Userform Üzerinde Kullanıcı Adı / Şifre Belirleme

walabi

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
excel 2010

excel 2013
Merhaba,

Userform üzerinde kullanıcı adı ve şifre girişi ile konu araştırmaktayken bu site üzerinde aşağıda linki olan mesajları gördüm ve kendime örnek bir dosya ile uygulamak istedim. Ancak kullanıcı adı ve şifre değiştir kısmında kodda hata almaktayım. Acaba sebebi nedir,

İlgili link

Hata aldığım kısım, kod satırı,

With Workbooks(ActiveWorkbook.Name).VBProject.VBComponents("Module1").CodeModule

bu satır sarı görünüyor, yani hata veriyor, ama ne olduğunu anlamadım

Ekte örnek dosya mevcut

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2007 Türkçe
Örnek Dosyanızı indirdim gayet güzel çalışıyor. Acaba "VBA UserForm Tool Referans" seçiminde bir eksiğinizmi var.

walabi

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
excel 2010

excel 2013
Örnek Dosyanızı indirdim gayet güzel çalışıyor. Acaba "VBA UserForm Tool Referans" seçiminde bir eksiğinizmi var.
Açıkcası bilmiyorum, bu kadar detaylı bilgim yok. sizde çalışıyorsa benim ayarlarda problem var demekki. nereyi düzeltmem gerekir bilmiyorum ama

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Linkteki 2. mesajdaki ayarı yapınız.

walabi

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
excel 2010

excel 2013
Linkteki 2. mesajdaki ayarı yapınız.

Korhan Bey teşekkürler, sizin dediğiniz kısma bakmak daha sonra aklıma gelmişti ve bunu ayarlamıştım.
Ancak şöylesi bir problem var bendeki dosyada ve bu kısmı daha önce hiç görmedim, uygulamadım.

Şifre değiştir dedikten sonra yeni kullanıcı adını ve yeni şifreyi tanımlayabiliyorum. Ancak tanımlanan yeni satır bilgileri aşağıda olduğu gibi görünüyor.

Sub formac()
UserForm1.Show
If Username = "adem" And Password = "108915" Then

Modül1 altında userform1 i açmak için kullandığım kodun End Sub satırı her defasında siliniyor, yerine üstte görünen satır geliyor. Birkaç deneme yaptım. Her defasında bu şekilde olmakta.

If Username = "adem" And Password = "108915" Then bu satır yeni giriş bilgileri olmakta,

If Username = "admin" And Password = "123456" Then bu eski satırın silinip, yerine hemen üstteki satırın yazdırılması gerekmiyor mu.

End Sub satırı bende neye göre siliniyor anlamadım.

Ekli dosyalar

walabi

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
excel 2010

excel 2013
Merhaba, açmış olduğum konu ile ilgili olarak aşağıdaki kodda geçen DeleteLines ve InsertLines ifadeleri hakkında bilgi alabilirmiyim. DeleteLines yanlış değilsem ilgili kod ssatırını silme olarak geçiyor. Insertlines ise sanırım kod satırı eklemek için. Ancak konu ile ilgili bir bilgim yok ve daha önce hiç karşılaşmadım. Özellikle Insertlines ifadesinin kullanımı hakkında bir bilgi ya da kaynak verilebilirmi, kaynak linki. İnternetten arama yaptığımda çok fazla bilgiye ulaşamıyorum.

VBA penceresini açmadan Insertlines şeklinde bir ifade ile kodlara satır eklemesi yapabiliyor muyuz.

Kod:
Sub SifreDegistir()
    Dim YeniSifre As String
    Dim YeniKullaniciAdi As String
    YeniKullaniciAdi = InputBox("Yeni kullanıcı adını giriniz.")
    YeniSifre = InputBox("Yeni Şifreyi giriniz.")
    If Username = "adem" And Password = "9999" Then
        MsgBox "Yeni Kullanıcı adı ve Yeni Şifre boş olamaz. Lütfen yeniden deneyiniz.", vbExclamation
        Exit Sub
    End If

With Workbooks(ActiveWorkbook.Name).VBProject.VBComponents("Module1").CodeModule

.DeleteLines 6
        .InsertLines 6, "    if username = " & """" & YeniKullaniciAdi & """" & " And password = " & """" & YeniSifre & """" & "then"
    End With
End Sub

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Paylaştığım linkteki ayarı yaptığınızda makro kodları ile VBA tarafına müdahale etme durumu aktif hale gelmektedir. İlgili ayarı yapmazsanız paylaştığınız kodu çalıştırdığınızda hata nesajı alırsınız. Güvenlik amacıyla bu ayar ilk ofis kurulumunda pasif olarak gelmektedir. Kullanıcı bu ayarı yaparak güvenlik riskini kendi kabullenmiş olur.

Kodlar sizde END SUB satırını siliyorsa demek ki END SUB satırı ilgili modülde 6. satıra denk geliyordur. Sayı ile oynayarak kodu revize edebilirsiniz.

Excel Vers. ve Dili
2019 english
excellink

Merhabalar linkteki gibi kullanıcı adı ve giriş olan bir excel formu üzerine bilgisayar kullanıcı adı ve ıp adresi bulan butonları ekledim

1. sorum ad ve ıp kısımları sorunsuz çalışıyor ama şifre olarak ip yazdığımızda şifreyi kabul etmiyor sayı biçiminde bir sorunmu var ?
2. sorum ilk exceli açtığımızda kullanıcı adı ve sıfreyı girmeden butonlara basamıyoruz sadece ıkı butonu basılabılır hale getirebilir miyiz ?
3. sorum bu şekilde 2. sayfadaki sifreleri kitlersek bu excelin sadece bir bilgisayarda çalışmasını sağlayabilir miyiz?

Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Excel Vers. ve Dili
2019 english
excellink

Merhabalar linkteki gibi kullanıcı adı ve giriş olan bir excel formu üzerine bilgisayar kullanıcı adı ve ıp adresi bulan butonları ekledim

1. sorum ad ve ıp kısımları sorunsuz çalışıyor ama şifre olarak ip yazdığımızda şifreyi kabul etmiyor sayı biçiminde bir sorunmu var ?
2. sorum ilk exceli açtığımızda kullanıcı adı ve sıfreyı girmeden butonlara basamıyoruz sadece ıkı butonu basılabılır hale getirebilir miyiz ?
3. sorum bu şekilde 2. sayfadaki sifreleri kitlersek bu excelin sadece bir bilgisayarda çalışmasını sağlayabilir miyiz?

yardımcı olabilecek var mı ?

Excel Vers. ve Dili
2019 english
excellink

1.sorumu kendim düzeltebildim.

2.soru için şifre girilmeden butonlara basılabilmesi konusunda yardımcı olabilecek var mı ?