Üç sınır değere göre performans takibi

degirman

Altın Üye
Merhaba,
Aylık ölçülen bir performans değerinin yıllık hedefin neresinde olduğunu tablo ve grafikle takip etmek istiyorum. Yıllık hedef, taban-hedef-tavan olmak üzere üç değerle belirlenmektedir.

Örneğin, her ay 100 adet otel odasını temizlemek hedef, 70 adet oda temizlemek taban, 200 adet oda temizlemek tavan değer olsun. Yıllık hedef aylık gerçekleşmelerin ortalamasıdır.

1-Gerçekleşen değerlerin yazıldığı hücrelerde bu değerin yanında aşağıdaki kurallara göre simge kümeleri yer almalıdır.
-70'ten küçükse Kırmızı, 70-100 arasındaysa Sarı, 100'den fazlaysa Yeşil
-Önceki ayın değerine göre azalmışsa aşağı ok, aynı kalmışsa tire, artmışsa yukarı ok

2-Gerçekleşmeler her isim için aşağıdaki kurallara göre hazırlanmış ayrı bir sütun grafikle gösterilmelidir.
-Yatay eksende ay isimleri olmalıdır
-Her ay için bir sütun olmalı, bu sütun üzerinde sabit olan "taban, hedef, tavan" sınır değerleriyle birlikte gerçekleşen değer görünmelidir.

Ekteki örnek tabloda;
1-"Tablo" sekmesinde, simge kümelerinin renginin yukarıda bahsettiğim kurallara göre değişmesini sağlayabildim ancak okların yönünün yukarıda bahsettiğim gibi değişmesini sağlayamadım.
2-"Grafik" sekmesinde bir grafik denedim ancak gerçekleşmeye farklı değerler girildiğinde grafik bozuluyor.

İlgilenebilen olursa çok memnun olurum.

Sağlıklı günler dilerim.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2019 tr
Grafik konusunda başkası belki yardımcı olur ama diğer sorunuz için bir önerim var. bakar mısınız?

Ekli dosyalar

tamer42

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 İngilizce
Merhaba,
Aylık ölçülen bir performans değerinin yıllık hedefin neresinde olduğunu tablo ve grafikle takip etmek istiyorum. Yıllık hedef, taban-hedef-tavan olmak üzere üç değerle belirlenmektedir.

Örneğin, her ay 100 adet otel odasını temizlemek hedef, 70 adet oda temizlemek taban, 200 adet oda temizlemek tavan değer olsun. Yıllık hedef aylık gerçekleşmelerin ortalamasıdır.

1-Gerçekleşen değerlerin yazıldığı hücrelerde bu değerin yanında aşağıdaki kurallara göre simge kümeleri yer almalıdır.
-70'ten küçükse Kırmızı, 70-100 arasındaysa Sarı, 100'den fazlaysa Yeşil
-Önceki ayın değerine göre azalmışsa aşağı ok, aynı kalmışsa tire, artmışsa yukarı ok

2-Gerçekleşmeler her isim için aşağıdaki kurallara göre hazırlanmış ayrı bir sütun grafikle gösterilmelidir.
-Yatay eksende ay isimleri olmalıdır
-Her ay için bir sütun olmalı, bu sütun üzerinde sabit olan "taban, hedef, tavan" sınır değerleriyle birlikte gerçekleşen değer görünmelidir.

Ekteki örnek tabloda;
1-"Tablo" sekmesinde, simge kümelerinin renginin yukarıda bahsettiğim kurallara göre değişmesini sağlayabildim ancak okların yönünün yukarıda bahsettiğim gibi değişmesini sağlayamadım.
2-"Grafik" sekmesinde bir grafik denedim ancak gerçekleşmeye farklı değerler girildiğinde grafik bozuluyor.

İlgilenebilen olursa çok memnun olurum.

Sağlıklı günler dilerim.
Merhaba,
Nasıl bir çözüm istediğinizi tam anlamadım ama, ekli dosyayı bir inceler misiniz?

her personel için ayrı-ayrı mı grafik istiyordunuz?

Kolay gelsin.

Ekli dosyalar

degirman

Altın Üye
Grafik konusunda başkası belki yardımcı olur ama diğer sorunuz için bir önerim var. bakar mısınız?
Gayet pratik ve temel ihtiyacı gören bir çözüm olmuş. Sadece aynı renkte ve farklı yönlerde çok sayıda ok biraz karmaşa yaratıyor. Tabloya bakıp "Listede bu ay kimler yükselmiş?" sorusuna cevap ararken her satıra dikkatle bakmak gerekiyor. Bu sebeple hem renkli hem de yönlü okları kullanan bir çözüm arıyorum. Ama bunu da cebime koydum, tam istediğimi bulamazsam kullanabilirim. İlginiz ve hızlı dönüşünüz için çok teşekkür ederim.

degirman

Altın Üye
Merhaba,
Nasıl bir çözüm istediğinizi tam anlamadım ama, ekli dosyayı bir inceler misiniz?

her personel için ayrı-ayrı mı grafik istiyordunuz?

Kolay gelsin.
Merhaba,
Evet; her personel için ayrı grafiğe ihtiyacım var. Tatmin edici bir grafik oluşturabilsek, o grafiği personel ismi seçildiğinde değişen dinamik bir hale getireceğim.
Ekli dosyanızdaki grafiği gördüğümde "işte bu" dedim. Ancak bir kaç değeri değiştirerek denediğimde çalışma şeklinin tam beklediğim gibi olmadığını gördüm:
1-Taban,Hedef ve Tavan değerleri renklerle gösterilmiş, gayet güzel. Ancak "veri etiketi ekle" diyerek bu sınır değerleri grafikte görünür hale getirmeye çalıştığımda bunun mümkün olmadığını, en azından yapamadığımı gördüm. Gerçekleşme değeri ise "veri etiketi ekle" ile getirilebiliyor, bu tamam.
2-Taban, Hedef ve Tavan değerlerini değiştirdiğimde grafik bozuluyor. Örneğin yılın 3.çeyreğinde hedef güncellendi, Taban, hedef ve Tavan değerleri değiştirildi, sırasıyla 50,80,110 oldu diyelim. Tabloya bu değerleri girdiğimde grafik tuhaf bir hal alıyor.

Yine de ilginiz ve hızlı cevabınız için çok teşekkür ederim. Daha uygun bir çözüm bulamadığım takdirde, yıl içinde hedef güncellemesi olmayan şartlarda pekala bu çözümü kullanabilirim.

tamer42

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 İngilizce
Merhaba,
Evet; her personel için ayrı grafiğe ihtiyacım var. Tatmin edici bir grafik oluşturabilsek, o grafiği personel ismi seçildiğinde değişen dinamik bir hale getireceğim.
Ekli dosyanızdaki grafiği gördüğümde "işte bu" dedim. Ancak bir kaç değeri değiştirerek denediğimde çalışma şeklinin tam beklediğim gibi olmadığını gördüm:
1-Taban,Hedef ve Tavan değerleri renklerle gösterilmiş, gayet güzel. Ancak "veri etiketi ekle" diyerek bu sınır değerleri grafikte görünür hale getirmeye çalıştığımda bunun mümkün olmadığını, en azından yapamadığımı gördüm. Gerçekleşme değeri ise "veri etiketi ekle" ile getirilebiliyor, bu tamam.
2-Taban, Hedef ve Tavan değerlerini değiştirdiğimde grafik bozuluyor. Örneğin yılın 3.çeyreğinde hedef güncellendi, Taban, hedef ve Tavan değerleri değiştirildi, sırasıyla 50,80,110 oldu diyelim. Tabloya bu değerleri girdiğimde grafik tuhaf bir hal alıyor.

Yine de ilginiz ve hızlı cevabınız için çok teşekkür ederim. Daha uygun bir çözüm bulamadığım takdirde, yıl içinde hedef güncellemesi olmayan şartlarda pekala bu çözümü kullanabilirim.
1) Taban,Hedef ve Tavan değerlerini "veri etiketi ekle" demenizin sebebini anlamadım, aynı rakamları sürekli tekrarlayıp duracak, yazı kalabalığı yaratacak, bunun yerine eksen değeri ve klavuz çizgilerinden bu durum anlaşılıyor zaten; veri etiketleri eklenmiş olarak ekli dosyada görebilirsiniz.

2) Taban, hedef ve Tavan değerlerinin dinamik olmasına karşın grafik güncellenmiştir. Ekli dosyayı inceleyebilirsiniz.

umarım işinizi görür.
iyi haftasonları....

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR

Dosyanızı göremem. Anlatımdan hareketle hazırlanan dokumanı, "Belki Farklı bir Fikir Verebilir"
amacıyla ekliyorum... İncelersiniz...

degirman

Altın Üye
1) Taban,Hedef ve Tavan değerlerini "veri etiketi ekle" demenizin sebebini anlamadım, aynı rakamları sürekli tekrarlayıp duracak, yazı kalabalığı yaratacak, bunun yerine eksen değeri ve klavuz çizgilerinden bu durum anlaşılıyor zaten; veri etiketleri eklenmiş olarak ekli dosyada görebilirsiniz.

2) Taban, hedef ve Tavan değerlerinin dinamik olmasına karşın grafik güncellenmiştir. Ekli dosyayı inceleyebilirsiniz.

umarım işinizi görür.
iyi haftasonları....
Aynı rakamların tekrarlanması konusunda haklısınız. Bu beni de görsel bakımdan rahatsız ediyor. Ancak iki sebepten buna ihtiyaç duyuyorum; birincisi sınır değerlerin yıl içinde değişebilmesi, böylelikle yeni sınır değerlerin raporda görünür olması. Ha olmasa olmaz mı, olur elbette öncelikli bir mesele değil. İkincisi de bu grafik formatını sadece bir kişinin aylık performansını gösteren raporda değil şirketin onlarca hedefinin bulunulan aydaki kümüle durumunu gösteren raporda da kullanmak istememdir. Sınır değerleri birbirinden farklı olan onlarca ayrı hedefi bir araya topladığımızda grafiğin bu sınır değerleri hatırlatması işlevsel olabilir diye düşünmüştüm.
Bunlarla birlikte hazırladığınız dosya işimi görecek nitelikte. Ufak tefek geliştirmeleri kendim yapmaya çalışacağım. Elinize, zihninize sağlık, çok teşekkür ederim.

degirman

Altın Üye

Dosyanızı göremem. Anlatımdan hareketle hazırlanan dokumanı, "Belki Farklı bir Fikir Verebilir"
amacıyla ekliyorum... İncelersiniz...
Dosyayı görmeden çok kaliteli bir iş çıkarmışsınız, gözlerini bağlayıp rakiplerini alt eden bir kılıç ustası gibi :) Her ne kadar çalıştığım şirketin güvenlik politikası gereği benim makro içeren dosyalarla çalışmam güç olsa da konunun genele hitap etmesi sebebiyle bir çok kişinin yararlanabileceği bir çalışma olduğunu düşünüyorum. Çalışmanızda ayrıntılı açıklamalara yer vermeniz, sistematik yaklaşımınız, özeninizi ve emeğinizi hiç esirgemediğinizin göstergeleri, çok teşekkür ederim.

Sadece gerçekleşme değerlerini içeren tabloda görünmesini istediğim ok ve renklerle ilgili hayalimdeki lejantı daha ayrıntılı ifade etmeye çalışacağım.

Yukarı ve Kırmızı ok : Gerçekleşme değeri önceki aya göre yükselmiş, Gerçekleşme değeri tabanın (70) altında
Yukarı ve Yeşil ok : Gerçekleşme değeri önceki aya göre yükselmiş, Gerçekleşme değeri hedef değere (100) eşit veya hedefin üstünde
Yukarı ve Sarı ok : Gerçekleşme değeri önceki aya göre yükselmiş, Gerçekleşme değeri tabana (70) eşit veya tabanla(70) hedef(100) arasında

Aşağı ve Kırmızı ok : Gerçekleşme değeri önceki aya göre düşmüş, Gerçekleşme değeri tabanın (70) altında
Aşağı ve Yeşil ok : Gerçekleşme değeri önceki aya göre düşmüş, Gerçekleşme değeri hedef değere (100) eşit veya hedefin üstünde
Aşağı ve Sarı ok : Gerçekleşme değeri önceki aya göre düşmüş, Gerçekleşme değeri tabana (70) eşit veya tabanla(70) hedef(100) arasında

Yatay ve Kırmızı ok : Gerçekleşme değeri önceki aya göre değişmemiş, Gerçekleşme değeri tabanın (70) altında
Yatay ve Yeşil ok : Gerçekleşme değeri önceki aya göre değişmemiş, Gerçekleşme değeri hedef değere (100) eşit veya hedefin üstünde
Yatay ve Sarı ok : Gerçekleşme değeri önceki aya göre değişmemiş, Gerçekleşme değeri tabana (70) eşit veya tabanla(70) hedef(100) arasında

Yalın bir gösterim için Yukarı ok derken yukarı yönlü üçgeni, aşağı ok derken aşağı yönlü üçgeni, yatay ok derken de yatay ok veya tireyi ya da daireyi kastediyorum ama başka işaretler de olabilir elbette.

Sağlıklı günler dilerim.

Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR
@degirman

Çok teşekkür ediyorum..

Farklı bir fikir verebilmek amacıyla hazırladığım dosyada, söz konusu biçimlendirmeler, SAYI biçimlendirme ile yapıldığından, biçimlendirmelerde hücre referansları ya da formüllerin kullanımı yok. Dediğiniz ""bir ay öncesine göre değerlendirme", bu yöntemi değil de koşullu biçimlendirmeleri kullanmayı gerektiriyor.
Dosyaya başlarken, koşullu biçimlendirmeyi kullanmayı düşündüğümden, gönderilen dosyada zaten fazlalık olarak değerlerin renklendirilmesine ait koşullu biçimlendirme fazlalık olarak durmakta..
Grafikte ise, dediğiniz değerlendirme kolaylıkla yapılabilir...

Selamlarımla....

Excel Vers. ve Dili
2010-2013-2017 Eng.
@52779 Merhaba;
Hedef/performans raporları ile ilgili farklı örnek çalışmalarınız var mıdır? Paylaşabilir misiniz.

Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR
@52779 Merhaba;
Hedef/performans raporları ile ilgili farklı örnek çalışmalarınız var mıdır? Paylaşabilir misiniz.

@MrExcelMr
Konu bütünlüğünü bozmak ve konunun farklı alanlara sapmasını istemiyorum.
Anlayışınız için teşekkür ederim.
Yine de, bir örnek ekledim. İncelersiniz.
Kendi adıma konuyu burada kapatıyorum..
Selamlar..