Veri aktarılan hücrelerin silinmemesi

1Al2Ver

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit TR - Microsoft Office 365 - Win11 Home
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
04-01-2026
İhtiyaç ; Bir sayfadan bir başka sayfaya taşınan veriler, taşındığı sayfadaki veriler değiştiğinde, değişiklik öncesi halini muhafaza etmeli, yani taşındığı hücrelerde sabit kalmalı,

Örneğin ; Sayfa1 S4:S23 aralığı, sayfa2'de S4:S23 aralığına (Tarih 17.01.2008) taşınır, sayfa1 deki günün tarihi 18.01.2008 olduğunda, sayfa1 deki S4:S23 aralığı , sayfa2'de T4:T23 aralığına taşınır, ancak S4:S23 aralığındaki veri, aynen kalır, bu düzenleme nasıl yapılabilir ?

Teşekkür ederim.

Son düzenleme:

1Al2Ver

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
04-01-2026
İyi geceler, tarih değişince (18.01.2008) projede aktarılan veriler (S4:S23) silindi, tabi manuel girdim, zamanınız varsa bir bakarsanız memnun olurum, saygılar.

Orion1

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Win7 Home Basic TR 64 Bit

Ofis-2010-TR 32 Bit
Dosyanızda hiç bir kod yok.
Acaba neden silindi?:)
Eğer manuel olarak yapıyorsanız,Kes yapıştır değilde kopyala yapıştır yapınız.:cool:

Son düzenleme:

1Al2Ver

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
04-01-2026
Dosyanızda hiç bir kod yok.
Acaba neden silindi?:)
Eğer manuel olarak yapıyorsanız,Kes yapıştır değilde kopyala yapıştır yapınız.:cool:
Sayın Orion2, ilginize teşekkür ederek başlamak istiyorum,

Dosya fonksiyon ile düzenlendi, "Aylık" sayfasındaki S4:S23 ile T4:T23 arası hücrelerin fonksiyonu örnek fonksiyondur,(=EĞER($T$2=Günlük!B1;Günlük!S4; )

Bu veriler, "Aylık" sayfasına,"Günlük" sayfasındaki S4:S23'ten gelmektedir.

"Günlük" sayfası B1'de günün tarihini değiştiğinde, "Aylık" sayfası, o güne ait (örneğin T4:T24) hücrelere "Günlük" sayfasındaki S4:S23 aralığını,belirttiğim fonksiyon ile alıyor,

Amaç;

"Günlük" sayfasındaki B1 tarihi değiştiğinde "Aylık" sayfasındaki önceki güne ait değer (örnekte; S4:S23) silinmesin, çünkü "Günlük" sayfasındaki çizelgeye hergün yeniden veri giriliyor, bu veriler gün gün "Aylık" sayfasındaki ilgili tarihlerin olduğu sütuna "Günlük" sayfasından fonksiyon ile kayıt ediliyor.

Belki macro ile "Aktar" botonu, "Günlük" sayfası B1'deki tarihe bakıp veriyi "Aylık" sayfasında B1'e karşılık gelen tarihe ait kolona yazabilir.

İlave istek ; B26 hücresine "Firma İsmi" girdiğimde S26 hücresine, adı girilen firmaya ait parasal tutar ( örnek ; 2 nci sıradaki Begonya Firması, Parasal Tutarı ; 48,638 ) gelebilir mi ?

Önerim yanlış anlaşılmasın, amaç yönlendirmek değil, aklıma geldiği için söyledim, sonuçta sizlerin önerdiği ve gerçekleştirdiği çözüm benim için nihai çözümdür.

Tekrar teşekkür ederim, saygılarımla.

Son düzenleme:

Orion1

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili

Ofis-2010-TR 32 Bit
Günlük sayfasındaki AKTAR butonuna basınız.
Ekli dosyayı inceleyiniz.:cool:
Kod:
Sub aktar()
Sheets("Günlük").Select
If MsgBox("Verileri Aylık sayfasına aktarmak istiyormusunuz?", vbYesNo + vbQuestion, "DİKKAT") = vbNo Then Exit Sub
Set s1 = Sheets("Günlük")
Set s2 = Sheets("Aylık")
Application.ScreenUpdating = False
If Range("B1").Value = "" Then Exit Sub
s1_son_sat = Cells(65536, "B").End(xlUp).Row - 1
s1_tarih = Range("B1").Value
For i = 4 To s1_son_sat
    Set s2_tr = s2.Range("C2:IV2").Find(s1_tarih, , xlValues, xlWhole)
    If Not s2_tr Is Nothing Then
        Set k = Range("B4:B65536").Find(s1.Cells(i, "B").Value, , xlValues, xlWhole)
        If Not k Is Nothing Then
            s2.Cells(k.Row, s2_tr.Column).Value = s1.Cells(i, "S").Value
        End If
    End If
Next i
Application.ScreenUpdating = True
MsgBox "İşlem Tamamlandı..!!", vbOKOnly + vbInformation, "KAYIT"
End Sub

Son düzenleme:

1Al2Ver

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
04-01-2026
Sayın Orion2, dosyayı inceledim ve denedim, "Aktar" macrosu sayfayı aktarıyor, ancak "Günlük" sayfası B1 hücresindeki tarihi değiştirip AKTAR dendiğinde önceki aktardığını siliyor, ben zaten buna engel olunmasını arzuluyorum, şöyle ifade edeyim ; "Aylık" sayfasındaki 31 günlük sütunlara gün gün veri aktarıldığında, her aktarmada eski verilen silinirse "Aylık" sayfasındaki tablo 30 gün boş kalır, bu durumda "Aylık" sayfasının gösterdiği gün gün verileri nasıl muhafaza edeceğim, bu sorunu çözersek tablo tamamlanmış olacak,

Tüm çabalarınıza ve ilginize sonsuz teşekkür ederim, çözümü bekliyorum, saygılarımla

Orion1

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili

Ofis-2010-TR 32 Bit
Sayın Orion2, dosyayı inceledim ve denedim, "Aktar" macrosu sayfayı aktarıyor, ancak "Günlük" sayfası B1 hücresindeki tarihi değiştirip AKTAR dendiğinde önceki aktardığını siliyor, ben zaten buna engel olunmasını arzuluyorum, şöyle ifade edeyim ; "Aylık" sayfasındaki 31 günlük sütunlara gün gün veri aktarıldığında, her aktarmada eski verilen silinirse "Aylık" sayfasındaki tablo 30 gün boş kalır, bu durumda "Aylık" sayfasının gösterdiği gün gün verileri nasıl muhafaza edeceğim, bu sorunu çözersek tablo tamamlanmış olacak,

Tüm çabalarınıza ve ilginize sonsuz teşekkür ederim, çözümü bekliyorum, saygılarımla
Dosyayı istediğiniz şekilde güncelledim.
5 numaralı mesajdan indirebilirsiniz.:cool:

1Al2Ver

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
04-01-2026
Dosyayı istediğiniz şekilde güncelledim.
5 numaralı mesajdan indirebilirsiniz.:cool:
Sayın Orion2, çok çok teşekkürler, ellerinize sağlık, sayenizde küçük ama güzel bir projem oldu, saygılar sunuyorum.

Orion1

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili

Ofis-2010-TR 32 Bit
Sayın Orion2, çok çok teşekkürler, ellerinize sağlık, sayenizde küçük ama güzel bir projem oldu, saygılar sunuyorum.
Rica ederim.
İyi çalışmalar.:cool: