Ürün kodları girerek o ürünün verilerine ulaştıran excel tasarımı

Excel Vers. ve Dili
2007-2010-2013 türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
05-04-2024
Merhaba Sayın Üstadlarım,
örnek excelde daha detaylı açıkladım kısaca 250 farklı ürün için kodunu girdiğimde o ürünün verilerini getirecek bir uygulama yapılması mümkün mü?
Şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2007-2010-2013 türkçe
05-04-2024
Sizden bilgi ve yönerge beklerken , ben multipage olarak birinci ekteki gibi bir iskelet oluşturdum.

Yine sizden cevap gelmeyince , tahmini şekilde iskeleti doldurup çalıştırdım ,

birinci ekte sadece sayfalar var , BUNU İNDİRMEYİNİZ

İkinci ekte " TEDARIKCI yeni bir programlama " adlı dosyada kodları ile beraber ve tam olarak çalışıyor. BUNU İNDİREREK DENEYİNİZ. veya

Üçüncü ekte Ürünler sayfasında tıklanarak seçilen ürünün fotosu varsa gösteriyor, yoksa foto yok diyor. Fotolu program isterseniz BUNU İNDİREREK DENEYİNİZ Nasıl bilgisayara yüklenmesi gerektiği 2 alt cevapta açıklandı.

Bundan sonraki düzeltmeler için ( mesela tarih ya da para formatları için ) bir süre sitede olmayabilirim , diğer arkadaşlar bunları çözmede destek olabilir. Ben şu an nerede ne kullanmak istediğinizi bilmeden sizin yapmaya çalıştığınız programı sadeleştirdim ve uzayankarışık listeler yerine konusuna göre bölerek görsel hale getirmeye çalıştım

Umarım kullanışlı bulursunuz.
merhaba @cems hocam burda yaptığınız programın daha basit hali acaba nemim deidğim şekle uyarlamak mümkün mü 1 nolu ürünü yazınca onunla ilgili veriler gelecek ve basit matematik işlemler yapılacak

Mdemir63

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis2010 32Bit Türkçe
19-02-2026
Merhaba Sayın Üstadlarım,
örnek excelde daha detaylı açıkladım kısaca 250 farklı ürün için kodunu girdiğimde o ürünün verilerini getirecek bir uygulama yapılması mümkün mü?
Şimdiden teşekkür ederim.
Selam
Yapılması mümkün ama kodu girdiğinizde verileri nereden alacak ?

Excel Vers. ve Dili
2007-2010-2013 türkçe
05-04-2024
hocam bir klasöre her ürün için 250 farklı excel oluştursam isimlerde 1-2-3 diye adlandırsam, masaüstünde ana excel gibi bir sayfa olsa ve ilk açıldığında ürün kodunu istese ürün kodunu yazdığımızda o klasör içindeki veriyi getiren bir çalışma zor bir çalışmamı olur acaba

Mdemir63

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis2010 32Bit Türkçe
19-02-2026
hocam bir klasöre her ürün için 250 farklı excel oluştursam isimlerde 1-2-3 diye adlandırsam, masaüstünde ana excel gibi bir sayfa olsa ve ilk açıldığında ürün kodunu istese ürün kodunu yazdığımızda o klasör içindeki veriyi getiren bir çalışma zor bir çalışmamı olur acaba
Selam
Bu söylediklerinizde yapılabilir ama makro yani VBA ile olabilir.
Ayrıca yüklediğiniz son dosyada yine verilerin nereden alınacağı yok

Excel Vers. ve Dili
2007-2010-2013 türkçe
05-04-2024
Selam
Bu söylediklerinizde yapılabilir ama makro yani VBA ile olabilir.
Ayrıca yüklediğiniz son dosyada yine verilerin nereden alınacağı yok
hocam masaüstüne klasör oluşturcam her ürün için. programın olduğu excelde uyarı mesajında ürün kodunu girince ordan çekmesi mümkün mü?

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Merhaba;

Örneklerinize bakmadım ama;

"hocam bir klasöre her ürün için 250 farklı excel oluştursam isimlerde 1-2-3 diye adlandırsam, masaüstünde ana excel gibi bir sayfa olsa ve ilk açıldığında ürün kodunu istese ürün kodunu yazdığımızda o klasör içindeki veriyi getiren bir çalışma zor bir çalışmamı olur acaba "
Yorumunuza istinaden sakın böyle bir şey yapmayın. Her ürün için farklı dosya oluşturmak hiç mantıklı olmaz. En doğru yöntem veritabanı oluşturmaktır. Access ya da başka bir veritabanı seçip tablolarınızı oluşturun ( her ürün için ayrı tablo değil, tablo ve ilişkilere bakınız) ve verileri de bu tablolardan seçin. Veritabanı bilginiz yoksa bile öğrenip bu şekilde yani veritabanı ile yapmak daha doğru olacaktır.

Son düzenleme:

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Merhaba,

Bende @beab05 'ın dediklerine kesinlikle katılıyorum.

Ek olarak;

Ürünlerinizin aynı dosyada olmasının bir sakıncası yoksa tek dosya üzerinde çalışmanız daha performanslı olacaktır..

Yok ürünlerle arama yapmak istediğiniz dosyalar ayrı olması gerekiyorsa o da olabilir. Fakat biraz performans kaybı olabilir.

Ürün listenizi tek sayfada sıralı sütunlarda başlıklar ve altlarında ilgili veriler olacak şekilde tablo yaparsanız işiniz oldukça kolaylaşacaktır.