Uzun bir listede her kalemin ayrı ayrı toplanması

İyi yıllar....
Bir excel sever olarak sitenizle buluşmam çok iyi oldu. Böyle bir hizmeti de düşündüğünüz için çok teşekkür ederim.
Formüllerle alakalı bir problemim var. Nedense kime sorsam cevabını alamadım:
A sütununda 5 farklı kalem olmakla beraber 250 satır isim var.
B sütunuda bunların fiyatları var.
Ben C sütununun ilk 5 satırına bu 5 kalemin isimini sıralıyorum.
D1 sütununa ise =EÐERSAY(A:A;C1) formülünü girdiğimde ve aşağıya çektiğimde her kalemin kaçar defa yazıldığını buluyor.
Burada benim yapmak istediğim her bir kalemin ayrı ayrı toplam ne kadar topladığı....
Ã?rneğin bu 250 satır içinde 35 tane silgi var. bu silgilerin fiyatları ayrı ayrı. Ama ben bütün silgilerin toplam fiyatını görmek istiyorum. Mesela bu silgilerin hepsinin toplam fiyatı 750 TL. ben bir formülle 35 silgi olduğunu bulabiliyorum. Ama buna benzer bir formülle bu 35 silginin 750 TL olduğunu bulabilir miyim.
( Not örneklemeye çalıştım. Bir kamu kuruluşunda çalışıyorum ve 250 satır aslında 13000 civarında bir satır ve yaklaşık 1200 civarında şahsın istirahat durumunu düzenliyorum. Yani durum biraz yoğun anlayacağınız....)
Teşekkür ederim...

mehmett Edit: Bu mesajın "FONKSİYONLAR" olan başlığı forum kurallarına uymadığından "Uzun bir listede her kalemin ayrı ayrı toplanması" şeklinde değiştirilmiştir.

mehmett Edit 2: "Excel'de Bunları Biliyor muydunuz?" bölümünden "Excel'e Yeni Başlayanlar" bölümüne taşınmıştır.

mehmett

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Sn sellami2005

Ekteki dosyada Etopla fonksiyonu örneği var.

Sn. Mehmett, çok teşekkür ederim. tam aradığım gibi. Ne diyeyim, ilaç gibi geldi.
Sn. Necdet Yesertener'e de ilgilendiği için teşekkür ederim.