userformun backcolor özelliği

Excel Vers. ve Dili
2003 türkçe
iyi günler
userformun backcolor özelliğini userform_initialize olayı ile ayarlamak istiyorum.
userform1.backcolor=vbred
yada
userform1.backcolor=vbyellow
diye yazınca tamam.ama
userform1.backcolor=vbsilver
yada userform1.backcolor=vbgray
buna benzer bir sürü ara renkleri tanımıyor .aşağıdaki kodlarda ".style.backgroundcolor="aqua" deyince oluyorda
userform1.backcolor=vbaqua deyince neden olmuyor.bununla ilgili bilgilenmek ve renklerin ingilizcesini öğrenmek istiyorum.ben bir sitede renklerin ingilizcesini ve hexadecimal kodlarını buldum onları denedim birçok rengi tanımadı.o dosyayıda ekliyorum.

Private Sub WebBrowser1_NavigateComplete2(ByVal pDisp As Object, URL As Variant)
With WebBrowser1.Document.body
.Scroll = ""no""
.Style.Border = ""none""
.Style.backgroundcolor = ""aqua""
'.Style.Align = ""center""
End With
End Sub"

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
2003 türkçe
İyi akşamlar,
dosyayı inceleyen arkadaşlardan bir fikri olan yok mu? Dosyadaki renklerin bir çoğunu userformun backcolor özelliğine neden atayamıyoruz? Bir fikir veren olursa sevinirim.

Excel Vers. ve Dili
Office 2010 - 2013 İngilizce
hexdecimal kodlarını kullanmadım ama ekteki linkte renk kodlarını görebiliyorsun ayrıntılı olarak..

http://xona.com/colorlist/

Ben RGB değerlerini kullanarak her userform açılışında rastgele renklene userform yapmıştım..

Excel Vers. ve Dili
2003 türkçe
Teşekkür ederim Sayın Demirtaş
Userform1.backcolor=vbred
userform1.backcolor=vbblue olarak userformun initialize olayında kullanmak istiyorum.mavi kırmızı sarı gibi temel renklerde sorun yok ama diğer birçok renkte sorun var hep siyah olarak gösteriyor.İlk yazdığım mesajda dosyadaki forma bakılınca da görülecektir ki
userform1.backcolor=vbgray yada diğer örneklerde userformu hep siyah olarak gösteriyor.

Excel Vers. ve Dili
Office 2010 - 2013 İngilizce
Zannedersem vba gray ya da silver gibi renkleri tanımıyor Nitekim help menusunde de ekli açıklamayı buldum

Gray butonunu;

Private Sub CommandButton6_Click()
UserForm1.BackColor = RGB(200, 200, 200)
End Sub

şeklinde değiştirdiğimde bana gri tonunu verdi.. (Maalesef hex decimallerin detaylı kullanımlarını bilmiyorum)

"The following constants can be used anywhere in your code in place of the actual values:

Constant Value Description
vbBlack 0x0 Black
vbRed 0xFF Red
vbGreen 0xFF00 Green
vbYellow 0xFFFF Yellow
vbBlue 0xFF0000 Blue
vbMagenta 0xFF00FF Magenta
vbCyan 0xFFFF00 Cyan
vbWhite 0xFFFFFF White "

Excel Vers. ve Dili
2003 türkçe
Sayın Seyit Tiken teşekkür ederim.Renklerin kodlarının tamamını bulabilir miyim acaba?Benim eklediğim dosyadaki kodları sizin yaptığınız formda denedim olmadı.Gerçi ben onları Web tasarımı yapılan bir siteden aldım .Demek ki kodlar farklı.Sizde diğer renklerin de kodları var mı? Ya da bunun mantığı nedir?

Seyit Tiken

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Excel : 2010
Sistemin platinde 48 filan renk mevcut. VBA'nın kendine has kod mantığı var. Başka bir dil ile uyuşması zor gibi. Ne tür renkler istiyorsunuz. Renk boldur.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Excelin renk paleti 56 renk ile sınırlıdır. Bunun dışında yeni renk ekleyemezsiniz ancak renkleri değiştirebilirsiniz.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Selamlar,

Ekteki örnek dosyayı incelermisiniz. (RGB özelliği kullanılarak yapılmıştır.)

Excel Vers. ve Dili
2003 türkçe
Teşekkürler Sayın Seyit Tiken, Sayın Leventm, Sayın Cost Control.