topla.çarpım ve düşeyara birlikte kullanımı

Excel Vers. ve Dili
2013 türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
19.01.2020
Merhabalar,

Sorumun çözümünü bilemediğim için konuyu "Fonsiyonlar" başlığı yerine buraya açtım.

Ekteki örnek dosyada; tüm projenin ilerlemesini C, D ve E (toplam metraj, birim adam-saat ve ilerleme %'si) sütunlarının topla.çarpım ile hesaplatıp bulabiliyorum.

Veri girdiğim asıl dosyada ise sadece C ve D sütunlarında değişiklik yapabiliyorum, sayfanın geri kalanındaki hücreler her türlü değişikliğe karşı korumalı. Bu nedenle E sütununa düşeyara ile gerekli veriyi çekip topla.çarpım ile tüm projenin ilerlemesini hesaplayamıyorum.

Yapmak istediğim; Sayfa1'deki A sütununa karşılık gelen birim adam-saat değerini Sayfa2'den alıp, Sayfa 1'deki C ve D sütunları ile çarptırıp, toplam çarpımı yazdırmak.

Şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

Merhum İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
.

H1 hücresine;

Kod:
=SUMPRODUCT(C2:C43;SUMIF(Sayfa2!A2:A8;Sayfa1!A2:A43;Sayfa2!B2:B8))
Kod:
=TOPLA.ÇARPIM(C2:C43;ETOPLA(Sayfa2!A2:A8;Sayfa1!A2:A43;Sayfa2!B2:B8))

K1 Hücresine;

Kod:
=SUMPRODUCT(C2:C43;D2:D43;SUMIF(Sayfa2!A2:A8;Sayfa1!A2:A43;Sayfa2!B2:B8))

Kod:
=TOPLA.ÇARPIM(C2:C43;D2:D43;ETOPLA(Sayfa2!A2:A8;Sayfa1!A2:A43;Sayfa2!B2:B8))

Yazın.

.

Excel Vers. ve Dili
2013 türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
19.01.2020
Sayın İdris Serdar, çok teşekkür ederim.

Excel Vers. ve Dili
Windows 10 -
Excel 2016 Türkçe
Merhaba.
Benzer olarak bu konuyu bulabildim. Yapmaya çalıştığım şey şudur: "BORÇLAR" sayfasında C sütununda borçlu olunan yerler listeli durumda. Aynı sayfanın D sütunu "Tutar" başlığında ve borç miktarları yazılı. Yine aynı sayfanın F sütununda "Kalan" başlığı mevcut. Bir diğer sayfa ise "ÖDEMELER" sayfası. Burada ise D sütununda "Borçlu olunan yer" başlığıyla 300 adet satır bir önceki sayfanın C sütunuyla veri doğrulama ile bağlanmış durumda ve boş. Hemen yanında E sütununda ise yine "Tutar" başlığı var ve el ile giriş yapılmak üzere boş. Yapmaya çalıştığım şey ise; "ÖDEMELER" sayfasında ilk sayfadaki herhangi bir borçlu olunan yere ait yapılmış ödemelerin bulunması, bulunan bu ödemelerin tutarlarının toplamlarının alınması ve ilk sayfada ("BORÇLAR" sayfası) ilgili yerin F sütununda karşılığına gelen "Kalan" kısmında {bu sayfanın D sütunundaki önceden elle girilmiş tutar 'eksi' bulunan toplam} şeklinde hesaplanması. Anlatabildim mi bilmiyorum ama anlaşılmadıysa dosyamı ekleyebilirim.

Excel Vers. ve Dili
Windows 10 -
Excel 2016 Türkçe
ETOPLA ile hallettim.