Userform Açılışında Uyarı.

Excel Vers. ve Dili
Office 2003 - Türkçe
Office 2007 - İngilizce
Merhaba.Benim sorunum userformum her açılışında "This Application is about yo initialize ActiveX controls that might be unsafe.If you trust the source of this file, select OK and the controls will be initialized using your current workspace settings." uyarısını almam.Bu uyarıyı nasıl yok edebilirim.Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Merhaba.Benim sorunum userformum her açılışında "This Application is about yo initialize ActiveX controls that might be unsafe.If you trust the source of this file, select OK and the controls will be initialized using your current workspace settings." uyarısını almam.Bu uyrarıyı nasıl yok edebilirim.Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
Bu mesaj spreadsheet, chartspace gibi bazı VB nesnelerinin userformda kullanılması ile ortaya çıkar, çözümü registryde bazı güvenlik ayarlarının yapılmasıdır. Bu ayarı yapmak için daha önceden hazırlamış olduğum aşağıdaki kodu kullanabilirsiniz. Sadece bir kez çalıştırmanız yeterlidir sonrasında kodu silebilirsiniz.

Kod:
[LEFT]Sub regolustur()
Dim deg As Object
anahtar = "HKCU\Software\Microsoft\VBA\Security\LoadControlsInForms"
Set deg = CreateObject("WScript.Shell")
deg.RegWrite anahtar, 1, "REG_DWORD"
End Sub[/LEFT]

Excel Vers. ve Dili
Office 2003 - Türkçe
Office 2007 - İngilizce
Çok teşekkürler hocam.Elinize sağlık

Excel Vers. ve Dili
Office 365
Çok teşekürler Sn.Leventm. İnanın çok mutlu oldum. O mesaj yüzünden az kalsın tırlatacaktım.

dEdE

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2013 TR 64 Bit
Mrb.,
http://office.microsoft.com/tr-tr/excel/HA011508351055.aspx?pid=CL100570551055
adresinde;"Bu ileti, Başlatmak Güvenli Değil (UFI) olarak işaretlenmiş ActiveX denetimlerinin bulunduğu bir dosyayı açmayı denediğinizde de görüntülenebilir. Varsayılan olarak, Office 2003 Başlatmak Güvenli (SFI) olarak işaretlenmemiş ActiveX denetimlerini yüklemez veya etkinleştirmez. Bu, Office 2003'ün bir parçası olmayan ActiveX denetimleri için de geçerlidir." diyor.

Bu durumda:Registryde bazı güvenlik ayarlarının bu şekilde değiştirilmesi güvenlik sorununa yol açar mı?
Saygılar.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
......Bu durumda:Registryde bazı güvenlik ayarlarının bu şekilde değiştirilmesi güvenlik sorununa yol açar mı?.....
Açıkçası sanmıyorum. Bu ayar sadece excelin bir parçası olmayan nesnelerin userforma yüklenmesinin güvenli olduğunu belirtiyor, Zaten bu nesneleri içeren bir dosyayı açan kişiler, açılışta bu mesajı evet diyerek geçtiğinde de aynı risk sözkonusudur. Bu tür nesneleri kullanarak zarar verici bir kodlama yapılabilirmi bilmiyorum.

Son olarak şunuda belirtmekte yarar görüyorum. Yukarıda benim kod haline dönüştürdüğüm ayarın microsoftun sitesinde de manuel olarak nasıl yapılacağı anlatılmaktadır.

dEdE

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2013 TR 64 Bit
Teşekkürler.
Şimdi daha rahat uyuyabilirim.