TRAFİK CEZA TAKİP

hassas1

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2010-2013 makro vba
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
06-05-2027
Arkadaşlar iyi akşamlar öncelikle iyi akşamlar diler tüm hayatınızda kolaylıklar ve başarılar dilerim.
Yapmak istediğim Ekli Tabloda örnek açıklama olarak belirttiğim Sorgu Sayfasındaki B sutunundaki Plaka verisine göre diğer tüm sayfalardan ceza tarihi -ceza seri no ve ceza tutar verilerinin D-E-F Sutunlarına nasıl getirebilirim. Daha sonra da buraya getirilen verilerden istenilen Seri No: üzerine çift tıklama yapıldığında o seri nolu belgenin BELGE Sayfasına getirebilirmiyiz.

Ekli dosyalar

cems

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
office 2010 tr 32bit
13-06-2029
Kod:
Private Sub Worksheet_BeforeDoubleClick(ByVal Target As Range, Cancel As Boolean)
    If Not Intersect(Target, Me.Range("E:E")) Is Nothing Then ' E sütununda çift tıklama
        Dim seriNo As String
        seriNo = Target.Value
        Sheets("BELGE").Activate
        ' Belge sayfasında seri no ile ilgili işlemleri yapın
    End If
End Sub
Bu kodu sorgu sayfasının vba bolumune yapıstrın ve save edin

Onemli : farklı kaydet secerek excel dosya secimlerinden makro calısabilen secin ve tamam ile kapatın

Daha sonra dusyada sarı renkle boyadığınız belge seri no tıklayın sizi ilgili sayfaya atacaktır

Ekli dosyalar

hassas1

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2010-2013 makro vba
06-05-2027
Sayın cems bey iyi akşamlar .Katkılarınız için öncelikle teşekkür ederim. istediğiniz gibi çalıştırdım fakat verileri güncelleme yapmadı

cems

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
office 2010 tr 32bit
13-06-2029
Bu kodu vba üzrer,nde yeni modul acarak yapıstırın

Kod:
Sub CezaVerileriniGetir()
    Dim sorguSayfası As Worksheet
    Dim cezaSayfası As Worksheet
    Dim plaka As String
    Dim lastRow As Long
    Dim i As Long
    Dim cezaRow As Range
    Dim cezaTarihi As Variant
    Dim cezaSeriNo As Variant
    Dim cezaTutar As Variant

' Sorgu ve Ceza sayfalarını ayarla
    Set sorguSayfası = ThisWorkbook.Sheets("Sorgu")
    Set cezaSayfası = ThisWorkbook.Sheets("belge")

' Sorgu sayfasındaki son satırı bul
    lastRow = sorguSayfası.Cells(sorguSayfası.Rows.Count, "B").End(xlUp).Row

' Sorgu sayfasındaki her bir plaka için işlemleri yap
    For i = 2 To lastRow ' Başlık satırını atlamak için 2'den başla
        plaka = sorguSayfası.Cells(i, "B").Value

' Ceza sayfasında plakayı ara
        Set cezaRow = cezaSayfası.Range("A:A").Find(plaka, LookIn:=xlValues, LookAt:=xlWhole)

If Not cezaRow Is Nothing Then
            ' Bulunan satırdaki ceza verilerini al
            cezaTarihi = cezaRow.Offset(0, 1).Value ' B sütunu
            cezaSeriNo = cezaRow.Offset(0, 2).Value ' C sütunu
            cezaTutar = cezaRow.Offset(0, 3).Value ' D sütunu

' Sorgu sayfasına verileri yaz
            sorguSayfası.Cells(i, "D").Value = cezaTarihi
            sorguSayfası.Cells(i, "E").Value = cezaSeriNo
            sorguSayfası.Cells(i, "F").Value = cezaTutar
        Else
            ' Plaka bulunamazsa hücreleri temizle
            sorguSayfası.Cells(i, "D").Value = ""
            sorguSayfası.Cells(i, "E").Value = ""
            sorguSayfası.Cells(i, "F").Value = ""
        End If
    Next i
End Sub
save edin ve ceza makbuzunda seri no cift tıklayın , bende istediğiniz sanırım oldu bir de siz deneyiniz. Tuşa gerek kalmadan sarı seri no cift tıklanınca calısıyor. Umarım istediğiniz gibidir

Ekli dosyalar

hassas1

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2010-2013 makro vba
06-05-2027
Sayın cems bey iyi günler.
Kusura bakmayınız dosyayı çalıştıramadım---Sayfalardan veri getirmeyi bir combo butona bağlayabilirmisiniz.butona basıldığında --B--Sutunundaki plaka verilerinin karşılığı sayfalarda var ise D Sutuna tarih-E Sutununa seri no F Stununa ise ceza tutarını getirsin. daha sonra da seri no nun üzerine çift tıklama yaptığımda o seri nolu tabloyu BELGE sayfasına getirsin

Ekli dosyalar

cems

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
office 2010 tr 32bit
13-06-2029
Değerli @hassas1

Cevabınızı okudum , ancak sayfa sayısı artttıkça düzen yine bozulabilir ve yanyana kaç sayfa açmanız gerekecek zira her ek sayfa dosyada ağırlık ve yavaşlama yanısıra sayfa düzeninde print alma amacı olursa oncelikle ilgili sayfayı bulma sorunu yaratabilir.

Naçiz fikrim odur ki ; sayfaya duşecek bilgileri " eğer programı masaustu bilgisayarda kullanmak amacındaysanız " bir kaç sayfası olan bir userform üstünde olan çoklu sayfalı bir multipage ile toplamak ve tek bir sayfaya değişkenleri yükleyerek aynı sayfa temelini kullanmak yolu ile dosya agırlıgını minimumda tutarak maksimum kullanım suresi kazanmak daha dogru ve daha esnek calıstırma olabilir.

Bu filir dogrultusunda bir calısma prototipi hazırladım ve ekledim. Ancak bunun çalışması için sizin de excel versiyonunuzda uygun ayarlar yapmanız gerek. 2010 için anlatılırsa .. ( 2013 ve sonrası için emin değilm )

Oncelikle dosyaya bir userform ve ustune multipage ekledim. İlk sayfayı otomatik gorecek sekilde kodladım, sonraki sayfada veri giriş hucreleri goreceksiniz.Bir sonraki sayfada ise listbox üzerinde bütün dataları satırlı liste halinde ancak yanında da cesitli arama hucreleri olacak. Kişi ismi yer ismi tc numarası memur adı vs gibi arama amaclı hücrelere girdiğinizde isterse 10 bin satır liste bulunsu, saliseler içinde süzerek veri bulunacak , buna cift tıkladıgınızda da veri giriş sayfasına tum satır datası atılacak. Bundan sonra ister print alırsınız ister .pdf ye cevirip degistirilemez mail eki yaparsınız ve gonderirsiniz, ister ad ya da tc ye gore bir klasorde toplarsınız ve toplu basarak adrese postalarsınız.

Butun bunlardan oncec, ekteki dosyanın sizde çalıstıgından ve direk acıldıgından emin olmak gerek.Profilinizde excel sürüm detayı eksik ve " 2010-2013 makro vba " olarak gorunuyor ama kaç bit ve dil gorunmuyor. Office programının riskli makrolara karşı dogal engellemeleri olur. Oncelikle bu ayarların izine donusturulmesi gerekir. Bunun için şu şekilde devam edin.

1-Oncelikle ekteki dosyayı masa ustune indirin ama acmadan dosya ikonuna sag tıklayıp özelliklere ulaşın ve en allta olan ENGELLEMELERİ KALDIR yanındaki kutuya thick atın ve tamam diyetek kapatın.
2-Boş bir excel sayfası açın ve DOSYA tıklayın SECENEKLER e ulaşın GUVEN MERKEZİ ne girin GUVEN MERKEZİ AYARLARI acın MAKRO AYARLARI nı secin burada 4cu secenegi isaretleyin ve hemen altında GELİSTİRİCİ MAKRO AYARLARInda güven thcikleyin ve tamam ile kapatın.
Bu dosyayı once save edin ve kapatın sonra da geri donusume gonderin.

Artık excel programı .xlsm yazılımlarını .xlsx gibi direnc gostermeden açacaktır.

Bu dosya .xlsx ten .xlsm ye kodların calısması için cevrildi. Dosyaya cift tıklayn. Bir duz sayfa duzeni arka planda calıssa da sizin karşınıza userform açılması gerekiyor. Bunu gordukten sonra da yukarıdaki acıklama ve prototip geliştrilmesi için sizde ve kullanıcı ekibinizde oluşan fikirleri alarak bir
gelistirmeye devam ya da hayır ben sayfada duzen istiyorum ozetinde gorusunuzu belirtirseniz , bundan sonra ZAMAN içinde geliştirme ben veya bir usta ya da yonetim de katılırsa devam eder ve sonlanır ama bu hemen olmaz , sayfalar gelistikce sizin de olmuş olmamış demeniz dogru gelisimi destekler.

Bu arada dosyaya ek olarak 2024 cezalar listesi de ekliyorum ve ceza kodunu da buradan almayı tasarlıyorum. Ancak bu liste yakında degisecek ve 2025 cezaları listesi ocak 1 de gelecek. Gelecek olanı ara başlıkları kaldırarak ve dogru yonlendirerek siz de ekleyebilirsiniz ya da AYNI DUZENDE ekletebilir ve yeni yılda kullanabilirsiniz. Bu sekilde tek sayfada 1milyon50 ceza kaydınız oluşur ve sayfa uretmeye ihtiyacınız kalmaz.

Soz sizde ve bu satırları okuyan yonetim/destek/usta/uyelerimizde. Zira ben sadece basit bir uyeyim ve işimden kalan zamanda dosyaya donebillrim ama sitede , ben 40 fırın ekmeğe yeni baslarken 39unu ogrenmiş ve daha iyi cozumler bilen kişiler de var.

Sizin dosyanıza da çözum gelebilir, bu anlatılan uzun ve zor gelirse , yine tercih sizin ..

Kısacası Emniyetimiz baştacı bir devlet kurumudur ...

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

hassas1

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2010-2013 makro vba
06-05-2027
Sayın cems bey öncelikle katkılarınızdan ve hassasiyetinizden dolayı çok teşekkür ederim.
Vaktinizi aldı isem hakkınızı helal ediniz.
evet kesinlikle evet devletimiz ve tüm kurumları baş tacımızdır.

cems

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
office 2010 tr 32bit
13-06-2029
Her daim eğer nebze kadar vatandaşı olarak hakkımız olursa devlete de kurumlarında çalışanlarına da helaldir, gani helal olsun.
Saygılarımızla