Userformdan veri aktarma - veri alma

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
12-10-2023
Değerli Üyeler;
Sizlerin katkılarıyla öğrenebildiğim ve düzenlediğim kodlarla ilgili iki sorum var.

1. SORUM: Userformda yer alan 5 adet ComboBox ve 1 adet TextBox taki verileri, belirlediğim adrese, 1 satır arttırarak alt alta kaydedebiliyorum. Ancak, benim yapmak stediğim ise diğer userformda var olan sıralamadaki;
2. sıradaki 5 Combo ve 1 TextBox
3. sıradaki 5 Combo ve 1 TextBox
4. sıradaki 5 Combo ve 1 TextBox
5. sıradaki 5 Combo ve 1 TextBox
6. sıradaki 5 Combo ve 1 TextBox
7. sıradaki 5 Combo ve 1 TextBox
8. sıradaki 5 Combo ve 1 TextBox
9. sıradaki 5 Combo ve 1 TextBox
10. sıradaki 5 Combo ve 1 TextBox ta veri varsa, bunlarda bulunan verileri de yine aynı düzen içinde alt alta aktarmak istiyorum.

2. SORUM: ComboBox5 e sayfadaki adresten veri aldığımda, textboxa alınacak verinin de, belirtilen adresten alınmasını istiyorum.
Bunun için kodlarımı şu şekilde düzenledim.
ComboBox5.RowSource = "R2:R65536"
For Each bul In Range("R2:R" & WorksheetFunction.CountA(Range("R2:R65536")))
If StrConv(bul, vbUpperCase) = StrConv(ComboBox5, vbUpperCase) Then
bul.Select
TextBox1.Value = ActiveCell.Offset(0, 26).Value

Bir isim için veri almasına rağmen diğer isimler için veriyi almıyor.

3. SORUM: ComboBox3 e alınan verinin saat formatında olmasını istiyorum. Ancak, format doğru oluyor ama örneğin saat 08.30 yerine veriyi 00.30 olarak alıyor ve ilgili adrese bu şekilde aktarıyor.
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler!!!

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 türkçe
12-10-2023
Userformdan veri aktarma veri alma ile ilgili olarak yapılabilecek bir şey yoksa forumda dosya kirliliği yapmaması için dosyamı silmek istiyorum.
Yardımlarınız için teşekkürler!!!

Mahmut Kök

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 - Türkçe
Sayın Erdinç FIRTINA, ekli dosyanızı da inceledim ancak sorunuzun tam olarak nerelerle ilgili olduğunu anlayamadım.

3 soru yazmışsınız. Adım adım ilerlemek daha kolay olacaktır.

1. sorunuzda, tam olarak ne istediğinizi, ekli dosyanızdaki kaçıncı userformdan işlem yaptığınızı veya yapmak istediğinizi, combobox ve textboxların adlarını, bu nesnelerin sayfadaki hangi sütunlarla ilişkilendirileceğini daha açık bir şekilde yazarsanız yardımcı olmaya çalışalım.

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 türkçe
12-10-2023
Sayın Mahmut KÖK öğretmenim,

1.sorumdan başlayayım.

Benim yapabildiğim Userformdaki;
ComboBox1, ComboBox2, ComboBox3, ComboBox4, ComboBox5, TextBox1,
ComboBox6, ComboBox7, ComboBox8, ComboBox9, ComboBox10, TextBox2,
ComboBox11, ComboBox12, ComboBox13, ComboBox14, ComboBox15, TextBox3,
ComboBox16, ComboBox17, ComboBox18, ComboBox19, ComboBox20, TextBox4,
ComboBox21, ComboBox22, ComboBox23, ComboBox24, ComboBox25, TextBox5,
ComboBox26, ComboBox27, ComboBox28, ComboBox29, ComboBox30, TextBox6,
ve devamındaki textlere girilen veriler dosyaya aktarıldığında hepsi aynı satıra aktarılabiliyor. Yani, aktarılan veriler 6X10 = 60 sütunda ve 1 satırda yer alıyor. Sıra numarası da 1 oluyor ve tekrar veri girişi yapıldığında ve aktarıldığında sütunlar aynı oluyor ve 1. satırın altındaki 2. satıra aktarılıyor, sıra nosu 2 oluyor.

Benim yapmak istediğim ise;
ComboBox1, ComboBox2, ComboBox3, ComboBox4, ComboBox5, TextBox1 deki veriler yan yana olan 6 sütuna aktarılsın ve birinci satır ve sıra nosu 1 olsun.

ComboBox6, ComboBox7, ComboBox8, ComboBox9, ComboBox10, TextBox2 deki veriler ise oluşan 6 sütun ve 1 satırdan oluşan ve sıra nosu 1 olan satırın altına aktarılsın ve sıra nosu 2 olsun.

Devamında da diğerleri satır nosu ve sıra nosu 1 artarak aktarılmaya devam etsin.

Ben bu yapmak istediğimi önce 60 sütun halinde yeni bir sayfaya aktarıp, oradan tekrar bir başka sayfaya 6 şarlık sütunlardaki verileri alt alta alarak yapmaya çalışıyorum.

Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler!!! Ayrıca dosyamda da yapmak istediğimi manuel girerek örneklendirdim.