ColorIndex = 0
End If
Next
Next
End Sub
Sub temizle()
Workbooks("fatura.xls").Sheets(bak).[A25:N48].ClearContents
Next
End Sub

Excel Vers. ve Dili
excel 2007 türkçe
Bu hazırladığınız programla ilgili olarak;
ürün listesi dosyasındaki B sütunu boş kalsa,
biz b sütununda önce 9ncu hücreye tıklasak ve oraya kırmızı renkli 1 rakamını
sonra 5nci hücreye tıklayarak oraya kırmızı renkli 2 rakamını ve bu şekilde karışık sıralamayı tıkladığımız B sütunu hücrelerine göre yapmak mümkünmüdür ?

Excel Vers. ve Dili
makro
emeğine sağlık