uzmanlar için düşeyara sorusu

Excel Vers. ve Dili
Office 2003 pro. edition - TR
slm foruma yeni üye oldum, süpermiş walla daha önceden keşfetmediğime pişmanım. şimdi üstatlar ekte bir excell dosyası var
burada sorun başka bir değişkenle birlikte düşeyaramak

misal bir değer düşey aratılınca bulduğu ilk sonucu verir ama benim derdim diğer hücreyle bağlantılı olan değeri vermesi yani ikinci üçüncü veya diğer sıradaki değer. neyse bi bakın ona istinaden konuşalım

mehmett

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Sn gurkan forum üyeliğiniz hayırlı olsun.

Dosyanızın 1. sayfasında gerekli formülleri yazdım. Ancak bu fonksiyonlar tabloda ccc ve bbb gibi ifadelerin altında 6 veya 7 değer varsa doğru sonucu veriyor. 6'dan az veya 7 den fazla değer varsa hatalı sonuç veriyor.

Sayfa2'de de farklı bir çözüm önerisi sundum. Tablonuzu Sayfa2'de önerdiğim şekilde hazırlarsanız listeler ne kadar uzun olursa olsun %100 doğru sonuç alırsınız.

Excel Vers. ve Dili
üstat sağol inceliyorum şu an gerçekten çok yardımcı oldun
sayfa 2 deki çözüm daha mantıklı, peki kısaca açıklayabilir misin rica etsem.

mehmett

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Sayfa2'de Topla.Çarpım fonksiyonu kullanıldı. Forumda arama yaparsanız bu fonksiyon hakkında bir çok örnek çalışma görebilirsiniz.

Sizin dosyadaki uygulamanın kısaca açıklaması şöyle; A2 hücresindeki veriyi E2:E1000 alanında, B2 hücresindeki veriyi de F2:F1000 alanında bulur. Bu iki şart sadece bir satırda sağlandığından G sütununda bu satıra denk gelen değeri alır.

Excel Vers. ve Dili
Mehmet Bey ekte toplam la ilgili bir soru yönelttim, rica etsem bir öneri getirebilir misiniz? hürmetler...

Merhum İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
E2 hücresine =SUMIF(A2:A14;"*"&D2&"*";B2:B14) formülünü yazın diğer

Türkçesi : =ETOPLA(A2:A14;"*"&D2&"*";B2:B14)
hücrelere uygulayın.

mehmett

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Sn gurkann

Aşağıdaki fonksiyonlardan birini E2 hücresine yazıp E7'ye kadar çekin. Her iki fonksiyon da işinizi görür.

=ETOPLA($A$2:$A$14;D2;$B$2:$B$14)

=TOPLA.ÇARPIM((D2=$A$2:$A$14)*($B$2:$B$14))

Not: Gurkan bey bir de burada soru sorarken belli bir isme sormayın. Yani yukarıda yaptığınız gibi sorularınıza mehmet bey, ahmet bey v.b. şeklinde başlamayın. Forum geneline sorun ki herkes size cevap verebilsin. :)

Excel Vers. ve Dili
ikinize de teşekkür ederim 20 satırda yaptığım formülü tek satırda yazabiliyorum artık :)