üst/alt bilgi

Excel Vers. ve Dili
Office 2007 Tr & Office 2019 Tr
Selam arkadaşlar. İlk defa bir word sorusu soruyorum. Benim 100 sayfanın üzerinde bir word dosyam var. İlk 2 sayfa haricindeki sayfalara üst bilgi koymam gerekiyor. Üst bilgi bütün sayfalarda gözüküyor. Demek istediğim ilk iki sayfa haricindeki sayfalara üst bilgiyi nasıl yerleştiririm. Teşekkürler.

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın m.gur,

Yazılarınızı hazırlamak için Microsoft Word kullanıyorsanız, Üst bilgi ve Alt bilgi seçenekleri sayesinde sayfanızın üst ve alt kısımlarında tekrarlanan ifadeleri (Bölüm ismi, Ek, Telefon, İrtibat, Adres vb.) defalarca yazmadan otomatik ekleyebilirsiniz.

Birinci sayfanızda oluşturduğunuz üst ve altbilgi otomatik olarak diğer sayfaların üst ve alt bilgisi olarak verilir. Fakat uzun yazılar içerisinde bazı sayfalarda diğer sayfalardan farklı olarak üst bilgi ve alt bilgi yazdırma ihtiyacı olabiliyor. Örneğin birinci sayfanın üst bilgisi “Giriş” iken, ikinci, üçüncü sayfanın “Gelişme”, dört ve beşinci sayfalar “Sonuç” olabilir.

İşte aşağıdaki yöntemle Microsoft Word programında sayfalarda farklı üst ve alt bilgi oluşturabilirsiniz;

Öncelikle yazınızda üst ve alt bilgi ekleyelim;

* Görünüm (View) Menüsü aç.
* Üst ve Alt Bilgi (Header and Footer) seç.
* Metin sayfasının üst ve alt kısımlarında açılan kutucuklara bilgileri gir.

İkinci sayfaya geçtiğinizde üst ve alt bilgiler otomatik verilmiş olur. Bunu engellemek için;

İlk sayfanın metin kısmının bittiği yerde bir kesme eklememiz gerekir. Bunun için;

* Ekle (Insert) menüsü seç.
* Kesme (Break) seç.
* Bölüm Sonu Türleri (Section break types) kısmından Sonraki Sayfa (Next Page) seç.

Artık diğer sayfamıza farklı bir üst ve altbilgi verebiliriz.

İkinci sayfada iken,

* Görünüm (View) seç.
* Üstbilgi ve Altbilgi (Header and Footer) seç.
* Açılan üst bilgi ve alt bilgi kutucuklarının sağ üst tarafında Önceki Gibi (Same as Previous) ifadesi görülür.
* Üst bilgi ve alt bilgi menüsünden her ikisi için Önceki Gibi (Link to Previous) tuşuna bas. Önceki Gibi ifadesi kaybolur.
* İkinci sayfanın üst ve alt bilgilerini gir. Eğer sadece alt ve üst bilgilerden sadece biri farklı ise ona ait Önceki Gibi (Same as Previous) ifadesi kaldırılabilir.

Microsoft Word belgelerimizde istediğimiz sayfada istediğimiz üst ve alt bilgiyi kolaylıkla ekledik…

İyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
Sayın modalı; acil cevabınız için teşekkür ederim. Dediğinizi gibi yaptım, ancak bu yöntem farklı üst yada alt bilgi yazmak için. Bunu öğrendim sayenizde, fakat ben ilk sayfada üst bilgi yazmak istemiyorum. Bunu nasıl yapabilirim, bunu öğrenmek istiyorum.

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Aynı yöntemle, değişik yazacağınız yerde siliverin.

Excel Vers. ve Dili
Çok teşekkür ederim. Hemen denedim işlem tamam. Saygılar.

Excel Vers. ve Dili
2003-2007-2010
değerli arkadaşlar şimdi ekte yollayacağım excell dosyasındaki üzt bilgiyi sayfanın en köşesine nasıl koyarım bana yardımcı olursanız teşekkğr ederim....

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2007-tr
Aynı yöntemle, değişik yazacağınız yerde siliverin.
Üstad Merhaba,

Cevabını uyguladım ancak beceremedim. Ben 1,2,3'ncü sayfada antet olmasın, 4'ncü sayfada olsun. 5,6,7, 8'de olmasın 9'ncu sayfada antet olsun istiyorum ancak bunu beceremedim. Office 2010 ve 2013 olan iki adet bilgisayarda da uygulama istiyorum. Yardımcı olursanız çok memnun olacağım.