vba text boxa hücreden veri alma (birden fazla text box için)

Excel Vers. ve Dili
2016 excel
Öncelikle, siteyi üç gündür kullanıyorum, altın üyelikli kullanıcı olmadığım için dosya yükleyemiyorum ancak ay sonunda üyelik almayı planlıyorum.

Yazdığım sorulara cevap veren değerli arkadaşlara teşekkür ediyorum.

Yazmadan önce, sitede aradım benzer konular var ancak benim soruma tam bir karşılık yok. Bu sebepten iletme gereği duyuyorum.

İsmi PAGE olan bir çalışma sayfasının, A1 hücresinde bir değer var, sayı ya da kelime olarak düşünebilirsiniz. Benzer veri B1 ve C1 hücresinde de var.

Bir User forma, textbox ekliyorum (ismi TextBox1), bunun içine de şu kodu giriyorum.

Private Sub UserForm_Initialize()
TextBox1.Value = Sheets("PAGE").Range("A1").Value
End Sub

Bu şekilde A1 hücresindeki değer, user formu açtığım zaman Textbox kısmına kendinden geliyor, buraya kadar sıkıntı yok.

User forma, ikinci bir text box ekliyorum (ismi TextBox2), ona da aşağıdaki kodu ekliyorum

TextBox2.Value = Sheets("PAGE").Range("B1").Value
End Sub

Fark edilebileceği üzere, iki kod arasındaki farklılık Text boxların kendi isimleri ve kaynak hücre adresleri.

Ancak, ikinci text box ekledikten sonra formu çalıştırmak istersem hata mesajını alıyorum.

Hata mesajında "Ambiguous name detected: User Form_Initialize" diyor ve kod bölümünde ilk kodun yazıldığı alanda Private Sub UserForm Initialize() kısmını mavi

renk ile blokluyor.

Altın kullanıcı olmadığım için şimdilik bir resim ya da dosya ekleyemiyorum.

Mantıksal olarak, birden fazla text boxa aynı ya da farklı hücrelerden veri alınamayacağı varsayımını çıkarıyorum, ancak Excel gibi bir programda böyle bir kısıtın

olmayacağını da biliyorum.

Konu hakkında bilgisi olan var mıdır?

ÖmerBey

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2007 Türkçe
Merhaba,
Öncelikle foruma hoş geldiniz. Altın üye olmasanız da dosyanızı paylaşım sitelerine yükleyip link vererek paylaşabilirsiniz.
Sorunuza gelirsek:
Aynı isimde kod oluşturduğunuzda bu hatayı alırsınız. Kod isimleriniz birbirlerinden farklı olmalı.(Private Sub UserForm_Initialize)
Çözüm olarak aşağıdaki şekilde kodlarınızı tek başlık altında birleştirip kullanmayı deneyiniz.

Kod:
TextBox1.Value = Sheets("PAGE").Range("A1").Value
TextBox2.Value = Sheets("PAGE").Range("B1").Value
End Sub
İyi çalışmalar...

Excel Vers. ve Dili
2016 excel
Ömer Bey çok sağolun. İnanın sabahtan beri deli oldum, bir veri de çalışan formül nasıl olur da başka bir yerde çalışmaz diye.

Paylaşımınınz için çok teşekkür ediyorum.

ÖmerBey

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2007 Türkçe
Rica ederim, siz de sağ olun.
İyi çalışmalar...