VBA KONTROL KOMUTLARI ANLATIMI

Excel Vers. ve Dili
office xp tr
Kontrol komutlari programcilar tarafindan sikca kullanilan belirli ifadeleri kontrol etmek veya bazi sartlarin gerçeklesip gerçeklesmedigini kontrol etmek amaciyla kullanilan komutlardir. Biz burada en çok kullanilan komutlarin üzerinde duracagiz.
If Kontrol Yapisi :
Genel olarak bu komut yapisi su sekilde yazilir.
If Kosul Then
Kosul dogru ise yapilmasi istenen islemler.
Endif

Kullandigimiz her If kontrolu için mutlaka bir Endif kullanmaliyiz. Bu kontrol yapisinin sonlandigini belirtir.
Ã?rnek:

If ad="FATIH" Then

Maas=10000000
Endif

Eger kosul gerçeklesmemis ise yapilmasi istenen bazi islemler varsa o zaman su sekilde bir kontrol yapisini kullanabiliriz.
If Kosul Then
Else
Kosul yanlis ise yapilmasi istenen islemler.
Endif
Ayni anda bir kaç kosul için karsilastirma yapilmak isternirse;
If Kosul Then
Elseif Kosul1 Then
Kosul1 dogru ise yapilmasi istenen islemler.
Elseif Kosul2 Then
Kosul2 dogru ise yapilmasi istenen islemler.
Else
Bütün kosullar yanlis ise yapilmasi istenen islemler.
Endif
yapisi kullanilir. Bu yapida mutlaka Else blogunun bulunmasina gerek yoktur. Burada eger Kosul dogru ise ilk Then’den sonraki satirlar çalistirilarak Elseif ifadesine kadar icra edilirler. Daha sonra Endif ifadesinden sonraki satir icra edilir.Eger Kosul yanlis ise Kosul1 ifadesi kontrol edilir.Dogru ise buradaki then den sonraki satirlar çalistirilir. Yanlis ise Kosul2’ye bakilir. Eger bu kosulda yanlis ise Else ifadesinden sonraki satirlar çalistirilir.

Bu kontrol yapisinda sadece bir degiskenin durum kontrolü yailir.Kontrolü yapilacak degiskenin genel olarak alabilecegi degerler belirli ise bu yapinin kukllanilmasi If yapisina göre daha avantajlidir. Yazilis biçimi genel olarak asagidaki sekildeki gibidir
Select Case Degisken
Case Deger1
Degisken=Deger1 oldugu durumda yapilmasi istenen islemler
Case Deger2
Degisken=Deger2 oldugu durumda yapilmasi istenen islemler
Case Else
Degisken yukaridaki degerler den hicbirine esit degil ise yapilacak islemler
End Select
Kullandigimiz her Select ifadesi için bir End Select kullanmaliyiz.

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Sayın nziya,

Bu güzel bilgilendirici çalışmanızı moderatör arkadaşlara gönderseydiniz onlar da Excel Dersanesinde yayınlasalardı daha güzel olurdu, burada kaynar gider.

Teşekkürler

Excel Vers. ve Dili
excel2003
Sayın Nurziya butür anlatımlar çok işimize yarayacak. Lütfen devam edin

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Sn nziya

Size bilgi paylaşımınız nedeniyle çok teşekkür ediyorum. Ã?zellikle dersanemizde yayınlanmak üzere her zaman katkılarınızı bekliyoruz.

Fakat bir konuda da üyelerimize sitem etmeden geçemeyeceğim. Yukarıda bahsi geçen konuyuda içeren kapsamlı bir makale, değerli moderatörümüz Sn isakarakus tarafından dersanemizde 13 Nisan 2005 tarihinde yayınlanmıştır. Gördüğüm kadarı ile dersanemiz yeteri kadar dikkatle incelenmiyor.

Lütfen sitemim yanlış anlaşılmasın bu bir eleştiri değil sadece masum bir sitemdir, bu vesile ile dersanemize bir nebze olsun dikkat çekebileceğimi amaçlıyorum. Umarım düşündüğüm gibi olur.

Tüm üyelerimizi dersanemize katkıya davet ediyorum.

http://www.excel.web.tr/viewtopic.php?t=3934

Excel Vers. ve Dili
Office 2003 , 2013 ve 2016 TR.
Sn nziya açıklamalarınız için çok teşekkürler. Gerçekten işimize yarayak.
Size birşey sormak istiyorum.Ben daha acemice Makrolarla çalışıyordum ama son bir yıldır bırakmıştım. Ã?nceden yaptığım Makroların şifresini unuttun.Rakamlardan ve harflerden oluşuyodu.Bunu nasıl çöze bilirim.Bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirm. Çalışmalarınızda başarılar dilerim