Türkiye Haritası Üzerinde En iyi 20 değeri renklendirme

aktarmamd

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office Exel 2016
Üstadlar Merhaba;

Çeşitli platformlardan öğrenip üzerinde çalıştığım bir exele işlenmiş harita ve bu harita üzerindeki illere ait gelen ve giden ürün sayıları var. Yapmak istediğim; giden ve gelen ürün sayılarının illere göre;

1- Gelen sayısı en yüksek ilk 20 il göster tıklayınca - KIRMIZI
2- Giden sayısı en yüksek ilk 20 il göster tıklayınca- MAVİ
3- Giden ve Gelen sayısı sıralamasında en yüksek kesişen ilk 20 ildekileri tıklayınca ise - YEŞİL
olarak renklendirmesini istiyorum…

4 - Bu sıralamayı tercihe göre 10-15-20-25 vs... il seçmeli yapabilirmiyim?

Ek teki örnek alıntı haritadır. Bahsettiğim konuda çözümü üretecek farklı harita yapısında önerisi olan var ise büyük memnuniyet duyarım.

Desteklerinizi bekliyorum.

Ekli dosyalar

1Al2Ver

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit TR - Microsoft Office 365 - Win11 Home
Merhaba,

İsteğiniz ile tam örtüşmese de, işinizi göre bilir sanıyorum,

"İL" sayfası "B1" den seçim yapıp, sonuçları gözlemleyiniz,

Verileriniz "İL_DATA" sayfasındadır,

Hesaplamalar ise "İL_HESAP" sayfasında, "İL" sayfası "B1" den yapılan seçime göre otomatikman oluşturulur.

Kolay gelsin.

Ekli dosyalar

aktarmamd

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office Exel 2016
Merhaba,

İsteğiniz ile tam örtüşmese de, işinizi göre bilir sanıyorum,

"İL" sayfası "B1" den seçim yapıp, sonuçları gözlemleyiniz,

Verileriniz "İL_DATA" sayfasındadır,

Hesaplamalar ise "İL_HESAP" sayfasında, "İL" sayfası "B1" den yapılan seçime göre otomatikman oluşturulur.

Kolay gelsin.
Üstad;

Geçekten beklentimin de üstünde şahane bir çözüm olmuş. Çok teşekkürler....

Bir dokunuş daha yapabilirmiyiz? ilk 25 i sıralarken rengi düşükten yükseğe doğru koyulaşarak götürebilirmiyiz? Yani açık kırmızından koyu kırmızıya doğru... Bunda da destek olursan sevinirim..

Saygılar;

1Al2Ver

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit TR - Microsoft Office 365 - Win11 Home
Merhaba,

İşinize yaramasına sevindim,

Belki, konusunda uzman olan üyelerimiz "sıralama rengini düşükten büyüğe, yani açık kırmızıdan koyu kırmızıya doğru" götüre bilirler.

1) "İL" sayfasında tabloya gelen verileri 1-10, 11-20 ve 21-25 aralığını manuel renklendirdim, siz isterseniz, mevcut renkleri el ile kırmızının tonlarına çevirebilir siniz.

2) Tablodaki veriler 25'ten az ise, tabloda veri olmayan yerlerin zemin rengi beyaz oluyor,

3) Tabloya birkaç görsellik kattım ("B1" den yapılan seçime göre tablo başlıkları farklı zemin rengine bürünüyor)

4) "İL" sayfası, "B1" seçimine G/Ç EŞİT seçeneği ekledim ( Girdi ve Çıktısı eşit olan iller tabloya sıralanıyor, bu işlem için "İL_DATA" sayfasına bir sütun ekledim)

Kolay gelsin.

Ekli dosyalar

aktarmamd

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office Exel 2016
Merhaba,

İşinize yaramasına sevindim,

Belki, konusunda uzman olan üyelerimiz "sıralama rengini düşükten büyüğe, yani açık kırmızıdan koyu kırmızıya doğru" götüre bilirler.

1) "İL" sayfasında tabloya gelen verileri 1-10, 11-20 ve 21-25 aralığını manuel renklendirdim, siz isterseniz, mevcut renkleri el ile kırmızının tonlarına çevirebilir siniz.

2) Tablodaki veriler 25'ten az ise, tabloda veri olmayan yerlerin zemin rengi beyaz oluyor,

3) Tabloya birkaç görsellik kattım ("B1" den yapılan seçime göre tablo başlıkları farklı zemin rengine bürünüyor)

4) "İL" sayfası, "B1" seçimine G/Ç EŞİT seçeneği ekledim ( Girdi ve Çıktısı eşit olan iller tabloya sıralanıyor, bu işlem için "İL_DATA" sayfasına bir sütun ekledim)

Kolay gelsin.
Üstad çok teşekkür ettim. Bu haliyle bu çalışma benim işimi gördü. Hatta forum kullanıcılarına iyi bir referans oldu. Aklımda bir soru kaldı karşılığı varmıdır bilmiyorum? Bu haritayı il ve bağlı ilçelerine indirebilirmiyiz? Örneğin İstanbul ve ilçeleri ayrı Ankara ve ilçeleri ayrı xxxx verilere göre aynı şekilde sıralanması gibi..