Userform command buttondan doğru çalışmıyor

Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office 2016 türkçe
Sayın Üstadlar, birkaç yıl önce buradan bazı üstadların yardımlarıyla bir oyun tasarladım (Bu dosyanın oluşmasında emeği geçen herkese tekrar teşekkür ediyorum.) ve her sene yeni bir şeyler ekleyip geliştirmeye çalışıyorum.

Kendim kodlamayı bilmesem de üzerinde değişiklik yaparak, başka dosyalardaki örnek kodlarla oynayarak ilave edebildiğimi ettim. Geliştirme için birkaç sorum olacaktı.

1. Yeni bir laptopa geçtim. excel 2016. Normal command button üzerinden çalıştırırsam harf tıkladığımda sınıf seçsem bile "Sınıf seçin" uyarısı veriyor.
Ancak makro üzerinden kodu çalıştırırsam sorunsuz çalışıyor. bunun nedeni nedir? nasıl çözebilirim?
2. en son Korhan hoca'nın başka bir başlıktaki örnek dosyası ile sayaç ekledim soru bölümüne ancak textboxta sadece saniye nasıl göstrebilirim bilemedim. hh:mm kaldırıp sadece ss bırakmayı denedim düz mantık ama olmadı :)
3. Bir de random olarak soru seçiyor harflerden ancak bir harfte bir sürü soru olmasına rağmen birkaç soru değiştirdiğimde yine aynı soru gelebiliyor.(CHANGE QUESTION butonu ve bazı harflerden 2 tane var) Aynı oyun içerisinde aynı soru tekrarlanmasın istiyorum. Formu kapatıp açtığımda tekrar sıfırlanmış olur çıkan çıkmayan soru takibi. Mümkün müdür? Bu dosya üzerinde nasıl olur?

İlginiz için şimdiden teşekkürler.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2. ve 3. soruya bir cevap verebilecek var midir? ihtiyacım günceldir.

Excel Vers. ve Dili
sorum çok mu karışık, ya da uğraştırıcı mı? en azından bir fikir verebilecek bir üyemiz var mıdır?