Userform destek

Excel Vers. ve Dili
Office 2019 Pro Türkçe 64bit
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
10-07-2021
Merhabalar herkese;

Hazırladığım excelde UserForm üzerinden veri girişi yapıyorum. Ancak yapamadığım bir kaç şey var bu konuda desteğinizi istiyorum ki öğrenebileyim;

1.Userforma eklediğim ComboBox ın tarih seçme özelliği
2.Userformda Hamaliye Mahıyeti seçildiği zaman ona karşılık gelen ağırlık ile (bu ağırlık değeri "DEGERLER" sayfasında) miktar çarpımını yapıp otomatik 5. sütuna yazdırmak istiyorum. Bunun içinde "ws.Cells(iRow, 5).Value = " bu formülü tamamlayamadım. Araştırdım hep aynı sayfa üzerinde işlem yapılıyor ancak ben bu değerleri diğer sayfadan almak istiyorum.
3.Userform için show butonu ekledim ancak açıldığı zaman sayfanın ortasında açılıyor. Onun içinde
Kod:
Me.Top = Application.Top
Me.Left = Application.Left
bu kodu buldum ancak muhtemelen yanlış yere yazdığım için çalışmadı.

Bu konularda yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.

Ekli dosyalar

systran

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2007 [TR], 2013 [TR]
1. Combobox tarih eklemeyi yapamadım, Ofis hata verip durdu.
2. Combobox değişince veriler otomatik geliyor ve hesaplanıyor (userform kodlarından kontrol edin).
3. Me.Top=0 ya da Me.left=application.left yapınca pencere bende hep sol tarafa dayalı açıldı, sıkıntı yok. Kodunuzu UserForm_Activate() olayının içinde
deneyiniz.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
10-07-2021
2. Combobox değişince veriler otomatik geliyor ve hesaplanıyor (userform kodlarından kontrol edin).
3. Me.Top=0 ya da Me.left=application.left yapınca pencere bende hep sol tarafa dayalı açıldı, sıkıntı yok. Kodunuzu UserForm_Activate() olayının içinde
deneyiniz.
Çok teşekkür ederim hocam elinize sağlık istediğim gibi olmuş bakınca nasıl yapamadım diyorum. Yavaş yavaş öğrenmeye başlıyorum inşallah bende yakında daha hakim olacağım. Tekrar çok teşekkürler emeğinize, elinize sağlık

Excel Vers. ve Dili
10-07-2021
deneyiniz.
Hocam şöyle bir problem yaşıyorum ComboBox a değeri yazarken eğer harf hatası yaparsa direk DEBUG a düşüyor karşılığı olmadığı için bunu nasıl engelleyebilirim. Yani liste dışında bir isim olmasını nasıl engelleyeceğim.

Excel Vers. ve Dili
10-07-2021
ComboBox stilini değiştim üstte bahsettiğim problemi artık yaşamıyorum. Ancak halen daha ComboBox açılır tarih ekleyemedim. DTPicker eklentisi Additional Controls bölümünde yok. Konu hakkında yardımlarınızı rica ederim. Teşekkürler

mehoaga

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 ve 2007
30-06-2025
Argornst bey;
Ben Excel 2003 versiyonu kullanıyorum. DTPicker eklentisi'nı adıyla aramayın neden derseniz Bende baktım fakat Additional Controls bölümünde Microsft date and time picker olarak çıkıyor. Şayet hala yok derseniz MSCOMCT2.ocx dosyasını sistem 32 klasörüne kopyalayıp register etmeniz gerekiyor. Tabi bu 32 bit Windows için geçerli

Excel Vers. ve Dili
10-07-2021
Argornst bey;
Ben Excel 2003 versiyonu kullanıyorum. DTPicker eklentisi'nı adıyla aramayın neden derseniz Bende baktım fakat Additional Controls bölümünde Microsft date and time picker olarak çıkıyor. Şayet hala yok derseniz MSCOMCT2.ocx dosyasını sistem 32 klasörüne kopyalayıp register etmeniz gerekiyor. Tabi bu 32 bit Windows için geçerli
@mehoaga Hocam teşekkür ederim yorumunuz için. Bahsettiğiniz işlemi 64bit için yaptım SYSWOW64 klasörüne atıyorsun fark olarak. Ancak dosyayı register etmeme rağmen halen daha gözükmüyor eklenti. DTPicker isminde aramadım zaten ama yine de yok. Sorunu bir türlü çözemedim. Bilgisayar kaynaklı olduğunu düşünüyorum henüz başka bir makinede deneme şansım olmadı. Teşekkürler

mehoaga

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 ve 2007
30-06-2025
Argornst bey;
Office nin hangi sürümünü kullanıyorsunuz onu belirtmemişsiniz. Excel vba da referans yerine gelip browse ye basıp syswow64 klasorune girip mscomct yazınca hemen geliyor zaten sonra aç diyorsunuz ve referans kutusunda Microsoft windows common control 2 6.0 olarak yansıyor. onu tiklediğinizde istediğiniz yerine gelmiş oluyor.

Excel Vers. ve Dili
10-07-2021
Argornst bey;
Office nin hangi sürümünü kullanıyorsunuz onu belirtmemişsiniz. Excel vba da referans yerine gelip browse ye basıp syswow64 klasorune girip mscomct yazınca hemen geliyor zaten sonra aç diyorsunuz ve referans kutusunda Microsoft windows common control 2 6.0 olarak yansıyor. onu tiklediğinizde istediğiniz yerine gelmiş oluyor.
Kontrol ettim hocam o şekilde de yansımamış.

Konuda ki diğer problemlerim de çözülmüş durumda. Tarih seçme konusunda @byfika hocama teşekkür ederim.

mehoaga

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 ve 2007
30-06-2025
@Argornst bey;
Probleminizin çözüldüğüne sevindim. Yardımcı olabildiysem ne ala . Olamadıysamda can sağlığı olsun. Size kolay gelsin. İyigünler dilerim.