UserForm Kullanmak İstiyorum

Merhaba arkadaşlar öncelikle Excel'i yıllardır kullanıyorum fakat daha önce hiç Makro ve Vbasic işime yaramadı şimdi işimle alakalı bir projede kullanmam gerekli forumu tamamen inceledim ama istediğim cevabı alamadım gibi yada beceremedim bilemiyorum isterseniz sorunlarımı dile getireyim

1- Çalışma Kitabımda Yaklaşık 120 adet Sayfa bulunuyor. (Sayfa1, Sayfa2...)
Bu sayfalar arası geçiş için kitabın sağ tarafına dayalı 4 CM Enine 12 CM Boyuna bir Açılır pencere eklemek istiyorum (sanırım bunun adı UserForm)

2- UserForm ve Çalışma kitabının her sayfasının aynı zamanlarda aktif olmasını ve UserForm'un Çalışma kitabını açtığım anda Makro kullanmadan Otomatik açılmasını istiyorum.

3- Bahsettiğim 120 sayfayı bu UserForm'dan kontrol etmek için bir link, ComboBox yada Buton ekleyerek sayfalar arası geçişi sağlamak istiyorum. Yani 1'nci sayfadayken tek tuşla 120'nci sayfaya gidebilmek ve sonrasında başka sayfalara da ulaşmak için komutun devamlılığını istiyorum.

4- Çalışma kitabı En son hangi sayfada kaydedildiyse açılışında 1. sayfadan başlamasını istiyorum.

Arkadaşlar öncelikle hep kendim için istedim bu biraz bencilce bir davranış oldu fakat buna çok ihtiyacım var, buna karşın sizlerin sağlığını ve mutluluğunu isterim :)

Bu söylediklerimin yapılabilirliği varmıdır. Eğer böyle bir durum varsa bana yardımcı olurmusunuz.

Daha önce Visual Basic ve Makro kullanmadım yani bu konuda Sıfır'ım bunu tekrar hatırlatma gereği duydum

İlginize şimdiden teşekkürler

Sevgili anemos arkadaşım öncelikle ilgine teşekkür ederim verdiğin linklerin tamamını inceledim ve tamamı sadece 3. maddeyi kapsıyor yani;

3- Bahsettiğim 120 sayfayı bu UserForm'dan kontrol etmek için bir link, ComboBox yada Buton ekleyerek sayfalar arası geçişi sağlamak istiyorum. Yani 1'nci sayfadayken tek tuşla 120'nci sayfaya gidebilmek ve sonrasında başka sayfalara da ulaşmak için komutun devamlılığını istiyorum.

Tamam o konuda sorunum kalmadı diyebilirim peki diğerleri için yardımcı olabilirmisiniz. Ve birde mümkünse bu tamamını yapabilmem için sadece kod olarak verebilirmisiniz, yani hangi kodu hangi zamanda nereye ve nasıl ekleyeceğimi bile bilmiyorum

teşekkür ederim