Topla formülü metin biçimlerini sayı olarak görüyor...

Excel Vers. ve Dili
2007
Arkadaşlar A sütunumda sayı biçimindeki "0,0" değerlerini TOPLA formülü ile en alt hücreye topladığımda "0,0" değerini alıyorum. Burada sıkıntı yok ama "0,0" değerlerini "Veri Yok" olarak değiştirdiğimde (Hücre biçimlendirden de metine çeviriyorum) TOPLA formülü yine "0,0" değerini veriyor. Ben bunu istemiyorum. "Veri Yok" hücresini sayı değeri olarak görüp de bana toplamasın. Başka bir uyarı versin vs. ama "0,0" değerini vermesin. Sizce bu neden oluyor, nasıl düzeltirim?

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Verdiğim linkte şu açıklama yapılmış.

TOPLA işlevi metin değerlerini yok sayar ve size yalnızca sayısal değerlerin toplamını verir.

Doğru formül yapısı.  =A2+B2+C2 yerine D2 hücresindeki formül şu şekildedir: =TOPLA(A2:C2)

TOPLA formülü yapısı gereği bu şekilde sonuç veriyor.

Sizin istediğiniz sonucu alabilmeniz için koşul eklemeniz gerekir.

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Merhaba,

=TOPLA.ÇARPIM(--A1:A5)

Yada;

=A1+A2+A3+A4+A5

Gibi, farklı alternatifler eklenebilir.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Tablo yapınıza göre farklı çözümler üretilebilir.

Aşağıdaki gibi koşul ekleyerek sonuca gidebilirsiniz.

A1:A10 aralığı için örnek;

C++:
=EĞER(BAĞ_DEĞ_SAY(A1:A10)>0;TOPLA(A1:A10);"Hata!")
Ya da;

C++:
=EĞER(TOPLA.ÇARPIM(--ESAYIYSA(A1:A10))>0;TOPLA(A1:A10);"Hata!")

Excel Vers. ve Dili
2007
Cevaplarınız için teşekkür ederim arkadaşlar. Korhan hocam koşul formüllerinizi deneyeceğim şimdi. Sonuç alacağımı düşünüyorum. Excel bu tarz bir şeyi kendi içindeki formüllerde çözmesi lazım aslında ama uğraştıracak :)

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
İş : Ofis 365 - Türkçe
Ev: Ofis 365 - Türkçe
Verilen formüller zaten excel formülleri değil mi?

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Merhaba,

Microsoft standart TOPLA işlevinde hücrelerdeki metinsel ifadeleri görmezden gelecek şekilde tasarlamışlar. Elbette ki bazı parametreleri bu fonksiyonlara ekleyebilirlerdi. Bunun yerine istenmeyen sonuçlar yaratan tabloları kolaylıkla yönetebilmek adına EHATALIYSA-ETOPLA-ÇOKETOPLA-TOPLA.ÇARPIM-EĞERSAY-ÇOKEĞERSAY gibi fonksiyonları bizlerin kullanımına sunmuşlardır. Bunların kullanımını öğrenerek veri yapısı bozuk tablolarınızı kolaylıkla yönetebilirsiniz.

Excel Vers. ve Dili
2007
Verilen formüller zaten excel formülleri değil mi?
Demek istediğim koşul kullanmadan sorunu çözebilmeliydi. TOPLA ile ORTALAMA arasında böyle bir fark olmasının mantığını anlamadım. Korhan hocam "TOPLA işlevinde hücrelerdeki metinsel ifadeleri görmezden gelecek şekilde tasarlamışlar" demişsiniz ama metinsel ifadeleri 0 (sıfır) yani sayısal bir değer olarak görüyor.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Doğrudur.. Yani hem sayısal hemde metinsel ifade içeren alanda sonuç üretiyor.

Durumu şöyle düşünebilirsiniz. Mesela ORTALAMA fonksiyonu sizin istediğiniz sonucu üretiyor. Ama bir başka üyemizde şu talepte bulunabiliyor.

"Alanda hem sayısal hemde metinsel ifadeler olan bir alanda ortalama alırken hata veriyor. Ama ben metinsel ifadeleri gözardı ederek sonuç vermesini istiyorum" şeklinde talebi olabiliyor. Bu durumda sizin için doğru sonucu verdiğini düşündüğünüz fonksiyon bir başka üyemiz için hatalı çalışıyor durumuna düşebiliyor.

Bu sebeple Microsoft yetkilileri sürekli yeni fonksiyonlar tasarlayıp kullanıcalara sunmaktadırlar. Ofis 365 en sürüm olmasına rağmen onda bile keşke şu fonksiyonda olsaydı dediğimiz durumlar olabiliyor.

Bazen veri yapısına göre DİZİ formüller ya da yardımcı sütunlar kullanarak çözüm gitmek gerekebiliyor.