Using Windows Media Player in excel

Merhaba,

Calistigim sirkette IT tarafindan Windows Media Player dosyalarını dogrudan acmamiz engellenmis durumda. Ben su ana kadar bu durumu dosyaları Power Point formatinda acarak asmistim. Fakat Excel de makrolarla ugrasirken Control Toolbox-More Controls bölümünde Windows Media Player ın olduğunu farkettim ve aşağıdaki görüntüyü yakaladım.

Fakat W. Media PLayer'ın excel de nasil calistirilcagina dair bir bilgiye ulasamadım. Yazmış oldugum konu basligiyla google da arama yaptigimda sadece bi vatandasin yazdigi fakat aldigi hata icin bir foruma soru sordugu sayfaya ulastim. (http://www.wmptalk.com/ftopic23153.html) Fakat gordugum kadariyla yaklasik 1 aydir sorusuna forumdan cevap gelmemis. Vatandasin yazdigi kod ve mesaj su sekilde.

HI I am probably not in the right forum. If anyone knows what forum I could try please direct me.

I am trying to use a .wmv file in excel executed by a commmand button on a user form. I have tried the following. Would anyone happen to know why I get a "run" method failure compiler message? Could anyone direct me to correct this or to information which could help? Thank you.

Private Sub CommandButton12_Click()
CreateObject("WSCript.Shell").Run "C:\Documents and Settings\Richard.Richard-A2823C\Documents\InsertMovie.wmv", True
End Sub

I have also tried double commas after .wmv",,

Excelde Windows Media Player nasıl kullanılır yardımcı olabilir misiniz?

Cevaplarinizi merakla bekliyorum,

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Sayfaya eklediğiniz mediaplayeri tasarım konumundayken (denetim araç kutusundaki üçgen cetvel basılı olacak) mediaplayere çift tıklayın. Açılan sayfanın sol alt köşesinde properties penceresini göreceksiniz oradaki "filename" başlığına dosya yolunu yazmanız yeterlidir.(c:\belgelerim\film\a.mpeg vb.) Daha sonra üçgen cetvele basarak tasarım modundan çıkmanız gerekir.

Merhaba,
Ã?ncelikle verdiğiniz cevaptan dolayı teşekkür ediyorum. Belirttiğiniz şekilde işlem yaptığımda Microsoft Visual Basic “Not a legal object name:” F:\E-mails\mercedes.wmv”” hatasi almaktayim. Oysa aynı yol ile başka şekilde dosyaya ulaşıyor yani kod ile.

Yukarda birinden bahsetmiştim. Durumu aşabilmişmi diye o kişiye dün bir mail attım. Sağolsun iyi bir cevapla geri dönmüş. Cevabı aynen yapıştırıyorum:

This is for Windows media player

Private Sub CommandButton200_Click()
Const strMOVEXEPATH As String = "C:\Program Files\Windows Media Player\WMPlayer.exe "
Const strMOVFILEPATH As String = "C:\YOUR FILE NAME HERE.mov (or whatever extension you have)"
Dim shellcommand As String

shellcommand = strMOVEXEPATH & " " & """" & strMOVFILEPATH & """"

Shell shellcommand, vbNormalFocus

End Sub

No public declaration is necessary. I just added this to the command button. Let me know if you need any more information I am happy to help.

Richard

Bu kodu çalıştırdığımda istediğim dosyayı açabiliyorum fakat excel sayfamdaki Wmplayer görüntüsü bir Jpeg gibi sabit kalıyor ve bağımsız bir Wmplayer penceresi açılıyor ve o pencerede ben uzantıda göstermiş olduğum dosyayı izleyebiliyorum.

Kısacası “kod yolu ile” excel sayfasındaki Wmplayer görüntüsünden, uzantıda gosterecegimiz video dosyalarını izleyebilir miyiz?

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Sayfanıza bir mediaplayer yerleştirdikten sonra sayfaya ekleyeceğiniz butona aşağıdaki kodu yazarsanız, sayfa üzerindeki mediaplayerde film izleyebilirsiniz.

Bu kodda sayfa ismi "sayfa1" dir, kod içindeki sayfa adı ile filmin yolunu kendinize göre değiştirin.

Kod:
Sub filmbaslat()
Sheets("sayfa1").MediaPlayer1.Filename = "c:\belgelerim\film\a.mpeg"
End Sub
Not:yukarıda verilen kod sayfa üzerinden media player programını açıp filmi bu program üzerinde çalıştırmaktadır.

Son düzenleme:
Merhaba,
Paylastiginiz cevap icin çok tesekkur ediyorum. Fakat uygulama konusunda basarili olmadigimi soylemek durumundayim.

Sayfa uzerinde Windows Media Player ı oynatabildigim kodu yine yukarida bahsettigim Richard adindaki arkadastan edindim. Almış olduğum kod bilgisini aynen iletiyorum:

Hello,

Here's a possible solution, but maybe not the best practice.

In the Visual Basic Editor, I set a reference to the Windows Media Player Library. I embedded the Windows Media Player in Sheet 1, and found that is was associated with the formula =EMBED("WMPlayer.OCX.7",""). In the following code, I used the "WMPlayer" business to get a reference to the Media Player, and played a file using the URL method.

CODE
Option Explicit

Sub TryPlayer()

Dim oSh As Worksheet
Dim oWmp As WindowsMediaPlayer

Dim o As Object
Dim v As Variant

'*****************************************
'Get a reference to the Media Player.
'Awkward, but couldn't find a better way.
Set oSh = Worksheets("Sheet1")

oSh.Activate
oSh.Cells(1, 1).Activate

For Each v In oSh.OLEObjects
If v.ProgId Like "WMPlayer*" Then
Set oWmp = v.Object
Exit For
End If
Next v

If IsNull(oWmp) Then
MsgBox "Couldn't find WindowsMediaPlayer"
Exit Sub
End If

'Play chimes.
oWmp.URL = "C:\WINNT\Media\chimes.wav"

End Sub

Bu durumda şunu merak etmekteyim. Kodda görüntülediğimiz gibi uzantısını gösterdiğimiz video dosyalarını aynı pc üzerinden kolaylıkla izleyebiliriz. Peki bir video dosyasını excel dosyasinin içine kaydedip (import gibi birşey olabilir diye düşünüyorum.) e-mail kanalı ile başka bir kullanıcıya gönderimiz yaptığımızda diğer kullanıcı sayfa üzerindeki Windows Media Player 'ın Play tuşuna bastığında video dosyamızı izleyebilir mi?

Paylaşımlarınız için teşekkürler,

:yardim:

Arkadaşlar olası cevaplarınızı merakla beklemekteyim. En son yazdığım soruya yani öğrendiğim kadarıyla EMBED işlemi için yazacaklarınıza ihtiyacım var.

Paylaşımlarınız için tekrar teşekkür ederim,

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Bildiğim kadarı ile Excel içine bir görüntü dosyasını gömemiyorsunuz,Yukarıda benim verdiğim kodu media playerin bulunduğu sayfada oluşturacağınız bir butona bağlamalısınız.