userforum çalışma sayfasından önce açılışı nasıl

arkadaşlar elimdeki program çok geç açılıyo yaklaşık 30 ila 50 saniye arasında.benim düşündüğüm bir user form hazırlasak ve buna veri dosyaları açılıyor gibisinden bir görüntü yapsak bu yaklasık 40 saniye surse ve arka plandada calısma sayfası gizli olarak açılsa 40 saniye sonunda user form kaybolup çalışma sayfasına gozukse, boyle bir şey yapabilme şansımız olabilirmi acaba..

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 12.0
makro kod sayfasında (Modul)

Sub Auto_Open()
'komutlar
Exit Sub

şeklinde ayarlama yapılabilir diye düşünüyorum
Ayrıca sayfada çok fazla formülden dolayı geç açılma söz konusuysa, hesaplama işlemini kod yardımıyla adım adım da yapabilirsin; manuel olarak yani

kolay gelsin

ewet auto open ile user form otomatik olarak açılıyor ama arka planda çalışma kitabı felan açılacak ya yukarda bahsettiğim gibi bende orada takıldım.

Kod:
Private Sub Workbook_Open() 
Application.Visible = False 
UserForm1.Show 
End Sub

kodunu ThisWorkbook'a yazacaksınız.

Veya modül ekleyip;
Kod:
Kod: 
Sub Auto_Open() 
Application.Visible = False 
UserForm1.Show 
End Sub

evet yazdığın kodlarla sayfanın açılışı user form olarak başlıyor ama 50 saniye sonra kendi kendine userform kapanıp çalışma kitabı açılabilirmi.
2.sorum ise vb de timer nesnesini kullanarak birkaç labella "veri dosyaları açılıyor . . . . . . "şeklinde noktaları saydırabiliyorduk aynısını burada da yapmamız mümkünmü acaba.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Sn. mavidus,

İstediğiniz gibi örnek bir çalışma hazırladım. Tabi bu çalışmada kullanılan kodları sitede arama yaparak buldum. Belki işinize yarar.

Sizin belirttiğiniz gibi 40 sn. olarak ayarlandı. Excel dosyanızla birebir aynı hızda olmayabilir. :hey:

Bekleme süresinde değişiklik yapmak isterseniz kodlarda aşağıdaki bölümdeki kırmızı renkli rakamı;

Do While Timer - current < 2

Ã?rneğin :

20 sn. için 1 yazarak değiştirebilirsiniz.
10 sn. için 0.5 yazarak değiştirebilirsiniz.

çok sağol eline sağlık tam istediğim gibi ama bir sorum daha olacaktı
elimizde user form üzerinde bulunan bir command buton bir de çalışma sayfası üzerinde bulunan diğer bir command buton var benim istediğim 01/01/2006 tarihinde bu iki command butonun enabled özelliğinin fase olması bunu timer larla yapabilirmiiyiz acaba.

mehmett

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Güzel bir çalışma, elinize sağlık sayın COST CONTROL.

Ben arkadaşlarıma şaka yapmak için yukarıdaki dosyada küçük bir değişiklik yaptım. :)

Dosya ektedir.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Sn. mavidus,

İstediğiniz gibi bir çalışma ektedir. Umarım işinize yarar. Ben tarihi Sayfa1 in A1 hücresinden aldırdım. İstediğiniz tarihi verebilmeniz için. "20.10.2005" tarihinde buttonların enable özelliği false oluyor.Ayrıca bu özellik sadece belirtilen tarih için aktif oluyor. Tarih değiştiğinde bu özellik true olarak değişiyor.

cost control cok teşekkürler eline sağlık ama istediğim tam olarak böyle değildi.mesala istediğim command buttonların 01/01/2006 tarihinden itibaren enable =false olmasını istiyorum yani tarihler 2005 aşarsa command buttonlar kilitlenecek.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Sn. mavidus,

Peki siz tarihi nerden aldırmak istiyorsunuz. Ona göre çözüm üretelim.

Aşağıdaki kodlarda tarihi değiştirebilirsiniz.

Private Sub UserForm_Initialize()
TARİH = Sheets("Sayfa1").Range("A1")
If TARİH = "01.01.2006" Then
CommandButton1.Enabled = False
Else
CommandButton1.Enabled = True
End If
End Sub

Sayfa1 de A1 hücresine =BUGÜN() formülünü kopyalayın.

Koddaki tarih sayfadaki tarihe eşit olduğunda butonlar pasif hale gelir. Eşitlik geçince tekrar aktif olur. Eğer 2005 yılı dolduğunda butonlar hiç çalışmasın derseniz.O zaman If TARİH = "01.01.2006" Then kodu yerine If TARİH >= "01.01.2006" Then kullanmanız gerekir.