TÜM FORMÜLLERİ VE MAKROYA ÇEVİRME

yanginci34

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
excel2016
Merhaba arkadaşlar bizim puantaj şekli değişti ve her ay bu puantajı elle hem formüllerinde hemde tablo şeklinde değişiklikler yapıyorum daha basit nasıl olabilir. İlgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 ( 32 bit ) TÜRKÇE
Merhaba.

Belgeyi ve işleyişi tasarlama işi size ait.
Tasarım ve işleyişi planladığınızda, şurası şöyle olunca şunun/şunların olmasını istiyorum (net hücre adresi vs belirterek) gibi net soru sorarsanız kısa sürede sonuca ulaşırsınız.
Fark ettiğim bir hususu belirteyim. AH1:AK1 aralığındaki hesaplamaya gerek yok, o hücreleri silin ve
AI2 hücresindeki formülü aşağıdakiyle değiştirip sağa doğru kopyalayın.
.
=EĞER(AH2="";"";EĞER(AY(AH2)<>AY(AH2+1);"";AH2+1))

yanginci34

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
excel2016
Merhaba; Öncelikle Ömer Bey'e ilgisinden dolayı teşekkür ederim. Ömer Bey, sizin öneriniz doğrultusunda isteklerimi dosya içinde belirtmeye çalıştım.
İlgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Ekli dosyalar

KMLZDMR

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2003 TÜRKÇE EXCEL
Sayın Ömer BARAN üstadım güzel bir çalışma olmuş.

yanginci34

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
excel2016
Merhaba ; Hocam öncelikle ilginize çok teşekkür ederim. Aşağıda sütun olarak görmek istediklerimi açıklamaya çalışacağım.
AQ Sütununda hafta sonu günlerinde, normal çalışma (X) işareti konulursa 7,5 saat ve yarım gün çalışma (/) işareti konulursa 4 saat artarak göstermesi.
AS Sütununda bayram günlerinde, normal çalışma (X) işareti konulursa 7,5 saat ve yarım gün çalışma (/) işareti konulursa 4 saat artarak göstermesi.
Umarım açıklaya bilmişimdir.

Son düzenleme:

yanginci34

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
excel2016
Sayın Ömer Hocam; Ekteki dosyada bazı değişiklikler yaptım. Dolayısı ile isteklerimde değişti.
Şöyle;
AQ Sütununda hafta sonu günlerinde, normal çalışma (X) işareti konulursa 7,5 saat ve yarım gün çalışma (/) işareti konulursa 4 saat artarak göstermesi.
AS Sütununda bayram günlerinde, normal çalışma (X) işareti konulursa 7,5 saat ve Arife gününde normal çalışma (X) işareti konulursa 4 saat artarak göstermesi.
Umarım açıklaya bilmişimdir.

Ekli dosyalar

yanginci34

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
excel2016
Hocam süpersiniz elinize sağlık şimdi dediğiniz gibi haftasonu rt veya A yani arifeye gelirse rt veya arife geçerlidir.

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Son eklediğim belgedeki formül buna göre oluşturulmuştu.
Sorun çözüldü diyebilir miyiz o zaman?

yanginci34

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
excel2016
Hocam 28 ekimde X koyarsam hafta sonu çalışmaya da ekleme yapıyor yapmaması gerekli.

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
AQ3'deki dizi formülüne, kırmızı renklendirdiğim kısmı ekleyip, tekrar dizi formülü olarak uygulayın (CTRL+SHIFT+ENTER).
=TOPLA.ÇARPIM(($G$2:$AK$2<>"")*(--EĞER($G$2:$AK$2="";0;(EĞERSAY(bayram;$G$2:$AK$2)=0)*(EĞERSAY(arife;$G$2:$AK$2)=0)*HAFTANINGÜNÜ($G$2:$AK$2;2)=7))*(($G3:$AK3="X")*7,5+($G3:$AK3="/")*4))

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Madem belgedeki formülleri yok etmeye çalışıyorsunuz.
AQ ve AS sütunuyla sınırlı olarak ekteki belgeye yaptığım ilaveyi deneyiniz.

Ekli dosyalar

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Diğer formülleriniz/hesaplamalarınız sorunsuz ise tüm formüller kaldırılıp sonuçların hücrelere yazılması sağlanabilir..

yanginci34

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
excel2016
Diğer formülleriniz/hesaplamalarınız sorunsuz ise tüm formüller kaldırılıp sonuçların hücrelere yazılması sağlanabilir..
Size zahmet olmazsa benim için daha güzel olur Hocam

GM 8 d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi