üretim planlama için Stoğu düştükçe diğer aylarda kullanmak

udentr2002

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
iş yerinde Office 365
evde Office 365
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
07-11-2024
Merhaba arkadaşlar, konu başlığında pek anlatamamış olabilirim.
Ekli dosyada da göreceğiniz gibi,

Belirleyici sütun, Malzeme kodu diye belirtilen "B" sütunudur. Z sütunu tüm malzemelere ait Stok miktarını gösteriyor. İhtiyaç miktarı olarak belirtilen sütun T sütunu. T sütununda yazan miktar Z sütununda yazandan düşecek. Ancak O malzeme koduna ait malzemeden daha sonra tekrar kullanıldığında stok miktarından düşecek. Ekli dosyada verdiğim tabloda örnek olarak anlatmak istersem eğer. Malzeme Kodu ("B") sütunu "10019108" yazan "1. malzeme"den stokta ("Z stünunda") 1000 kg var. Bu malzemeden İhtiyaç Miktarı ("T") sütununda 563,40 kg kullanılıyor. Bu durumda kalan miktar 436,6 kg kalacak. Tabloda dikkat ederseniz, 15. satırda aynı malzeme koduna sahip aynı ürün başka bir zaman tekrar ihtiyaç miktarı adlı sütunda yazdığı kadar tekrar kullanılıyor, işte burada o 2. defa kullanıldığı satırın olduğu Z sütunuan yani stok miktarına 436,6 kg yazmasını istiyorum. O malzeme stok mkoduna sahip malzeme her kullanıldığında o satırın olduğu Z sütunund ayani stok kısmında kalan kadar yazsın. Bunun için nasıl bir formül yazabilirim?

inşallah anlatabilmişimdir. 6 aydır uğraştığım programın son aşaması bu aşama kaldı. Gerçekten burdaki hocalarımın örnekleri ile güzel şeyler yapabildim. Sonuca ulaştırabilmek için bu mantığı çzömem lazım. Şimdiden ilgilenen arkadaşlara teşekkür ederim. Ve programı yazarken kullandığım bu formda emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

Not: Stok miktarını Stok adlı sayfadan alıyor.

Ekli dosyalar

udentr2002

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
iş yerinde Office 365
evde Office 365
07-11-2024
Merhaba, yardımcı olabilecek bir arkadaşım olursa çok sevinirim. Veya fikri olabilen yani mesala sonuca ulaşabilmek için farklı bir yol gösterilirse de olabilir.
Saygı ve Sevgilerimle

udentr2002

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
iş yerinde Office 365
evde Office 365
07-11-2024
Yardım ve desteklerinizi bekliyorum sayın hocalarım.

Saygılarımla

ÖmerFaruk

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-64
Z6 daki formülüne kısa bir ilave yaptım.
C++:
=ETOPLA(Stok!D:D;[@[Malzeme Kodu]];Stok!F:F)
'Formülünüzün sonuna bir ekleme yaptım
=ETOPLA(Stok!D:D;[@[Malzeme Kodu]];Stok!F:F)-ETOPLA($B$5:B5;[@[Malzeme Kodu]];$T$5:T5)

udentr2002

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
iş yerinde Office 365
evde Office 365
07-11-2024
hay Ömer hocam Allah razı olsun ya. Bilgi nasıl güzel bir güç. Vallahi 1 aya yakındır debelenip duruyorum. Eline sağlık. Hakkını helal et.