veri doğrulama ile liste yaptım ama...

Excel Vers. ve Dili
office 2007 türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
11-06-2017
merhaba veri doğrulama ile bitki listesi hazırladım. açılır kutudan bitki isimleri seçerek listemi hazırlıyorum. benim sormak istediğim açılır kutudan bitkinin latince ismini seçtiğimde bi sonraki hücreye otomatik türkçesini yazdırabilmem münkünmü .ve türkçe isimlerinin yazılı olduğu hücreleri her zaman görüntülemek istemiyorum. o sütunu istediğim zaman gizleyip istediğim zaman görüntüleyebilirmiyim.mümnkünmü ? nasıl yapabilirim. yardımcı olacabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler...:yardim:

Excel Vers. ve Dili
(Excel 2016 - İngilizce)
30-11-2022
Sn.busybody,

Küçük bir örnek eklerseniz size yardımcı olacak birileri çıkacaktır.

Excel Vers. ve Dili
Excel-2003 TR.
29-06-2023
Merhaba;
Ekteki örneği çalışmanıza uyarlayabilirsiniz.

Excel Vers. ve Dili
office 2007 türkçe
11-06-2017
örnek ekledim

örnek bir dosya eklemeye çalıştım .umarım yapabilmişimdir.örnekte yaptığım gibi önce bitkinin latince ismini girip sonra türkçesini yazmak istemiyorum. benim yapmak istediğim ben bitkinin latince ismin kutudan seçtiğimde bi sonraki hücreye otomatik olarak türkçesinin yazılmasını isitiyorum.anlatabildim mi bilemiyorum.benim sorunum bu en azından şimdilik :hihoho:

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Selamlar,

Sayfadaki TÜRKÇESİ sütunundaki veri doğrulamayı kaldırıp hücrelere aşağıdaki formülü uygulayınız.

B10 hücresine uygulayıp aşağı doğru kopyalayın.
Kod:
=EĞER(EHATALIYSA(DÜŞEYARA(A10;Sayfa1!$A$7:$B$28;2;0));"";DÜŞEYARA(A10;Sayfa1!$A$7:$B$28;2;0))

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
İş:Excel 2016-Türkçe
Örneğin Sayfa2 deki C10 hücrenize =DÜŞEYARA(A10;Sayfa1!$A$7:$B$28;2;0) yazarak aşağı doğru çekin açılır liste kutucuğunu değiştirdiğinizde Türkçesi karşısına gelecektir.

Excel Vers. ve Dili
office 2007 türkçe
11-06-2017
tşk ederim

çok teşekkür ederim . yapmak istediğim tam olarak buydu. :)
tekrar teşekkür ederim. sanırım benim formülere çalışmam gerek ....:roll:

Excel Vers. ve Dili
office 2007 türkçe
11-06-2017
sorunuma yardımcı olan iki arkadaşa da çok teşekkür ederim. istediğim şeyi yaptım. ama benim anlayamadığım yukardaki iki formül arasındaki fark nedir ?
eğer - hatalıysa ifadeleri formüle ne katıyor.

Excel Vers. ve Dili
xp tr
merhabalar; benzer bir uygulamayı da ben yapamadım :( Fakat benim yapmak istediğim bir hücrede doğrulama ile çağırdığım bilgi ile ilgili olarak diğer bir hücrede ilişkilendirilmiş olan bilgileri açılır pencere ile (doğrulama gibi) seçebilecek bir formul aramaktayım. Şimdiden teşekkür ederim.

Örnek olarak : Sayfa 1 de ana form var, Sayfa2 de ise il ve ilçe adları farklı sutunlarda girilmiş olarak duruyor.

Sayfa 1 de form girilirken İl adı hücresinden ili seçtiğimizde İlçe adını Sayfa2 deki ilgili ile tanımlı ilçeleri doğrulama veya farklı bir yöntem ile seçmemize olanak tanıyacak bir formul oluşturulabilir mi?

İstanbul hücresi listeden seçildikten sonra Kadıköy, Kartal, Pendik vs. başka hücrede açılır olarak gözükebilir mi?_

Merhum İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Sayın busybody,

=EĞER(EHATALIYSA(DÜŞEYARA(A10;Sayfa1!$A$7:$B$28;2;0));"";DÜŞEYARA(A10;Sayfa1!$A$7:$B$28;2;0))

=DÜŞEYARA(A10;Sayfa1!$A$7:$B$28;2;0)

formülleri arasında EĞER(EHATALIYSA(... ne tür bir katkı sağladığını soruyorsunuz.

EĞER(EHATALIYSA(... ,

Düşeyara fonksiyonun sonucu, EHATALIYSA fonksiyonu ile Yanlış veya Doğru olduğu test ediliyor. EĞER fonksiyonu da, bu sonucun yanlış olması halinde "" yani hücreyi boş kalmasını, değilse formülün sonucunun yazılmasını sağlıyor.

Sayın serpinli,

http://www.excel.web.tr/attachment.php?attachmentid=2677&d=1156535693

Buradaki dosyayı inceleyin.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
xp tr

Merhum İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Sayın Serpinli,

Bir örnek dosya ekte. Sayfa1 ve Sayfa2'ye bakın.

Siz bu mantığa göre geliştirirsiniz, artık.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
xp tr
sn yurttas gönderdiğiniz dosyanın işime ne kadar yaradığını anlatamam. İşimi sayenizde biraz daha kolaylaştırdım. Teşekkür Ederim

Excel Vers. ve Dili
office 2007 türkçe
11-06-2017
tşk ederim

sn yurttaş çok teşekkür ederim anlatmak istediğinizi anladım .