Veri doğrulama listesinde boş hücreler gözükmesin

Excel Vers. ve Dili
Office 2019 Pro
Türkçe
Sanırım metin veya nümerik olmasıyla alakalı(H ve J sütunu farkı)
Ancak "-","_" gibi ifadeler kullanınca 2 side işe yaramıyor. Bu gibi ifadeleri de destekleeycek şekilde revize edebilir misiniz?
Aynı şekilde alternatif veri doğrulama olarak değerleri alfabetik olarak sıralaaycak şekilde nasıl yapabilirim(Açılır listede seçenekler alfabetik olmalı)

Excel Vers. ve Dili
Office 2019 Pro
Türkçe
Bu formülü alfabetik olarak sıralayacak şekilde düzenleyebilir misiniz?
Kod:
=EĞERHATA(İNDİS($B$2:$B$200;KAÇINCI(0;İNDİS(EĞERSAY($C$1:$C1;$B$2:$B$200)+($B$2:$B$200=""););0));"")

Excel Vers. ve Dili
2016 Türkce 64bit
Merhabalar
Bu yontemi yapmaya çalıştım lakin beceremedim bir türlü. Hatamıda bulamadım.
İnceleyebilirmisiniz lütfen hata nerede ?
Yapmaya çalıştığım VERİ sayfasının B stunundaki bilgileri A stununda sıralayıp LİSTE sayfasının B stununda Veri Doğrulama ile listelemek.
Şimdiden teşekkürler

Ekli dosyalar

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Formülü A2 hücresinden itibaren DİZİ formülü olarak uygulayıp deneyiniz.

Ek olarak AD tanımlama bölümünde "Alfabetik_Liste" tanımlamasında kullandığınız hücre aralıklarınıda aynı yaparak düzeltiniz.

Excel Vers. ve Dili
2016 Türkce 64bit
Formülü A2 hücresinden itibaren DİZİ formülü olarak uygulayıp deneyiniz.

Ek olarak AD tanımlama bölümünde "Alfabetik_Liste" tanımlamasında kullandığınız hücre aralıklarınıda aynı yaparak düzeltiniz.
Teşekkürler. Sayenizde DİZİ formülünü de öğrenmiş oldum. yanlız alfabetik listede bunu yapamadım maalesef olmadı :(

Ekli dosyalar

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Formüller sekmesinden AD YÖNETİCİSİ seçeneğine tıklayın. Açılan listede "Alfabetik_Liste" seçeneğine tıklayın. Alt tarafta formülü göreceksiniz.

Kutucuğa mouse ile tıklayıp F2 tuşuna basın. Formül içindeki hücre aralıklarınızı aynı yapın.

=KAYDIR(VERİ!$A$2;;;TOPLA.ÇARPIM((VERİ!$A$2:$A$1019<>"""")*(VERİ!$A$2:$A$1018<>0)))

Excel Vers. ve Dili
2016 Türkce 64bit
Formüller sekmesinden AD YÖNETİCİSİ seçeneğine tıklayın. Açılan listede "Alfabetik_Liste" seçeneğine tıklayın. Alt tarafta formülü göreceksiniz.

Kutucuğa mouse ile tıklayıp F2 tuşuna basın. Formül içindeki hücre aralıklarınızı aynı yapın.

=KAYDIR(VERİ!$A$2;;;TOPLA.ÇARPIM((VERİ!$A$2:$A$1019<>"""")*(VERİ!$A$2:$A$1018<>0)))
F2 işe yaradı. Tekrar teşekkürler. lakin merak ettiğim açılır pencereyi açtığımızda neden en alttan başlıyor ? Bunu ne istten nasıl başlatabiliriz ?
220378

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
"Alfabetik_Liste" tanımlamasındaki formülde sorun vardı. İki tane çift tırnak fazla olmuş. Düzeltince sorun ortadan kalktı.

=KAYDIR(VERİ!$A$2;;;TOPLA.ÇARPIM((VERİ!$A$2:$A$1000<>"""")*(VERİ!$A$2:$A$1000<>0)))

Excel Vers. ve Dili
2016 Türkce 64bit
"Alfabetik_Liste" tanımlamasındaki formülde sorun vardı. İki tane çift tırnak fazla olmuş. Düzeltince sorun ortadan kalktı.

=KAYDIR(VERİ!$A$2;;;TOPLA.ÇARPIM((VERİ!$A$2:$A$1000<>"""")*(VERİ!$A$2:$A$1000<>0)))
Anladım lakin bu şekilde güncellediğimde de yine aynı sorun devam ediyor. Hatta benim çoğu excel dosyamda formül olmasa dahi genelde alttan alıyor hep. O yüzden sormuştum sebebini hepsini düzeltebilmek için.
Yinede yardımlarınız için çok teşekkürler

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Benim paylaştığım dosyada aynı sorun var mı?

Sizdeki dosyada devam ediyorsa sebebi hakkında fikrim yok maalesef.

Excel Vers. ve Dili
2016 Türkce 64bit
Benim paylaştığım dosyada aynı sorun var mı?

Sizdeki dosyada devam ediyorsa sebebi hakkında fikrim yok maalesef.
Yok o dosyayı sorunsuz hallettim. Ben diğer formülsiz veri doğrulamalardan bahsetmeye çalışmıştım.
Yardımlarınız için teşekkürler