Veri aktarma

Excel Vers. ve Dili
2010
Eklediğim sayfaya tarih aralığı yazabileceğim aktarma butonu eklemem gerekiyor. butona yazılan tarihler aralığına ilgili hücrelerden verileri yazılan tarih aralığında bulunan günlere aynen aktarmam gerekiyor. Acil yardım ederseniz çok memnun olurum.

Ekli dosyalar

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 ( 32 bit ) TÜRKÇE
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
(18.03.2020) - Uzman olduğu için tarih geçersiz oldu.
Sayın gezin, ekteki dosyayı inceleyiniz, sanırım istediğiniz gibi oldu.
İyi günler dilerim.

Ekli dosyalar

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
2010
Sayın Ömer Baran Bey çok teşekkür ederim tam istediğim gibi oldu

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Excel Vers. ve Dili
2010
veri aktarma

Sayın Ömer Baran Bey, eklediğim dosyada değişiklik yaptım bir kaç tane sütun ekledim. sizin gönderdiğiniz kodları bu dosyalarda uygulamaya çalıştım ama bir türlü beceremedim. Eklediğim dosyalardaki her sayfa için yaptığınız çalışmanın aynısını uygulayabilirmisiniz. Kusura bakmayın yoruyorum sizi.

Ekli dosyalar

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Merhaba Sayın gezin, doğru anlayıp anlamadığımı kontrol etmek için bir şey sorayım.
1)VERİ sayfasından yıl ve ay seçip ayın ilk Pazartesi gününü yazıyorsunuz, ardından ilk sayfanın başlangıç tarihini tespit etmek ve takvim ayıyla karşılaştırarak ayın sonunda, son haftaya dahil edilecek bir sonraki ayın ilk günlerini (haftayı tamamlayacak kadar) ekleyip, hafta parçalamadan aylık tablolar oluşturmak istiyorsunuz.
2)Bir sonraki sayfanız, bir önceki sayfanın kaldığı tarihten başlayacak (ilk pazartesiden) şekilde haziran ayı dahil aylık sayfanız olacak doğru mudur?
Sanırm tam ifade edemedim ama siz söylerseniz ona göre formüle etmeye çalışayım.
Hangi sayfanın hangi hücre aralığında neyi görmek istiyorsunuz tam olarak yazarsanız bakarım.
Bu arada VERİ sayfasında seçtiğiniz ayın ilk Pazartesi gününü aşağıdaki formül ile tespit edebilirsiniz.
Kod:
=0+METNEÇEVİR("1."&H13&"."&H11;"gg.aa.yyyy")+ARA(HAFTANINGÜNÜ(0+METNEÇEVİR("1."&H13&"."&H11;"gg.aa.yyyy");2);{1;2;3;4;5;6;7};{0;6;5;4;3;2;1})
Benzer formül kullanılarak her ayın ilk Pazartesi gününün tarihi o sayfanın O8 hücresine yazılabilir.
Aslında gönderdiğim belgedeki kod tam anlamıyla makro sayılmaz, sayfanız formül içermesin diye, formülle sonuçların bulunup, hücrelere değer olarak yapıştırılmasından ibaret.
İsterseniz formüllü olarak da kalabilir, böylece belgeniz makrosuz da olabilir. Tercih sizin.
Cevap bekleyeceğim.

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Bir şey daha fark ettim, kullandığınız TAKVİM sayfası 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününü Resmi Tatil olarak göstermiyor, bilginiz olsun.
Ayrıca, günlerin yazıldığı ve aktarmaların yapıldığı sayfalarda isterseniz seçimlik TATİL günleri işaretlemesi de ekleyeyim, böylece o günlere dağılım yapılmamış olur.

Excel Vers. ve Dili
2010
Ömer Baran Bey, öncelikle zaman ayırıp ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim. Ben isteklerimiz doğrultusunda ihtiyaçlarımızı karşılayacak bir ek ders programı hazırlamaya çalışıyorum. hemen hemen herşeyi azıcık formülle azıcık kodla halletmeye çalıştım. ilk sorduğunuz yani 1. sorunuz aynen doğru. ancak dikkat ederseniz P1 p2 p3 p4 ve p5 sayfaları birbirinin aynısı aslında. öğrenmen sayısına göre sayfalara kayıt yapıyorum. tüm sayfaların birbirinin aynısı sadece öğretmenler kaydediliyo, hesaplamalar hep aynı.
Bir de kursa giren ya da ücretli ve görevlendirme ile çalışanlar var bunları da ayrı sayfada hazırlıyoruz. şimdi bu takvim ile ilgili olarak zaten sizin gönderdiğiniz ilk çalışmada takvime gerek kalmıyo artık. tam istediğim gibi aslında ilk gönderdiğiniz. Ama bir kaç sütun eklenince araya doğal olarak çalıştıramadım.
hafta bütünlüğünü bozmak istemiyorum dediğiniz gibi hafta bütünlüğü aynı kalsın. ama siz takvimi silin bir önceki gibi olsun tarihler. zaten sizin yaptığınızda K6 hücresine yazdığımızda haftanın sonuna kadar bir önceki aya da geçerek atıyodu. bu şekilde olabilir. ya da bir sonraki ayı almasın sadece ilgili ayı alsın dediğiniz gibi resmi tatillere de atmasın.

Excel Vers. ve Dili
2010
ikinci soru anladığım kadarıyla p1 p2 p3 p4 p5 sayfaları birbirinin devamı şeklinde ise. bu sayfalar birbirinin devamı değil. bunlar birebir bir birinin aynısı. diyelim ki 35 tane öğretmenimiz var. ilk iki sayfaya yani p1 ve p2 ye yirmi kişiyi yazdım p3 e ise 15 kişi yazacam. bütün aktarma işlemi hepsi için aynı olacak. Sadece kolaylık olsun diye Ben bu sayfalardaki belli başlıkları formülle birbirine bağladım sadece. yani tarihleri hep aynı olacak, başlıklar hep aynı olacak dolayısıyla veri sayfasına yazdığım tüm okulla ve ilgili ayın yada yılın bilgileri tüm sayfalarda hatta kurs, ücretlendirme ve görevlendirme sayfalarına bile aynı bilgileri yazıcak

Excel Vers. ve Dili
2010
Belki çok fazla şey yazdım karışmış olabilir kusura bakmayın. Şöyle özetlersem; sizin daha önce yaptığınız çalışmanın aynısını eklediğim dosyada bulunan P1, P2, P3, P4, P5, Kurs , Ücretlendirme ve Görevlendirme sayfalarına ayrı ayrı yapabilirseniz sorunum tam olarak çözülecektir. Bir de dediğiniz gibi MEB in çalışma takvimine uygun şekilde tatil günlerine aktarma yapmazsa işimizi daha da kolaylaştırabilir. Şu pazartesi ilk gün tarihi içinse şöyle birşey yaparsak; Veri sayfasında ilgili ayı seçtiğimizde yani diyelim 2015 şubatı seçtiğimizde 02.02.2015 otomatik olarak yazabilir, Nisan ayını seçtiğimizde 30.03.2015 yazabilir v.s.

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Ekli belgede sadece P1 sayfasına uygulamayı tamamladım.
Bu sayfayı kopyalayıp çoğaltabilirsiniz. Sayfayı kopyaladığınızda kodlar bundan etkilenmez aynen kullanabilirsiniz.

Sayfa adına fareyle sağ tıklayınca açılan menüden "Kod Görüntüle"yi seçtikten sonra sol taraftaki Modül Listesinden AKTAR ismini verdiğim modülde çalışan kodları görebilirsiniz. Kod satırlarının sonlarına açıklamalar yazdım.

Sayfa yapısının (verilerin bulunduğu/yazılacağı adreslerin) farklı olduğu sayfalarda aynı işlemi uygulamak için, yukarıda söylediğim kodları kopyalayıp aynı sayfada alta yapıştırdıktan sonra yapıştırdığınız kodun adını (AKTAR olan satır) değiştirin ve kullanacağınız yeni sayfaya uygun olacak şekilde satır numaralarını-sütun adlarını değiştirerek işinizi tamamlayın ardından yeni sayfanıza ekleyeceğieniz düğmeye sağ tık yapıp açılan menüden "Makro Ata"yı seçin ve yeni ad verdiğiniz makroyu seçerek işlemi tamamlamış olursunuz.
Artık yeni düğmeniz o kodları çalıştıracaktır.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2010
Elinizi sağlık Ömer Bey, sizi yoruyorum. Ama bir kaç sıkıntı var. Pazartesi günü tarihi atması hafta bütünlüğünü bozuyo. Sizin ilk gönderdiğiniz tam istediğim gibiydi aslında. Son eklediğim ekders dosyasındaki sayflara ilk yaptığınızı aynen kodlayabilirseniz çok memnun olurum.

Excel Vers. ve Dili
2010
İlk gönderdiğim veri aktarma dosyasına cevaben gönderdiğiniz veri aktarma baran isimli dosya tam istediğim gibiydi. O dosyadaki kodları aynen gönderdiğim ekders isimli dosyadaki sayfalara da uygulayabilirsiniz çok sevinirim Ömer Bey, tam istediğim gibi olur

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Kodlar aynı sadece başlangıç günü ile ilgili farklılık var aslında ve aylık yapacağınızı düşündüğümden 31 sütunla sınırlamıştım, akşam bakabilirim inşallah.

Ancak anladığım kadarıyla siz ayrıca Tatil, İzin vs günleri yazacaksınız sonra da bu günlere veri yazılmasın diyeceksiniz, belgenizde başka makrolar da vardı sanırım, onların durumunu bilemiyorum zaten. Akşam bakabilirsem, en iyisi ben size formüllü halini hazırlayıp göndereyim.
Sağlıcakla.

Excel Vers. ve Dili
2010
Ömer Bey tatil günleri önemli değil o kadar da elle de silebilirim. Sizin ilk gönderdiğinizi aynı şekilde ekders dosyasındaki sayfalara yapabilirsek sorun tamamen çözülür inşallah. İlgilendiğiniz için çok sağolun, Allah razı olsun...

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Sayfa koruması olanlarda şifre vardı sanırım. Şifreli sayfalara bir şey yapmam mümkün değil.

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Ekli belgeyi inceleyiniz, uyarılarımı dikkate almanızı öneririm.
İyi günler dilerim.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2010
veri aktarma

Ömer Bey dosyayı inceledim. Uyarılarınızda haklısınız, çok teşekkürler. Sizin yapmış olduğunuz BARAN isimli sayfalardaki gibi olsun diğer bütün sayfalarda.
Yalnız Benim hazırladığım hücrelerdeki veriler aynı hücrelerde olsun yine. Yani haftalık ders saati H7 hücresindeyse yine H7 hücresinde olsun, yoksa formülleri ayarlamada sıkıntı yaşayabilirim hocam.
Kurs ve diğer sayfalarla ilgili olarak ise ;
Kurs, ücretli ve sınav sayfaları da birbirinin aynısı. Bu sayfalarda da aynı işlem olacak. Yani haftalık kurs saati içerisindeki verileri ilgili ayın tarihlerine atması gerekiyor. Baran isimli sayfadaki gibi olacak. Eklediğim dosyada Kurs kısmında açıklama yaptım kısaca.
Hakkınızı Helal edin bu arada Ömer Bey çok uğraştınız

Ekli dosyalar