VE formülü koşul sembolünü hücreden okumak

baydeniro

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2016
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
20-02-2025
Merhaba Arkadaşlar,

"VE" formülünde = <> > < gibi koşullar kullanmaktayız. Referans veriler değişmemekle birlikte koşullar değişmekte ve bunlar kendiliğinden oluşmaktadır. Örneğin bazen eşit veri aranırken bazen de eşit olmayanlar aranmaktadır. Hücrede oluşan bu koşul = <> > < sembollerini formüle nasıl bağlayabiliriz ?

Örnek dosya linki : http://www.dosya.tc/server16/r1tdaw/KOSULU_HUCREDEN_OKUMAK.xls.html

H2 hücresindeki VE formülünde "=" ve ">" koşul sembolleri bulunmaktadır. Bu semboller zaman zaman değişmektedir. Yani bazen büyüktür olurken bazen küçüktür olması gerekmektedir. Formülü her seferinde değiştirmemek için Formülün bu sembolleri hücreden okuması mümkün mü ?

Son düzenleme:

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 ( 32 bit ) TÜRKÇE
(18.03.2020) - Uzman olduğu için tarih geçersiz oldu.
Merhaba.

Verdiğiniz örnek belge erişim bağlantı adresi BOŞ.
.

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Merhaba.
Yanlış düşünmüyorsam, VE işlevinde karşılaştırma kriterini hücreden alamazsınız.
Aslında bu tür işlemler için MAKRO kullanmak daha anlamlı olabilir.

VE işlevi yerine; ÇOKETOPLA, ETOPLA, EĞERSAY işlevleriyle çözüm arayınız.
Belgenizdeki VE işlevinin ilk koşulu zaten bana anlamlı gelmedi, zira METİN'leri BÜYÜK/KÜÇÜK diye karşılaştırmak istemenizi de anlamadım.
Aşağıdaki formülü bir deneyin bakalım (VE işlevindeki 2'nci kısıma yönelik işlemdir)

Asıl belgenizde yapmayı hedeflediğiniz işlemi (VE işlevinden sonra bunun sonucuna göre yapmayı düşündüğünüz işlem)
belirtirseniz VE işlevi yerine başka alternatifler de üretilebilir ( EĞER(F3=">";....;....) gibi) bence.
=VE(A2=$E$2;EĞERSAY(B2;$F$3&$F$2)=1)

Son düzenleme:

baydeniro

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2016
20-02-2025
Ömer Baran üstadım çok çok teşekkür ediyorum. Formül aynen budur. Elleriniz dert görmesin, sağlıcakla kalın.

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Eyvallah, ihtiyaç karşılanmışsa mesele yok.

Kolay gelsin.
.