Soru Veri Doğrulama ve Koşullu Biçimlendirme ile Tüm Satırı Boyama

NIGRA

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel2010
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
13-02-2026
Merhaba,

Ekteki dosyada örnek bir tablo var ve örnek olarak 2 satırında işlem yaptım.

Aydın - Didim olan da sorun yok. Bu yapabildiğim. Veri doğrulama ile menüyü yaptıktan sonra koşullu biçimlendirme, hücre kurallarını vurgula, eşittir kısmından.

Bunun bi altında Dalaman ise yapmak istediğim. Şöyle ki, Dalamanı da Didim gibi yaparsam (Veri doğrulama ile menüyü yaptıktan sonra koşullu biçimlendirme, hücre kurallarını vurgula, eşittir kısmından.) sadece hücre sarı olacak.

Benim istediğim Dalamanı seçtiğimde Dalaman a verdiğim rengin tüm satırı(yada istediğim sütun aralığını örneğin a sütunundan p sütununa kadar) aynı renk yapması. Örnek tabloda satırı ben boyadım.

Bunu nasıl sağlayabilirim?

Ekli dosyalar

muygun

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2003 Türkçe
Merhaba;
Anladığım ilçe bazında koşul uygulayacaksınız. (ama 3 den fazla ilçe var)
Makro ile daha esnek yapılabilir.
Deneyin.
İyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

NIGRA

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel2010
13-02-2026
Merhaba;
Anladığım ilçe bazında koşul uygulayacaksınız. (ama 3 den fazla ilçe var)
Makro ile daha esnek yapılabilir.
Deneyin.
İyi çalışmalar.

Evet yazdığınız kodu buldum içinden.

Kod:
Private Sub Worksheet_Change(ByVal Target As Excel.Range)
On Error Resume Next
sat = Target.Row
süt = Target.Column

If sat >= 4 And süt = 9 And Cells(sat, süt) = "" Then
Range("f" & sat & ":n" & sat).Interior.ColorIndex = xlNone
End If

If sat >= 4 And süt = 9 And Cells(sat, süt) <> "" Then

For i = 3 To Range("A65536").End(xlUp).Row
If Cells(sat, süt) = Cells(i, 1) Then
Range("f" & sat & ":n" & sat).Interior.ColorIndex = Cells(i, 1).Interior.ColorIndex
End If
Next i

For i = 3 To Range("b65536").End(xlUp).Row
If Cells(sat, süt) = Cells(i, 2) Then
Range("f" & sat & ":n" & sat).Interior.ColorIndex = Cells(i, 2).Interior.ColorIndex
End If
Next i

For i = 3 To Range("c65536").End(xlUp).Row
If Cells(sat, süt) = Cells(i, 3) Then
Range("f" & sat & ":n" & sat).Interior.ColorIndex = Cells(i, 3).Interior.ColorIndex
End If
Next i

End If
End Sub
burada renkleri farklı sayfadaki bir kategoriden almak için ne ekleme yapmam lazım?
For i = 3 To Range("c65536").End(xlUp).Row

bu kısma?

Çok teşekkür ederim yardımınız için.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Satır renklendirmesi için;

İlk olarak eski biçimlendirmelerinizi karışıklık olmaması için temizleyiniz.

Öncelikle renklendirmek istediğiniz hücre aralığını seçiniz. (F3:N21)
Sonra koşullu biçimlendirme menüsünden YENİ KURAL diyerek ilerleyiniz.
Açılan menüden BİÇİMLENDİRİLECEK HÜCRELERİ BELİRLEMEK İÇİN FORMÜL KULLAN seçeneğini seçiniz.

Alttaki formül kutucuğuna aşağıdaki formülü uygulayınız.

=$I3="Dalaman"

Sonra aynı ekrandaki biçim menüsünden dilediğiniz rengi seçip işlemi tamamlayınız.

Aynı adımları tekrarlayarak dilediğiniz kadar biçimlendirme ekleyebilirsiniz.

NIGRA

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel2010
13-02-2026
Satır renklendirmesi için;

İlk olarak eski biçimlendirmelerinizi karışıklık olmaması için temizleyiniz.

Öncelikle renklendirmek istediğiniz hücre aralığını seçiniz. (F3:N21)
Sonra koşullu biçimlendirme menüsünden YENİ KURAL diyerek ilerleyiniz.
Açılan menüden BİÇİMLENDİRİLECEK HÜCRELERİ BELİRLEMEK İÇİN FORMÜL KULLAN seçeneğini seçiniz.

Alttaki formül kutucuğuna aşağıdaki formülü uygulayınız.

=$I3="Dalaman"

Sonra aynı ekrandaki biçim menüsünden dilediğiniz rengi seçip işlemi tamamlayınız.

Aynı adımları tekrarlayarak dilediğiniz kadar biçimlendirme ekleyebilirsiniz.

Efsane oldu teşekkürler. Daha geniş bir alan seçince de herhangi bir sıkıntı çıkartmadan uyuyor. Süper oldu.

Peki bununla bağlantılı bir şey daha sorayım size.

Bu seçimin birinci sütununda tekrar eden ve etmeyen(herhangi bir kurala göre değil manuel olarak girilen rastgele dağılıma sahip olan)
bazı sayılar olsun. Bu Dalaman için atadığım renk sütun 1 deki değerin diğer sayfadaki satırını da boyamasını istesem bunu nasıl yapabilirim.

Burada tek fark sayfa 2 de tekrar edebilen değer olsa da sayfa 3 de o değer 1 tane. Ve ben son seçilen rengi sayfa 3 deki satıra atmasını istiyorum.

Örnek olarak excele ekleme yaptım.

Tabloda görebileceğiniz gibi, sütun 1 de "12345" değeri birden fazla giriş yapılmış durumda ve sayfa 3 e en son seçtiğim satırın rengi yansımış durumda, "48567" ise 1 kez girilmiş ve onunda satır rengi direk sayfa 3 e yansımış durumda. Sayfa 3 de ise bu sayıların olduğu sütunda tekrar yok ve yerleri sabit olacak. sadece örnek olarak 48567 ye sayfa 2 de bir kez daha değer girip kırmızı dışında bir satır rengi oluşursa I sütunundaki ilçeye göre sayfa 3 de yine 2nci satırda bulunan 48567 nin satır rengi değişecek.

Bunu nasıl sağlayabilirim?

Ekli dosyalar

NIGRA

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel2010
13-02-2026
Korhan bey, Düşeyara ile sayıyı çekiyorum ama, son girilen satır ile güncellemesini ve rengini alması kısmında takıldım malesef.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Durumu tam olarak anlayamadım maalesef.

12345 değerinin yeşil rengi almasını istiyorsanız DALAMAN ifadesini diğer sayfaya bir sütuna DÜŞEYARA formülü ile getirip bu değeri kullanarak Sayfa3 için yeniden koşullu biçimlendirme oluşturmalısınız.

NIGRA

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel2010
13-02-2026
Durumu tam olarak anlayamadım maalesef.

12345 değerinin yeşil rengi almasını istiyorsanız DALAMAN ifadesini diğer sayfaya bir sütuna DÜŞEYARA formülü ile getirip bu değeri kullanarak Sayfa3 için yeniden koşullu biçimlendirme oluşturmalısınız.

Şöyle Korhan bey,

Yukarıda bahsettiğiniz gibi Dalamanı seçtiğimiz tabloda hangi satır olursa olsun rengini değiştiriyor. Bunun için size minnettarım. Bu kısım tamam.

Ancak tabloda Dalamanı seçtiğimiz satırın 1nci hücresindeki değer değişken ve aynı değer 1 den fazla giriş yapılabiliyor. Sicil no gibi düsünün.

Şimdi Dalamanı seçince satırdan kaynaklı 1nci hücre de yeşil oldu. Bu hücrede "12345" sayısı var. Yada değiştirelim isim olsun. "Ahmet Yılmaz" çalışanın ismi, 12345 de siciliydi diyelim.

Dalamanı seçince Ahmet Yılmazın 12345 nolu sicilinin bulunduğu hücre Dalamanın rengine yani yeşile boyandı.

3üncü sayfada özet ve diğer değişkenlerin olduğu tabloda Ahmet Yılmaz için yada 12345 nl sicili için sadece1 satır da olacak. Buraya atıyorum 500 kişide giriş yapsam Ahmet yılmaz 1 satırda olacak.

2nci sayfada ise durum farklı. 12345 sicil nolu kişi, 1 den fazla il ve ilçede görev yapabiliyor. Bu kişi için;

diyelim ki 14/01/2021 tarihli girişte Dalaman seçiliydi. ve satır atıyorum sarıydı. 3üncü sayfadaki satırın rengi de otomatik sarı olacak. sonra bu kişiye 15/01/2021 de didim için giriş yapıldığında bu satır artık kırmızı oldu didimin renginden dolayı.

İşte bu son tarihli/en güncel tarihli/sayfa 2 de en son giriş yapılan kayıttaki / ilçenin rengini sayfa 3 deki denk gelen satırın rengini güncellemesini istiyorum. yani 15/01/2021 için didim girişini yapınca sayfa 3 deki dalaman kaynaklı sarı satırın artık didim kaynaklı olarak "12345" sicil nosu özelinde kırmızı olarak güncellemesini istiyorum.

tekrar bi güncelleme yaptım. Kontrol eder misiniz.

Ekli dosyalar

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Bu durumda size ilgili sicilin en son satırdaki ilçe adı lazım.

Bunu aşağıdaki formülle elde edebilirsiniz.

Sayfa3 H8 hücresine uygulayınız. Sonrasında daha önce tarif ettiğim koşullu biçimlendirme işlemini bu sayfa içinde uygularsanız sonuç alabilirsiniz.

Formül DİZİ formüldür.

C++:
=İNDİS(Tablo1[Sütun4];BÜYÜK(EĞER(Tablo1[Sütun1]=[@Sütun1];SATIR(Tablo1[Sütun1])-2);1);)

NIGRA

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel2010
13-02-2026

Sayfa3 H8 hücresine uygulayınız. Sonrasında daha önce tarif ettiğim koşullu biçimlendirme işlemini bu sayfa içinde uygularsanız sonuç alabilirsiniz.

Formül DİZİ formüldür.

C++:
=İNDİS(Tablo1[Sütun4];BÜYÜK(EĞER(Tablo1[Sütun1]=[@Sütun1];SATIR(Tablo1[Sütun1])-2);1);)
Hemen deniyorum Üstadım..

NIGRA

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel2010
13-02-2026

Formül DİZİ formüldür.

C++:
Üstadım şöyle bir sorun var.

Direk h8 e uyguladığımda ilçeleri hepsini seçti. Sicil yazmamı beklemedi. hadi dedim ben yazayım bu seferde değiştirmedi.

Ekli dosyalar

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Cevap yazarken uygun olmamasına rağmen özellikle BÜYÜK harfle yazıyoruz. Ama üyelerimiz maalesef dikkat etmiyorlar. Bu konuda daha ne yapılabilir bilemiyorum.

DİZİ formül olarak uygulayıp deneyiniz.

NIGRA

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel2010
13-02-2026
Cevap yazarken uygun olmamasına rağmen özellikle BÜYÜK harfle yazıyoruz. Ama üyelerimiz maalesef dikkat etmiyorlar. Bu konuda daha ne yapılabilir bilemiyorum.

DİZİ formül olarak uygulayıp deneyiniz.
Benim bilmememden kaynaklı üstat, bende DİZİ formülün karşılığı olmadığı için :) yoksa sizlik bir durum yok. Dizi formül olarak ekleyip deniyorum.

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Merhaba,

Son eklenen dosyaya göre benim anladığım; sayfa2 de ilçeye göre koşullu biçimlendirme ile renklendirme yapılmış. (H sütunu). Yine sayfa 2 de F sütununa sicil numaraları girilmiş. Buradaki sicil numaraları hangi rengi alıyorsa(1 den fazla sicil varsa son girilen sicile bakacak), sayfa3 girilen sicil numarası da o rengi alsın istiyorsunuz. Doğrumu?

NIGRA

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel2010
13-02-2026
Merhaba,

Son eklenen dosyaya göre benim anladığım; sayfa2 de ilçeye göre koşullu biçimlendirme ile renklendirme yapılmış. (H sütunu). Yine sayfa 2 de F sütununa sicil numaraları girilmiş. Buradaki sicil numaraları hangi rengi alıyorsa(1 den fazla sicil varsa son girilen sicile bakacak), sayfa3 girilen sicil numarası da o rengi alsın istiyorsunuz. Doğrumu?
Tam olarak evet Ömer bey

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Bu durumda sayfa2 de uyguladığınız aynı şartlı renk kodlarıyla koşullu biçimlendirmeleri;

Örnek; (Didim için)

=ARA(2;1/(Tablo1[[#Tümü];[Sütun1]]=$J8);(Tablo1[Sütun4]))="Didim"

Formülünü sayfa3 de tabloda koşullu biçimlendirmede uygulayınız.

NIGRA

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel2010
13-02-2026
Bu durumda sayfa2 de uyguladığınız aynı şartlı renk kodlarıyla koşullu biçimlendirmeleri;

Örnek; (Didim için)

=ARA(2;1/(Tablo1[[#Tümü];[Sütun1]]=$J8);(Tablo1[Sütun4]))="Didim"

Formülünü sayfa3 de tabloda koşullu biçimlendirmede uygulayınız.
Yapamadım abi. Hata veriyor. Sayfa3 de tabloyu seçtim ama olmadı. :(

NIGRA

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel2010
13-02-2026

Formül DİZİ formüldür.

C++:

Dizi formülü olarak uyguladığımda yine olmuyor. Hepsine Didim yazıyor ve güncelleme yapmıyor Korhan bey
Eğer sayfa 3 de A8 e örnek olarak 8525 yazarsam bu seferde tüm sütuna sultanhisar basıyor. yani A8 deki değer belirleyici oluyor.

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Dalaman ve Didimi ekledim, "alan" adlı tanımı ad tanımlamalarda görebilirsiniz. Aynı şekilde diğerlerini ekleyebilir siniz.

Ekli dosyalar