TL Kısayolu Ctrl+Shift+4 neden çalışmıyor ?

altan888

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2016 TR
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
27.09.2026
Merhabalar

Örnek olarak 12650,70 şeklinde bir sayı var ve ben bu sayı hücresi üzerinde iken kısayol olarak CTRL + SHIFT+1 'e bastığımda sayı 12.650,70 şeklinde üçerli basamak yapıyor, ama benim yapmak istediğim 12.650,70 TL şeklinde olsun yani "TL" ibaresini de "mouse kullanmadan" sayının sonuna otomatik eklemesini istiyorum, internetten yaptığım araştırmalarda CTRL + SHIFT + 4 kısayoluna ulaştım ancak bunu yapınca da hiç bir işlem yapmıyor excel, bu CTRL + SHIFT + 4 kısayolu neden çalışmıyor olabilir, ya da ben neyi eksik yapıyorum, yardımlar için şimdiden teşekkür ederim.

altan888

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2016 TR
27.09.2026
Merhabalar, ben bunun olabilirliği ile ilgili videolar seyrettim ancak ben bir türlü yapamadım, nedense excel tepki vermiyor, en azından olumlu olumsuz bir cevap yok mudur ?

Excel Vers. ve Dili
Excel Vers. ve Dili:
Office 2016 TR 64 Bit
22/12/2022
Sayın altan888 ctrl+shift $4 işretli(işaretli 4) basarsanız oluyor.

altan888

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2016 TR
27.09.2026
Sayın altan888 ctrl+shift $4 işretli(işaretli 4) basarsanız oluyor.
Sayın Çıtır, Cevap için teşekkürler ancak yine olmuyor

Ctrl + Shift + yukarıdaki +4$ olan üç tuşa birden basıyorum ekteki kırmızı olarak işaretlenmiş resimdeki gibi yani ancak excel tepki vermiyor, yapmıyor, bence başka bişi var, benim bu işlemi yapmam için bilgisayarda ayarlar kısmında bişi yapmam gerekir mi? Ben neyi yanlış yapıyorum, yardım rica ediyorum, teşekkürler şimdiden.

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Bende de çalışmıyor ... :?:

.

antonio

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office Professional Plus 2013 Türkçe
Bende durum olumlu. Ctr+Shift+4 Türk Para birimine çeviriyor.

altan888

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2016 TR
27.09.2026
Bende durum olumlu. Ctr+Shift+4 Türk Para birimine çeviriyor.
Merhabalar antonio

Ctr+Shift+4 Bizde niye çalışmıyor olabilir, bunun bir açıklaması olmalı ? Eğer yardımcı olabilirseniz çok sevinirim, şimdiden çok teşekkürler.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Bende de çalışmıyor!

altan888

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2016 TR
27.09.2026
Bende de çalışmıyor!
Korhan bey, merhabalar

Muhasebeci olduğum için klavye kullanarak hızlı tablolar hazırlamak durumundayım ve sürekli yazdığım her sayıya mouse ile yukarıdaki "TL" simgesine tıklamak zorunda kalıyorum, Ctr+Shift+4 Bizde niye çalışmıyor olabilir, bunun bir açıklaması olmalı ? Eğer yardımcı olabilirseniz çok sevinirim, şimdiden çok teşekkürler.

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Altan Bey;

Ben "Makro Kaydet" yöntemiyle aşağıdaki makroyu oluşturdum ve "Kişisel Makro Kitabı" na kaydettim.

Herhangibir Excel dosyasını açıp CTRL+t ile çalıştırabiliyorum.

Kod:
Sub Format_TL()
'
' Format_TL Macro
'
' Keyboard Shortcut: Ctrl+t
'
    Selection.Style = "Currency"
End Sub
.

altan888

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2016 TR
27.09.2026
Altan Bey;

Ben "Makro Kaydet" yöntemiyle aşağıdaki makroyu oluşturdum ve "Kişisel Makro Kitabı" na kaydettim.

Kod:
Sub Format_TL()
'
' Format_TL Macro
'
'
End Sub
.
Haluk Bey, Merhabalar, Makronuzu evdeki bilgisayarımda denedim gayet güzel çalışıyor, çok teşekkür ederim, elinize sağlık, bunu kullanabilirim ancak işyerinde makrolu dosyaları çalıştırmaya izin verilmiyor. Tekrar teşekkürler

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Neden çalışmadığı konusunda bir bilgim yok maalesef..

Haluk beyin önerdiği kodu eklenti haline getirip tüm excel belgelerinizde kullanabilirsiniz.

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Laptop kullanıp da bu sorunu yaşamayan var mı acaba?

Sanıyorum sorun, klavye ile ilgili. Zira; kısayolun esası "Ctrl+$". Normal desktop bilgisayarlarda "$" işareti "4" tuşunun üzerinde. Dolayısıyle, "$" işaretine ulaşabilmek için Shift+4 tuşlamak gerekiyor. Ama, örneğin benim laptop klavyesinde "$" ulaşabilmek için "AltGr+4" tuşlamak gerekiyor. Bu sefer bunu kullanınca, Excel ne olduğunu anlamıyor :biggrin:

Sonuç olarak; "Ctrl+Shift+4" tuş kombinasyonunun "TL" formatına yönelik çalışabilmesi için "4" tuşunun üzerinde "$" olması lazım.

Benim klavyede "4" tuşunun üzerinde "+" işareti olduğu için "Insert row" menüsü geliyor. :biggrin:

.

Son düzenleme:

altan888

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2016 TR
27.09.2026
Altan Bey;

Kod:
Sub Format_TL()
'
' Format_TL Macro
'
'
End Sub
.

assenucler

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 TR 64 Windows 11 Home Single Language x64 TR
29-05-2025
Sayın altan888,

Günaydın. Muhasebeci olduğunuzu söylüyorsunuz. Tutarların bulunduğu sütun / sütunları seçip, sağ klik "Hücreleri Biçimlendir - İsteğe Uyarlanmış" penceresinde, sıralı işlemi yapınca, yazdığınız her tutarın yanına TL koyacaktır. Kolay gelsin.

Ekli dosyalar

altan888

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2016 TR
27.09.2026
Sayın altan888,

Günaydın. Muhasebeci olduğunuzu söylüyorsunuz. Tutarların bulunduğu sütun / sütunları seçip, sağ klik "Hücreleri Biçimlendir - İsteğe Uyarlanmış" penceresinde, sıralı işlemi yapınca, yazdığınız her tutarın yanına TL koyacaktır. Kolay gelsin.
Merhabalar, cevap için teşekkürler, söylediğiniz şeyi biliyorum zaten, ancak mouse ile sürekli sağ tıkla, hücre biçimlendir sonra ordanda ilgili formatı seç demektense, excel'i klavyeden kısayol ile daha hızlı kullanmak için makro talebim oldu.

assenucler

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 TR 64 Windows 11 Home Single Language x64 TR
29-05-2025
Eğer tutar sütunu, tek bir sütundan ibaret ise, makro ile daha kolay olacağı açıktır.

Benim vurgulamak istediğim, örneğin A sütun başlığında, bu sütun tümüyle seçiliyken "Hücreleri Biçimlendir - İsteğe Uyarlanmış" penceresinde "#.##0,00 TL; -#.##0,00 TL" seçip, "Tamam" a bir kez tıkladığınızda; her işlem (tutar) girildiğinde artık hücre biçimlendirmesinin bir daha yapılmasına gerek olmadığıdır.

Muzaffer Ali

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2019 Türkçe
Laptop kullanıp da bu sorunu yaşamayan var mı acaba?

Sanıyorum sorun, klavye ile ilgili. Zira; kısayolun esası "Ctrl+$". Normal desktop bilgisayarlarda "$" işareti "4" tuşunun üzerinde. Dolayısıyle, "$" işaretine ulaşabilmek için Shift+4 tuşlamak gerekiyor. Ama, örneğin benim laptop klavyesinde "$" ulaşabilmek için "AltGr+4" tuşlamak gerekiyor. Bu sefer bunu kullanınca, Excel ne olduğunu anlamıyor :biggrin:

Sonuç olarak; "Ctrl+Shift+4" tuş kombinasyonunun "TL" formatına yönelik çalışabilmesi için "4" tuşunun üzerinde "$" olması lazım.

Benim klavyede "4" tuşunun üzerinde "+" işareti olduğu için "Insert row" menüsü geliyor. :biggrin:

.
Yani boş bir hücrede ÜST+4 e basınca eğer "+" işareti çıkıyorsa olmuyor
Eğer boş bir hücrede ÜST+4 e basınca "$" işareti çıkıyorsa, rakam içeren bir hücrede CTRL+ÜST+4 e basınca rakamın sonuna para birimi simgesi ekler.

Sorununkaynağı klavye düzeninden kaynaklı.

altan888

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2016 TR
27.09.2026
Eğer tutar sütunu, tek bir sütundan ibaret ise, makro ile daha kolay olacağı açıktır.

Benim vurgulamak istediğim, örneğin A sütun başlığında, bu sütun tümüyle seçiliyken "Hücreleri Biçimlendir - İsteğe Uyarlanmış" penceresinde "#.##0,00 TL; -#.##0,00 TL" seçip, "Tamam" a bir kez tıkladığınızda; her işlem (tutar) girildiğinde artık hücre biçimlendirmesinin bir daha yapılmasına gerek olmadığıdır.
Cevap için çok çok teşekkür öderim, benim yaptığım ödeme listesinde bir müşteriye euro ödeme tutarı yazıyorum diğer müşteriye usd bir diğerine TL ödeme yapıyorum, aynı sütun ama para birimi karışık biraz, ancak haklısınız tek sütun tek para birimi olduğu zaman söylediğiniz yöntem çok mantıklı, teşekkürler, iyi günler dilerim.