Tıklamadan üzerine gelindiğinde seçim yapılması

pmbpanter

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
26-11-2028
Merhaba,
Örnek dosyanın içinde açıklama mevcut buradan da kısaca açıklmaya çalışayım. Benim bir tablom var, bu tablo üzerinde listbox ve düşeyara kullanarak ilgili saat grubu seçildiğinde buna bağlı ilgili ürün grupları otomatik geliyor. Fakat bir şeyi merak ediyorum. A2 de ilgili saat grubunu listbox dan seçmek yerine, mouse ile A5:A27 arasında hangi saat grubunun üstüne gelindiğinde A2 de otomatik olarak o saat grubu görünsün istiyorum. Bunu formül ile yapmak mümkün müdür? Münkün değilse makro konusunda bilgili olmadığımdan, problemimi çözbilecek bir makro yazabilir misiniz?

Sevgi ve saygılar...

Ekli dosyalar

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Sayfanın mouse move özelliği yoktur. Bu sebeple istediğiniz işlemi yapmak zordur. A5:A27 hücre aralığını mouse ile tıklayarak sonuç almak isterseniz istediğiniz işlem kolaylıkla yapılabilir.

pmbpanter

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365
26-11-2028
Sayfanın mouse move özelliği yoktur. Bu sebeple istediğiniz işlemi yapmak zordur. A5:A27 hücre aralığını mouse ile tıklayarak sonuç almak isterseniz istediğiniz işlem kolaylıkla yapılabilir.
Korhan hocam merhaba, öncelikle ilgilendiğiniz için teşekkürler. Hemen konuya dönüyorum , söylemiş olduğunuz gibi üzerine tıklayarak sonuç almak da benim işimi çözer. Bunu örnek dosyada nasıl yapabileceğimizi gösterirseniz çok sevinirim..

pmbpanter

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365
26-11-2028
.

Bu işinize yarar mı?

.
İdris hocam öncelikle size de ilgilendiğiniz için teşekkür etmek istiyorum ve akabinde hemen konuya giriyorum. Sizin yüklemiş olduğunuz dosyada ürettiğiniz çözüm aslında benim istediğime çok yaklaştı. Fakat benim yeterli ve açık anlatamayışımdan olsa gerek tam çözüm olmamış...
Şöyle ki sizin bulduğunuz çözümde mouse ile hücrenin üzerine gelindiğinde bir başka sayfadan referans aldığı değerleri yazıyor. Benim istediğim ise mouse ile A5:A27 arasında üzerine gelinen saat dilimlerinin A2 hücresine adreslenerek A2 hücresine yazılması. Böylece düşeyara formülüm A2 hücresinin aldığı değere göre otomatik olarak B2,C2,D2,E2 hücrelerine ilgili değeri verecek. Umarım açıkça anlatabilmişimdir...

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Sayfanızın kod bölümüne aşağıdaki kodu uygulayıp deneyiniz.

Kod:
Private Sub Worksheet_SelectionChange(ByVal Target As Range)
    If Intersect(Target, Range("A5:A27")) Is Nothing Then Exit Sub
    Range("A2").Value = Target.Value
End Sub

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 ( 32 bit ) TÜRKÇE
(18.03.2020) - Uzman olduğu için tarih geçersiz oldu.
Sayfanızın kod bölümüne aşağıdaki kodu uygulayıp deneyiniz.
Kod:
Private Sub Worksheet_SelectionChange(ByVal Target As Range)
Merhaba Sayın AYHAN.

Sanırım bir yanlış anlaşılma var.

Konu sahibinin isteği; hücreyi seçmeden, fare hücreler (A5:A27) üzerinde gezinirken,
farenin üzerinde olduğu hücredeki veriyi A2 hücresine yazmak sanırım.
(ardından, başka formülleri de A2'ye yazılan bu değere göre çalıştırmak tabi)

Sayın İdris SERDAR'ın eklediği dosyadaki uygulama isteğe en yakın olan sanırım.
Belki o dosya üzerinde düzenleme yapılarak istenilen sonuca ulaşılabilir.
Ben az önce biiraz baktım ancak olmadı.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Doğrudur Ömer bey istenen mouse ile hücre üzerinde gezinerek saat değerlerini almaktır.

Fakat ben üyemizin #4 nolu mesajındaki ifadesine istinaden çözüm önermiştim.

İdris beyin sunduğu şahane çözüm daha faydalı olacaktır.

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Tabii ki.

Aslında Sayın SERDAR'ın belgesini açıp, (AD TANIMLAMA, KOD vs. ile uğraşmadan)
kullanmayacağı sütunları silip, tablonun tümünü seçip kendi ihtiyacına göre uygun hücreye taşımasının yeterli olacağını sanıyorum.

Bence konu sahibi bu yoldan giderse hem kod ile ve hem de AD TANIMLAMA ile bir miktar meşgul olur.

(Hedef yüzme olduğuna ve suyun kenarında da forum üyelerinin/ustalarının cankurtaran olarak beklediği de bilindiğine göre,
biraz su yutmayı göze alıp, burnunu tutup, gözünü kapatıp suya atlamalı sanırım.)

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Genel olarak uyelerimizden bekledigimizde budur zaten.

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Tekrar merhaba.

Bir haftayı geçti yeni soru veya ilave destek talebi yok.
Dayanamayıp hazırladığım dosya ekte.
.

Ekli dosyalar

pmbpanter

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365
26-11-2028
Genel olarak uyelerimizden bekledigimizde budur zaten.
Korhan Bey madem ki üyelerinizden beklentileriniz bu yönde, biz de uyum gösterelim o halde :):) Zaten www.excel.web.tr 'e gold üye olmamın esas sebebi de buna benzer bir durum. Burada genel olarak excel üzerinde yapamadığım işlemler konusunda yardım alıyorum. Bu yardım alma sürecinde ise dikkat ettiğim bir şey var ki o da sorduğum sorunun cevabını iyi anlayıp aynı soruyu bir defa daha sormamak. Bu hassas olduğum bir konudur, emin olunuz...

Neyse gelelim konumuza... İdris Bey'in gönderdiği çalışmanın sağ tarafını gözden kaçımışım, ve bu yüzden de dosyayı yanlış yorumlamışım. Aslında yukarıda da ifade ettiğim gibi Ömer Bey'in yazdığı aşağıda alıntıladığım revizyonları yapmak her zaman ilk tercihim olurdu. Mühim değil zaten ekte gönderdiğim çözüm içeren dosyayı İdris Bey'in dosyasını revize ederek yaptım. Bunu revize ederken excel'de bambaşka kapılar açıldı ve ufkum genişledi diyebilirim. Bunun için benimle ilgilenen herkese çok teşekkürler...

Sevgi ve saygılarımla.

Tabii ki.

Aslında Sayın SERDAR'ın belgesini açıp, (AD TANIMLAMA, KOD vs. ile uğraşmadan)
kullanmayacağı sütunları silip, tablonun tümünü seçip kendi ihtiyacına göre uygun hücreye taşımasının yeterli olacağını sanıyorum.

Bence konu sahibi bu yoldan giderse hem kod ile ve hem de AD TANIMLAMA ile bir miktar meşgul olur.

(Hedef yüzme olduğuna ve suyun kenarında da forum üyelerinin/ustalarının cankurtaran olarak beklediği de bilindiğine göre,
biraz su yutmayı göze alıp, burnunu tutup, gözünü kapatıp suya atlamalı sanırım.).

Ekli dosyalar

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Merhaba.

Hazırladığım belgeyi göndermiştim (bir önceki cevabımın ekinde belge var)
ama aynı dakikada cevap yazmışız meğer.

Kendiniz de halletmişsiniz.
Başarılar dilerim, kolay gelsin.
.