Tire ile ayrılmış verilerden Değeri bulmak

Excel Vers. ve Dili
2010
türkçe
Merhabalar Sorunum hakkında Formlarda Sosyal Ağlarda baya araştırdım ama ne benim sorunuma yakın yada yakınından geçen bir konu bulamadım bilgilerinize paylaşıyorum. Sizlerden Yardımlarınızı Talep Ediyorum belki makro ile olacak bir şey ama sizler karar verirsiniz. Bir Ürün Listem var her bir ürünün Ana Kategorisi, Alt Kategorisi var Arama sayfasında ürün ismini Yazdığım zaman Bana o ürünün Ait Tüm Bilgileri Getirecek Düşeyara ile basit bir şekilde normal şartlarda olur fakat benim ürün arattıracağım ürün gurubunda tire ayrılmış bir sürü veri var Örnek : Ana Kategori Ayakkabı, Alt Kategori Çocuk Ayakkabı, Ürün Grubu ; Çocuk Sandalet-Çocuk Terlik-Çocuk Spor Gibi vs. Örnek dosyada daha rahat anlayacaksınız şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

Mahir64

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Excel 2013-Türkçe
Excel 2016-Türkçe
Merhaba,
Deneyiniz
B4
Kod:
=İNDİS('Komisyon Oranları'!$A$3:$A$100;KAÇINCI("*"&B3&"*";'Komisyon Oranları'!$C$3:$C$1000;0))
B5
Kod:
=İNDİS('Komisyon Oranları'!$B$3:$B$100;KAÇINCI("*"&B3&"*";'Komisyon Oranları'!$C$3:$C$1000;0))
B6
Kod:
=İNDİS('Komisyon Oranları'!$D$3:$D$100;KAÇINCI("*"&B3&"*";'Komisyon Oranları'!$C$3:$C$1000;0))

Excel Vers. ve Dili
2010
türkçe
Merhaba,
Deneyiniz
B4
Kod:
=İNDİS('Komisyon Oranları'!$A$3:$A$100;KAÇINCI("*"&B3&"*";'Komisyon Oranları'!$C$3:$C$1000;0))
B5
Kod:
=İNDİS('Komisyon Oranları'!$B$3:$B$100;KAÇINCI("*"&B3&"*";'Komisyon Oranları'!$C$3:$C$1000;0))
B6
Kod:
=İNDİS('Komisyon Oranları'!$D$3:$D$100;KAÇINCI("*"&B3&"*";'Komisyon Oranları'!$C$3:$C$1000;0))
Mahir Bey Sizler Bu Excel'i Yalayıp Yutmuşsunuz Emeklerinize Sağlık Çok Teşekkür Ederim Sorunum Çözüldü:))

Excel Vers. ve Dili
2010
türkçe
Merhaba,
Deneyiniz
B4
Kod:
B5
Kod:
B6
Kod:
Mahir Bey Acaba Kaçıncı veya indis Formülünde Sınırlama Varmı? Bir kaç Ürünü Ekledikten Sonra #Yok Hatası Vermeye başlıyor ve kendinden öncekileride hataya çeviyor bakarmısınız size zahmet Eklemek istediklerimi komisyon sayfasında aynı renge boyadım

Ekli dosyalar

Mahir64

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Excel 2013-Türkçe
Excel 2016-Türkçe
MErhaba,

Komisyon Oranları sayfası C:C sütununda"Farkı Bul" yada "Kızma Birader" gibi ürün isimli bir ürün yok.
İNDİS C:C aralığında arıyor, siz tüm olasılıkları yazın ki ona göre çözüm sunalım.

Excel Vers. ve Dili
2010
türkçe
MErhaba,

Komisyon Oranları sayfası C:C sütununda"Farkı Bul" yada "Kızma Birader" gibi ürün isimli bir ürün yok.
İNDİS C:C aralığında arıyor, siz tüm olasılıkları yazın ki ona göre çözüm sunalım.
Mahir bey (Son gönderdiğim dosya) Evet C sütununda bunlar yok Ama Ürünler Sayfasındaki Yeşil ile Boyanmış Veriler Komisyon Sayfasındaki Yeşile boyanmış satıra Eklenecek Bir çoğunu da Yukarıdan aşağı doğru ekledim ve bir sıkıntı yaşamadım lakin "Farkı Bul" veya başka bir veri eklediğimde hata almaya başladım ve daha önce eklediklerime de hata vermeye başladı.

Sizlere Tam olarak yapmak istediğimi Anlatayım sizlerede fazla zahmet vermeyeyim. Bu veriler buradakiler ile Sınırlı olmayacak Ürünler sayfasına yeni bir veri eklediğimde Komisyon oranları sayfasına da ilgili kategori satırına veri eklenecek. (Bu işlemi makro veya excel tecrübem yeterli olmadığından Manuel Yapıyorum) Dolayısı ile her alt kategorinin Altında 100'ler ce veri Eklenecek. Ben bu iki sayfadan Başka bir Sayfaya Verileri çekiyorum Örnek: (A1)"Farkı Bul" Yazıldığında Düşey ara ile Ürünler Sayfasındaki ilgili veriler Komisyon Sayfasından da Sadece ilgili ürüne Ait Komisyon Oranını süzüyorum. Bu süzme Sonucunda Hangi pazar yerinde hangi ürünü ne kadar bir fiyatla satışa çıkaracağıma dahil ürünün temel bilgilerini alıyorum.

Komisyon sayfasının ürün grubu kolonunu veri işleme formatını en uygun bu şekilde düşündüm. Sizlerin önereceği farklı bir format var ise daha kolay yada pratik ona da açığım.

Umarım anlatabilmişimdir.

Mahir64

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Excel 2013-Türkçe
Excel 2016-Türkçe
Anlaşamadık.

"Farkı Bul-Filografi Sanatı-Go Oyunu-Hafıza Oyunu" bunlar E sütununda yazılı.
İNDİS ürün grubu yani C:C aralığına girilenleri bulur ve getirir.

Komisyon oranları sayfasında yeşil ile boyadığınız "Yetişkin Hobi ve Oyun-3 Boyutlu Resim Tekniği-3D Maket-9 Taş / 3 Taş-Ahşap Model Küçük-Ahşap Model Büyük-Ahşap Reversi-Atla Topla-Balance-Bambu Çubukları-Becerikli Parmaklar-Blook-Boncuk Boyama-Çanta Boyama-Dama-Dedektif Plus-Denge Çubukları-Domino-Fast-" ürünler birini birini -örneğin Yetişkin Hobi ve Oyun isimli ürünü, Ürünler sayfası A18 hücresine- girdiğinizde bulacaktır.

Excel Vers. ve Dili
2010
türkçe
Evet Hata bende :) Sizleri Yanlış Yönlendirdim galiba E sütununa yazdıklarımı bilgi için yazdım C Sütunu ilgili satıra yazdığımda hata alıyorum ben şimdi ilgili satıra "Farkı Bul" Ekledim Ürünler sayfasına bakarsanız tüm ürünlerde hata göreceksiniz "Farkı Bul" Silersem Hatalar kayboluyor Daha doğrusu ilgili sütuna ne yazarsam o kategoriye eklenecek hata veriyor. Dosyayı Ekliyorum Tekrar

Ekli dosyalar

Mahir64

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Excel 2013-Türkçe
Excel 2016-Türkçe
Telefondan tam inceleyemedim ama Excel 255 karakter destekliyor sizin girdiğiniz metin baya uzun gibi.
Uzunluğu 255 karaktere düşürün deneyin.

Excel Vers. ve Dili
2010
türkçe
Yani yanlış anlamadıysam bir hücreye 255 karakterden fazla giriş yapamıyacaksam yani c sütununa yapsam bile formüller işe yaramıyacaksa o zaman benim bu format çöker ve farklı bir çözüm yolu bulmam gerekiyor doğrumu anladım

Mahir64

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Excel 2013-Türkçe
Excel 2016-Türkçe
Bu konuda yanılıyor olabilirim ama renkli alanın uzunluğunu 255 karaktere düşürdüğümde sonuç aldım.
Alternatif çözümler gelebilir.

Excel Vers. ve Dili
2010
türkçe
Evet dediğiniz gibi ilgili hücreye bir veri daha eklendi mi hata veriyor ama kaldırırsanız sorun yok peki önere bileceğiniz başka bir format varmı pazar yeri komisyonlarını alt kategorinin yanına çeksem ve ürünleri 255 karekter doldumu yanındaki hücreye eklesem çok mu saçma olur ?

Mahir64

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Excel 2013-Türkçe
Excel 2016-Türkçe
Uzun satırları ikiye bölün. :)