Vade Farkı hesabı

Excel Vers. ve Dili
2003
Ekte sorunumu açıklamaya çalıştım... Yardımlarınızı bekliyorum... Saygılarımla...

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2007 Türkçe
Sayın airfresh sayın hocalarımızın sorunuzu anlamaları açısından, açıklamnızı dosyanızın içine değilde bu kısıma yazsanız, hocalar açısından daha kolay olacaktır.Saygılar.

Excel Vers. ve Dili
2003
Arkadaşlar işin içinden çıkamadım. Yardımlarınız bekliyorum…
"G" stunu satılan malzemenin tutarını gösteriyor. Tutar girildiğinde "vade süresi" ve "ödeme tarihi"ni
otomatik olarak atıyor. "Geçen süre" ise ödenmesi gereken tarihten itibaren kaç günün geçtiğini gösteriyor.
Ben bu geçen süreye göre vade farkı uygulamak istiyorum. 5 gün opsiyon tanıyıp, 5 günden sonra vade varkı;
5 gün ile 15 ün arasında ise %2, 15 gün ile 30 gün arasında ise % 3, 30 gün ile 45 gün arasında ise %4 ve 45 günden fazla ise %6 vade
farkı uygulattırmak istiyorum. Yazdığım formulle bu hesaplanıyor, ancak müşterim ödeme
tarihinde ödemesini yaptı diyelim. Müşterimin ilk bakışta borcu görünmüyor. fakat ödeme yaptıktan 6 ve daha fazla günden
sonra vade farkı işin içine giriyor ve müşterimin hiç borcu olmaması gerekirken vade farkı kadar
borcu olmuş oluyor. Müşterim barcunu ödediğinde geçen süreyi nasıl sabitleyebiliriz. Bu duruma cözüm bulabilirmiyiz.

Excel Vers. ve Dili
2003 Türkçe
Selam airfresh,

Dosyanızı inceledim, ancak kendi mantığınızla hesaplamalar yapıldığı için tam çözemedim.
Bizim eskiden beri kullandığımız vade farkı hesaplama yöntemlerini Excel tablosuna çevirip ekliyorum.
Sanırım hesaplama yöntemlerini kendi tablonuza uyarlayabilirsiniz.

yürüyen bakiyeli ve ortalama vade bulma yöntemleri var.
Kolay gelsin

Saygılarımla
Tansu

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 Tr
Ödeme tarihine ödenmesi gereken tarihi değilde ödeme yapılan tarihi yazarsanız, hesaplamaları daha kolay yaparsınız.

Excel Vers. ve Dili
2003
İlginiz için teşekkür ederim...