toplam kombinasyonu

Selamlar

ekteki dosyada yazdığım rakama a sütunundaki hangi rakamları toplayarak ulaşabilirim.

Son düzenleme:
örnekleri inceledim sonuç alamadım.Benim cetvelde sadece toplama yapıp istediğim rakama hangi hücrelerle ulaştığını bildirsin.
Mümkünse.

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
İş:Excel 2016-Türkçe
Sizin istediğiniz çözücü(solver)'dan başka birşey anladığım kadarı ile,Bu söylediğiniz her hücre için ayrı olsun derseniz Hooke-Jeeves algoritması ile çözüm bulunması gerekiyor.Bununla ilgili bir add-in(eklenti) olması gerekiyor. Bir araştırayım.
Matematikte Rosenbrock,Powell,Griewank fonksiyonunu bilen arkadaşlar varsa onlar daha rahat çözüm üretebilirler.

Size zahmet olacak.
2006 yılının hesapları karışmış sadece ay toplamı belli hangi para nereye aktarılmış işin içinden çıkamadım.10 iş yeri var a1 den a 100 e kadar para harcanmış.her iş yerinin toplamı var o toplamlara göre hangi iş yeri nereye para harcamış onu bulmak istiyorum.yani toplamdan yola çıkıp dağılan iş yerlerinin harcamalarına ulaşacam.
mümkünse.

Son düzenleme:

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
örnekleri inceledim sonuç alamadım.Benim cetvelde sadece toplama yapıp istediğim rakama hangi hücrelerle ulaştığını bildirsin.
Mümkünse.
Ekteki örneği inceleyin.

NOT: Soruyu yanlış anlamışım.

Dosyayı kaldırdım...

Son düzenleme:
Sayın Yurttas
rakamları toplayıp çıkararak sonuç veriyor.Ben ise toplamı veren hücreler hangisi onu bulmak istiyorum.İlginize teşekkürler.

Açıklama gerekiyorsa daha detaylı açıklıyayım.Fazla yazı olmasın diye detaya girmemiştim.Teşekkürler

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Sn dybkr denemeler yaptım ve freeware olan direct optimizer eklentisi ile sonuç elde ettim. Aklımda isimleri kalmış ama sayfayı bulamamıştım.

http://www.mylvin.com/#software sayfasındaki Direct Optimizer eklentisini indirip.Araçlar-Eklentiler kısmına bu eklentiyi ekleyin.Daha sonra Araçlar-Direct Optimizer'ı çalıştırın.

Choose action for the target cell kısmından Value of:0 kısmını seçin.
Enter target value for the target cell denen bir pencere açılacaktır varmak istediğiniz değeri 3768 değerini giriniz.

Variables kısmından değerlerin olduğu A1:A6 kısmını(yani verilerin olduğu kısım) seçiniz. Burada dikkat etmeniz gereken kısım boş hücreler seçilmeyecek verilerin bulunduğu alan seçilecek.

E10 hücresine seçip, Target Cell kısmından E10 hücresini tıklayıp.Guess butonunu tıkladığınızda size A4:A5 değerini verdiği göreceksiniz.Yani bu hücrelerdeki toplamlar 3768'i vermektedir.(Eklentiye toplamını aldığınız kısımı tanıtmanız lazımki neye göre algoritmayı kuracağı belirlensin). Bu eklentinin birçok özelliği var bununla ilgili help dosyası ve beraberindeki pdf dosyasını inceleyebilirsiniz.

Son düzenleme:
Ali bey ilgine çok çok teşekkür ederim.Eklentiyi aldım fakat variable,guess,randomize ve solve butonları beyaz üzerine tıklama yapamıyorum.Excelxp turkçe kullanıyorum.Sorun turkçe exceldenmi kaynaklanıyor acaba.

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Ali bey ilgine çok çok teşekkür ederim.Eklentiyi aldım fakat variable,guess,randomize ve solve butonları beyaz üzerine tıklama yapamıyorum.Excelxp turkçe kullanıyorum.Sorun turkçe exceldenmi kaynaklanıyor acaba.

Bir alan yada hedef hücre seçmemişsinizdir, onlar seçildiğinde aktif hale geliyor.

Sn Ali bey
E10 hücresinde formül varsa formülün etkilendiği hücreleri gösteriyor.Fakat ben o hücreye formül değilde rakamı elle girersem kabul etmiyor.Benim istediğim ise herhangi bir yere yazacağım rakamı toplam içinde arayıp hangi hücreleri toplarsam o rakamı verir.Bir türlü sonuca ulaşamadım yardımlarınıza şimdiden teşekkürler.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Selamlar,

Ekte örnek bir dosya hazırladım. Sn. veyselemre beyin daha önce forumda paylaştığı örnek bir çalışmadan aldığım kodları biraz düzenlemeye çalıştım. 10 lu kombinasyona kadar listeleme yapıyor. Fakat hatırlatmak isterim ki eğer arama yapılacak sütundaki verilerin sayısı fazlalaşırsa döngü uzun sürecektir. Dosyada şu haliyle kodu çalıştırdığımda 1 dakikanın üzerinde bir zamanda listelemeyi gerçekleştirdi. Umarım faydası olur.

Sn Cost-Control aradığım buydu.
Sizlere inanın ne kadar teşekkür etsek azdır çok sağolun.Emeği geçen herkese teşekkürler.