UserForm [Kaydetme,Silme,Değiştirme,Arama]

Excel Vers. ve Dili
2003
Dostlar netten güzel bir uygulama bulmuştum bunu kendime göre düzenledim ve bir arşiv listesi oluşturdum. Ancak bazı eksik kısımları kaldı yardımcı olabilen olursa minnettar olurum.

Eksik kısımları ;
1. Uygulama bütonla açıldığında karşılama penceresinde kayıt yapılacak satır nosu hazır gelsin, yani 7.kayıt yapılacaksa 7 yazılı olarak pencere açılsın.

2. Arama yaptığımız sütunda tüm sözcükler yazıldığında aradığımız çıkıyor, ben bir sözcük yazdığımda o sözcükle başlayan bilginin önizleme olarak çıkmasını istiyorum yani tüm sözcükleri yazmadan aradığıma ulaşabileyim. Bazen aradığım isim 10 sözcükden oluşabiliyor, 10 sözcüğü yazmazsam aradığımı bulamıyorum, bu da haliyle zor oluyor.

3. userformdaki süre satırına saat formatını uygulayamadım. Aradığım ismi bul dediğimde isimle ilgili tüm bilgiler geliyor ama süre kısmı çalışma sayfasındaki gibi saat formatında gelmiyor.

4. Bu formla 2.çalışma sayfasından da bilgi alıp kaydetme şansımız var mı ?

Maddelerden öncelikle 2 ve 3'e önem veriyorum.2 yi yapamazsak form pek anlam teşkil etmeyecek. Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim..

Ekli dosyalar

Mustafa MUTLU

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2013 TR 32 Bit
Aramayı Film ismine göremi yapacaksın.

Mustafa MUTLU

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2013 TR 32 Bit
Yarım saat müsaade edersen.
Dosyanı istediğin hale getirip eklerim..
İstersen

FİLMİN İSMİ & OYUNCULAR
Bu sütunu
2 ye yada 3 e ayırabiliriz.
Yani
Filmin adı bir sütuna
Başrol oyuncu bir sütuna
Diğer oyuncular bir sütuna kaydedebiliriz.

Başrol oyuncu adına göre de arama yapabilmen açısından

Excel Vers. ve Dili
2003
Yarım saat müsaade edersen.
Dosyanı istediğin hale getirip eklerim..
İstersen

FİLMİN İSMİ & OYUNCULAR
Bu sütunu
2 ye yada 3 e ayırabiliriz.
Yani
Filmin adı bir sütuna
Başrol oyuncu bir sütuna
Diğer oyuncular bir sütuna kaydedebiliriz.

Başrol oyuncu adına göre de arama yapabilmen açısından
Valla aslında bu form işine girdiğimde ilk aklıma gelen oydu ancak elimdeki liste çok yüklü olduğundan bu sütunu ayırmayı gözüm kesmedi. Ama siz böyle birşey yapabilirim diyorsanız ben göze alırım bunu :) Ama sanatçı ismiyle de aradığımızda baya bi liste bulacak satırlardan, sorun olmaz değil mi ?

zaman önemli değil ben beklerim, şimdiden elinize sağlık..

Mustafa MUTLU

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2013 TR 32 Bit
Süre
1 Saat 36 Dak. 05 Sn.
Bu şekilde otomatik yazılıyor
süre girerken
1 Saat 36 Dak. 05 Sn. bunun yerine sen 13605 olarak gireceksin
Aradaki Saat ,dakika ve saniyeyi kendi otomatik yerleştirecek.

Formda ListBox üzerine tıkladığında bilgileri görebilirsin
Filmin baş harfi ni tıkladığında tıkladığın ilk harfi bulur o değilse
birdaha tıklarsın o harfle başlayan ikinci filmi bulursun.

Neyse bir incele eksiklerini yada olmasını istediğini söyle hallederiz...

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2003
Süre
1 Saat 36 Dak. 05 Sn.
Bu şekilde otomatik yazılıyor
süre girerken
1 Saat 36 Dak. 05 Sn. bunun yerine sen 13605 olarak gireceksin
Aradaki Saat ,dakika ve saniyeyi kendi otomatik yerleştirecek.

Formda ListBox üzerine tıkladığında bilgileri görebilirsin
Filmin baş harfi ni tıkladığında tıkladığın ilk harfi bulur o değilse
birdaha tıklarsın o harfle başlayan ikinci filmi bulursun.

Neyse bir incele eksiklerini yada olmasını istediğini söyle hallederiz...
üstadım çok güzel eline sağlık. Yaptığın form üzerinden konuşursak ; film ismi yazılan bölüm çok güzel ancak oraya yazılan film ismi bir enterla ya da başka bir arama bütonuna basınca yazılan filmin işte diğer özellikleri de alttaki satırlara gelsin.

Yani ben formu sadece kayıt amaçlı değilde arama amaçlı da kullanacağım. Mesela elimdeki bir filmin süresine bakmam gerekiyor, film ismini girip aramaya bastığımda o filmin süresi ve diğer özellikleri de alta gelsin..

O alttaki pencereye anladığım kadarıyla tüm filmler listeleniyor, işte film ismi girerken o pencereye sadece aradığım film çıksa ona tıklayıp özelliklerine ulaşsak öyle de olur.. O geniş pencereye film ismine "k" karakterini girdiğimde k ile başlayan filmler, "kan" girdiğimde kan ile başlayan filmler sıralansa mükemmel olur.. Tüm filmler orda olursa film sayısı fazlalaştıkça yine güçleşecek arama.

Bir de ben filmleri yıllara göre ayırıyorum, yani her çalışma sayfasına bir aralığı kaydediyorum (1960-69) - (1970-79) gibi.. Diğer çalışma sayfasındaki filme de ulaşabilecekmiyim, yoksa her çalışma sayfasına bu formu ayrıdan uygulamalı mıyım ?

Mustafa MUTLU

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2013 TR 32 Bit
Tamam kardeş
İsteğini karşılayacak bir şeyler hazırlayım..

Mustafa MUTLU

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2013 TR 32 Bit
Birde Bu Dosyayı dene

1 - Yıllara göre
2 - Başrol oyuncusuna
3 - Film Adına göre

Rapor Alabiliyorsun..

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2003
Birde Bu Dosyayı dene

1 - Yıllara göre
2 - Başrol oyuncusuna
3 - Film Adına göre

Rapor Alabiliyorsun..
Üstad işinin erbabı olduğun belli :) Evet arama bölümü istediğim gibi oldu. Programda mükemmele doğru gidiyoruz.

Eksikler ; rapor bölümünde film ismi ararken küçük karakterli aradığımızda evet film ismi arama bölümüne çıkıyor ancak ön pencereye film bilgileri gelmiyor,

Başrol aramada da başrol oyuncu tek oyuncu girilmişse sorun yok ama 2 oyuncu ismi girişmişse tek oyuncuyu arama yaptığımızda ilgili film bilgileri gelmiyor. Yani başrol oyuncu Ayhan Işık ve Cüneyt Arkın, biz Cüneyt Arkın aradığımızda bu film bilgisi gelmiyor. Yine burada da büyük küçük karakter arama sorunu var.

Sanırım diğer çalışma sayfasından da bilgi alamıyoruz. Bu konuya da el atabilirsen önsayfaya şöyle birşey olabilir, hani ilk açışta tüm filmler listeleniyor ya onu çalışma sayfa isimlerine gruplasa o da hoş olur, aynı şekilde arama yaptığımızda rapor dökümlerini de çalışma sayfa isimlerine göre gruplasa çok iyi olur..

Mustafa MUTLU

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2013 TR 32 Bit
Eksikler ; rapor bölümünde film ismi ararken küçük karakterli aradığımızda evet film ismi arama bölümüne çıkıyor ancak ön pencereye film bilgileri gelmiyor,
Arama sonucunda çıkanlar ListBox ta görünüyor.
Oradan istediğini seçtiğin zaman bilgiler geliyor.

Başrol aramada da başrol oyuncu tek oyuncu girilmişse sorun yok ama 2 oyuncu ismi girişmişse tek oyuncuyu arama yaptığımızda ilgili film bilgileri gelmiyor. Yani başrol oyuncu Ayhan Işık ve Cüneyt Arkın, biz Cüneyt Arkın aradığımızda bu film bilgisi gelmiyor. Yine burada da büyük küçük karakter arama sorunu var.
Başrol oyuncusu girerken
Baş rol kutucuğuna 2 isim girersen 2 isme göre arar
(Aramayı Başrol Kayıtlarında yapar Diğer oyunculara yazdığın oyuncularda arama yapmaz)
Büyük küçük harf sorunu olamaz çünkü Oyuncu ve Film adı girişlerin sen istemesende büyük harfle Kayıt yapıyor.
Bilgileri Dosyaya Formla değil de elle girdi isen
Fim ve Başrol sütunlarını büyükharfe çevir.

Sanırım diğer çalışma sayfasından da bilgi alamıyoruz. Bu konuya da el atabilirsen önsayfaya şöyle birşey olabilir, hani ilk açışta tüm filmler listeleniyor ya onu çalışma sayfa isimlerine gruplasa o da hoş olur, aynı şekilde arama yaptığımızda rapor dökümlerini de çalışma sayfa isimlerine göre gruplasa çok iyi olur..
Guruplama yapılabilir.
Ancak sen sayfaları görmeyeceğin için ekstra yük olacak.
Rapor alırken grup olarak alabiliyorsun zaten..
Ne gereği var anlamadım.

Excel Vers. ve Dili
2003
Mustafa hocam, benim elimdeki liste 2binlik ve hepsi küçük harflerle girilmiş idi, tamam dediğin gibi elimdekileri büyük harfe dönüştürürüm.

Başrol aramada şöyle ; sen başrol ile diğer oyuncuları ayırmışsın tamam ancak başroldeki oyuncu tüm filmlerde genelde 1den fazla olabiliyor. Yani başrolde 2 oyuncu varsa aramada 2 oyuncu isminide girmek gerekiyor, başrolde "Cüneyt Arkın ve Fatma Girik" varsa ben Cüneyt Arkın araması yaptığımda da bu film çıksaydı iyi olurdu.

Gruplama konusunda da ben filmleri çalışma sayfalarına bölmüştüm. "1950-59" , "1960-69" , "1970-79", "1980-89" gibi . Şimdi bu form tek çalışma sayfası üzerinden çalışıyor, o zaman tüm filmleri tek çalışma sayfasına yerleştirmem gerekicek.

Mustafa hocam, ben yine de bu kadar beklemiyordum, ben aramayla çıktım yola hakikaten çok değişik ve güzel bir formla buluşturdun bizi, eline gönlüne sağlık, bu kadar da yeter bize. 2 günlük vaktini aldık hakkını helal et, herşey gönlünce olsun..

Mustafa MUTLU

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2013 TR 32 Bit
Mustafa hocam, benim elimdeki liste 2binlik ve hepsi küçük harflerle girilmiş idi, tamam dediğin gibi elimdekileri büyük harfe dönüştürürüm.

Başrol aramada şöyle ; sen başrol ile diğer oyuncuları ayırmışsın tamam ancak başroldeki oyuncu tüm filmlerde genelde 1den fazla olabiliyor. Yani başrolde 2 oyuncu varsa aramada 2 oyuncu isminide girmek gerekiyor, başrolde "Cüneyt Arkın ve Fatma Girik" varsa ben Cüneyt Arkın araması yaptığımda da bu film çıksaydı iyi olurdu.

Gruplama konusunda da ben filmleri çalışma sayfalarına bölmüştüm. "1950-59" , "1960-69" , "1970-79", "1980-89" gibi . Şimdi bu form tek çalışma sayfası üzerinden çalışıyor, o zaman tüm filmleri tek çalışma sayfasına yerleştirmem gerekicek.

Mustafa hocam, ben yine de bu kadar beklemiyordum, ben aramayla çıktım yola hakikaten çok değişik ve güzel bir formla buluşturdun bizi, eline gönlüne sağlık, bu kadar da yeter bize. 2 günlük vaktini aldık hakkını helal et, herşey gönlünce olsun..
Helal Olsun kardeşim.
Büyüh harfe çevirmek için tek tek yazmana gerek yok
Boş bir sütuna
Örneğin B sütununu büyük harfe dönüştüreceksin
aa sütununa =büyükharf(b1) yazıp aşağı doğru kopyalayın.
İşte büyük harfe dönüştü...
Onuda bizim sayfamıza yözel yapıştır değerl diyerek yapıştırın.

Excel Vers. ve Dili
2003
Mustafa hocam buralardaysan verdiğin formda bir noktaya takıldım, raporlar kısmından aradığımızda film listemizde olsa da olmasa da hazırladım diye uyarı veriyor, film listemizde yoksa film bulunamamıştır gibi bir uyarı verse olur mu ?

Bir de başrol aramayı 2 sütunda aratabilir miyiz ? Başrol ve diğer oyuncular sütununda aratmak istiyorum, olmuyorsa başrol aramayı iptal edeceğim, bu haliyle işlevsel olmuyor.

Mustafa MUTLU

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2013 TR 32 Bit
film listemizde yoksa film bulunamamıştır gibi bir uyarı verse olur mu ?
Hallettim
Arama sonucu kayıtlarda yoksa
Kayıtlı Film Bulunamadı uyarısı verip
Tekrar arama Formuna Dönüyor.
Tüm aramalar için aynı.

Bir de başrol aramayı 2 sütunda aratabilir miyiz ?
Artık Başrol ve ikinci oyuncu kısımlarında arama yapıyor.
Dikkat :
Başrol ve ikinci oyuncu kısımlarına 1 oyuncu ismi girmeniz gerekiyor.
örneğin
AYHAN IŞIK, SADRİ ALIŞIK şeklinde girerseniz,
AYHAN IŞIK için yapacağın aramada bu veriyi görmeyecektir.
AYHAN IŞIK = Başrol Oyuncu kısmına
SADRİ ALIŞIK = ikinci Oyuncu Kısmına Yazmanız lazım.

Ayrıca Diğer Oyuncular ve Not kısmına 3. 4. 5. sanatcıları ekleyebilirsin
Bilgi amaçlı tabi..

Birde Excele Dön Butonu ekledim
Proğramı kapatıp exceli açabilmen için..

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2003
Mustafa hocam Allah razı olsun, valla şimdi mükemmel oldu. Başrol araması şimdi tam oturdu.

Tekrar eline gönlüne sağlık..

Mustafa MUTLU

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2013 TR 32 Bit
Mustafa hocam Allah razı olsun, valla şimdi mükemmel oldu. Başrol araması şimdi tam oturdu.

Tekrar eline gönlüne sağlık..
Rica Ederim..
Allah Sizden de Razı Olsun..