TOPLAMA

Hüseyin

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 - Türkçe
Merhaba,
ekte 2. sayfada bir örnek gönderiyorum.

1- Comboya girdi olsun diye "Aylar" isimli alana ayları tek tek yazdım.
2- Combonun sonucunu D1 e yazılıyor.
3- Toplamın bulunduğu alanda da array formül var, yan CTRL+SHIFT+ENTER ile giriş onaylanmalı.

Sorularınız olursa yine görüşürüz.

hüseyin bey merhaba

işlemi dediğiniz şekilde yaptım fakat olmadı
ben size ekte dosya gönderiyorum nerde yanlış yaptığımı söylerseniz memnun olurum.

ilginizeteşekkür ederim

G

Guest

Misafir
Merhaba Sayın Mustafa

Hüseyin beyle yaptığınız işlemlerde siz Validetion seçeneğinden listele yapmışsınız.Ama Hüseyin Bey Forms lardan combo box seçeneği ile yapmış daha sonra combo box seçeneğine ters tıklayarak format control seçemeğini işaretleyiniz.ekrana gelen pencerede control sayfasını seçin ilk boşluğa bir kenara yazdığınız liste(aylar) seçin diğer kutucuğa ay numarasını hangi hücrede belirmesini istediğinizi seçiniz (Ã?rnek D1 hücresi).Son hücreye ise 12 yazın ve OK butonuna basın ve formulu şu şekilde yazın
=SUM(IF(MONTH(B3:B20)=D1;D3:D20;0))
ve Ctrl + Alt + Enter tuşlarına basarak istediğinizin gerçekleşeceğini düşünüyorum.Kolay gelsin

öncelikle ilginize teşekkür ederim

bilgiler ingilizce olduğu için beceremedim size zahmet olmassa tüekcesini yazarmısınız

teşekkürler

Excel Vers. ve Dili
EXCEL 2002 TR
UMARIM OLMUÞTUR

HÜSEYİN BEYİN Ã?NERDİÃİ ÃžEKİLDE. BU Ã?RNEK İÞİNİZE YARAR UMARIM
FORMUL TÜRKÇE , FORMULDE BİR DEÐİÞİKLİK YAPTIÐINIZDA ENTER İLE DEÐİL CTRL+SHIFT+ENTER İLE ONAYLAYACAKSINIZ BU HALİYLE SIRA NO 30'A KADAR HESAPLAR. İYİ ÇALIÞMALAR

Excel Vers. ve Dili
Office 2003
SEVGİLİ EXCEL DOSTLARI; Ã?NCELİKLE HEPİNİZE GÜNAYDIN, DENEME DOSYASI "B22'DEKİ AÇILAN OK" NASIL YAPTINIZ ONU ÇÃ?ZEMEDİM. CEVAP İÇİN TEÞEKKÜRLER

sayın holifera merhaba

ben e1 deki açılan listeyi nasıl yaptınız onu beceremiyorum onun nasıl yapıldığı hakkında bilgi verirseniz memnun olurum

teşekkürler

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 SP1 Ingilizce
mustafabayraktaroglu' Alıntı:
sayın holifera merhaba

ben e1 deki açılan listeyi nasıl yaptınız onu beceremiyorum onun nasıl yapıldığı hakkında bilgi verirseniz memnun olurum

teşekkürler
Merhaba Mustafa Bey ve eKaplan

Toolbar üzerine gelip sağ click forms (toolbara bazı ögeler gelecek), sonra combo boxı seçip istediğiniz yere paste , combo box üzerinde sağ click ve format controlü seç , sonra control.Geri kalanda örnek file size yardımcı olur sanırım.Bakınız avrupa_calısmaları_liste.xls

Edit:Data validation ile de combo box yapılabilir.Onu da bir sonraki mesajda Sayın Türker Bey anlatmıştır.Bakınız deneme.xls

G

Guest

Misafir
Merhaba ekaplan

Sorunuzdan anladığım kadarı ile türkçe menüsünden anlatayım. :lol:
Menüden Veri menüsünü seçin ekrana gelen pencereden filtrele başlığı altındaki onayla veya geçerli kıl seçeneğini işaretleyin ekrana yeni bir pencere çıkacak ekrana gelen penceredeki kutucukta listele seçeneğini seçin aşağıda oluşacak yeni kutucuğu işaretleyerek herhangi bir yere yazdığınız ayların isimleri olan alanı tarayın ve OK tuşuna basın istediğiniz açılan ok özelliği gerçekleşmiş olacak umarım işinize yaramıştır.Türkçe menüsünü bilmediğimden bazı eksiklikler olabilir :cry: .Kolay gelsin. :hey:

Excel Vers. ve Dili
Office 2003
veri komutunda filtrele yok, süz var ama onuda kullanamıyorum, yani istediğimi öğrenemedim, "combo box" veya"açılan kutu" yapmayı biliyorum. ama "deneme dosyası b22"deki hücredeki açılan ok nasıl yapılmış hala çözemedim. saygılarımla.

merhaba

bensana türkce olarak anlatabilirim

önce veri, doğrulama gelen pencereden list i seç sonra istersen bir listeden seçebilirsin veya listeyi oraya yazabilirsin fatak aralarına ; olmalı
örnek ocak;şubat;mart;nisan gibi

Excel Vers. ve Dili
EXCEL 2002 TR
Sayın Mustafa Bayraktaroğlu ;
Jale Hanım sorunuzu cevaplamış ama Daha önceki mesajınızda
mustafabayraktaroglu' Alıntı:
bilgiler ingilizce olduğu için beceremedim size zahmet olmassa tüekcesini yazarmısınız teşekkürler
dediğiniz için ben bir de türkçe açıklıyorum
ARAÇLAR ın üzerine gelip sağ tıklayın açılan menüden FORMLAR'ı işaretleyin formlar penceresi açılacaktır. Buradan AÇILAN KUTU'yu tıklayıp sayfa üzerinde istediğiniz yere tıklayıp basılı tutup sürükleyerek istediğiniz şekli verin. Açılan kutuya sağ tıklayarak kontrol biçimlendir, denetimden girdi aralığı ve hücre bağlantısını seçersiniz (örnek size yardımcı olur umarım).
İyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
EXCEL 2002 TR
Aylar yerine başka bir girdi ile?

Merhaba;

Aylara göre değil de kendi belirlediğim kodlara göre toplam nasıl alabilirim.
Ã?rneği inceleyebilirmisiniz?
Her kod için ayrı ayrı fonksiyon yazarak toplama yapılabiliyor.

=TOPLA(EÐER("150/1"=($C$2:$C$12);($B$2:$B$12)))
veya
=TOPLA(EÐER(F2=($C$2:$C$12);($B$2:$B$12)))
şeklinde .
Ama combo box ile olmuyor.

Excel Vers. ve Dili
EXCEL 2002 TR
ELİNİZE VE BEYNİNİZE SAÐLIK MUSTAFA BEY
BEN AD TANIMLAMIÞTIM AMA FARKLI BİR SÜTUNDA O YÜZDEN OLMUYORMUÞ . LİSTEYİ DAHA Ã?NCE KULLANMAMIÞTIM.
TEÞEKKÜR EDERİM.