Topla.Çarpım veya etopla ile süzme işlemi?

Ã?ncelikle forumda emeği geçen herkese çok teşekkür ederim. Bir haftadır foruma üyeyim ve bir çok soruma cevap buldum.
Yaptığım aramalarda şu anki problemimle ilgili bir sonuç bulamadım. Bence forumda muhakkak vardır; forumun acemisi olmam sebebiyle gözden kaçırdım herhalde.
=TOPLA.ÇARPIM((N7:N5000="PTA")*(I7:I5000))
=ETOPLA(N7:N5000;"PTA";I7:I5000)
Yukarıdaki iki formülde benim işimi görüyor, ama farklı birimler için süz yaptığımda genel sonucu veriyor. Bu formulleride Alttoplam'a entegre edemedim. Bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim.

mehmett

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Sn migalga,

Ã?rnek dosya ekleyebilir misiniz?

Ã?rnek dosya ektedir. Söz konusu formülün birimlerde süzme işlemi yapıldığında her birime göre değişmesini nasıl sağlayabilirim?

mehmett

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Tablonun dışında herhangi bir hücreye (tablo süzüldüğünde kaybolmayacak şekilde) aşağıdaki fonksiyonu yazın;

=ALTTOPLAM(9;C4:C10)

Sayın Mehmet Bey,
Yardımınız için çok teşekkürler. Orjinal dosyamın boyutu çok büyük olduğu için onu göndermedim. Gönderdiğim örnek sadece sorunumu anlatmak için küçük bir örnekti. Orjinal tabloda koşul sütununa süzme yapılmadığını düşünürsek bunu sadece bir hücreye girilecek formülle halletme imkanımız var mı?

mehmett

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Verdiğim fonksiyonu sadece bir hücreye yazacaksınız.

Ã?rnek ektedir.

Kusura bakmayın ben sorumu düzgün soramadım. Bu dosyada doğru sonucu alabilmek için koşul sütununda da süz işlemini yapmak gerekiyor. Bu sütündan süzme yapmadan yada yapamayacağımızı farzederek x'e karşılık gelen değerleri birimlere göre süzebilir miyiz? Yani birimden Ahmet'i seçtik. Ahmet'in hem x hem de y koşulu var. Ama bana sadece x'lerin toplamını versin.

mehmett

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Sn migalga,

Ben de sorunuzu yanlış anlamış olabilirim. Bir de ekteki örneklere bakın.

Eğer yine olmamışsa eksikleri belirtirseniz çözüm üretmeye devam ederiz. :)

Size çok zahmet verdim, ama ben hala istediğimi nasıl anlatacağım onu düşünüyorum. Tek bir hücreye gireceğim tek bir formüle ihtiyacım var ve tabloda sadece birim sütunuda süzme yapacağımızı farz edelim.