Üretim planı

Excel Vers. ve Dili
Ofis 2021 TR 64 Bit
Merhaba, maden ocağı üretim planı yapmaya çalışıyorum. Her 3 metrelik kotlar arasında belirli miktarlarda cevher ve pasa dediğimiz m3 bazında kazılması gereken miktarlar var. 1 tane ekskavatör (kazıcı) ve 5 tane kamyon kapasitesi bulunmakta. her kamyon 15 m3 malzeme alabiliyor. cevher taşıma süresi 15 dakika pasa taşıma süresi 30 dk. Günde 5 saatlik çalışma süresi mevcut. Ayda çalışma günleri 23-26 arasında değişmekte. (Ocak-26, Şubat-24 vb.). Yapmak istediğim örneğin ocak ayından başlayarak ilk 3 metrelik kot arasındaki önce cevheri sonra pasayı taşıyacak, bunu da başladığı ayın çalışma kapasitesini göz önüne alarak eğer o ay çalıştığı kottaki malzeme biterse bir alt kota geçerek, o kottaki malzeme bitmezse bir sonraki aya geçerek rakamları ilgili hücrelere dağıtacak bir excel hazırlamam gerekiyor. Kamyonları yüklemek 5 dk gibi bir süre alıyor bu yüzden cevher taşıma işleminde sadece 3 kamyon kullanabiliyorum. Pasa taşımasında 7 kamyonun hepsini kullanmak mümkün oluyor. Değişkenler çok olduğundan bir türlü kafamda formülü oturtamadım. Yardımcı olursanız çok makbule geçecek. Kafa yoracak arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum.

Ali58

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
27-12-2027
Merhaba, Bu anlatımla bir formül ortaya konulamaz. Cevherin pasanın yoğunluğu nedir? Dekapaj/Cevher oranı nedir? Bir basamakta ne kadar cevher pasa olduğunu bilmeden nasıl bir sonraki basamağa atlatacağız. Sınırsız değillerdir sanırım lakin hiç yoktan bir sınır belirlemek gerekir. Bu anlatıma göre sadece cevher üretmek yetiyor. (1 eskavatör 3 kamyon diğer kamyonlara sıra gelmez.)