Veri doğrulama yı başka hücreye bağlama

Excel Vers. ve Dili
Excel 2016 64 bit Türkçe ve Google e-tablo
Verilerin olduğu bir sayfam var.
Ben bu verileri grafik haline getirdim.
Verilerin olduğu sayfada açılır pencere ile ilgili değişkenlikleri yaptığımda veriler değişiyor tamam.
Yapmış olduğum grafiği başka bir sayfaya yapıştırdım.

Grafiğin değişmesi için illa veri sayfasına gidip veri doğrulamasında değişiklik yapmam gerekiyor.

Ben istiyorum ki. Veri sayfasındaki açılır pencere. Grafik sayfasında da olsun ki sayfa sayfa gezmeyeyim grafiği değiştirmek için.
Bu mümkün mü.

Excel Vers. ve Dili
Necdet Bey
Yapamadım :) grafik sayfasına açılır pencere içerisinde özel formül sekmesine eşittir deyip ver sayfasındaki açılır pencereyi göstertdim ama olmadı
Peki nasıl

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Veri sayfasındaki açılır listenin aynısını GRAFİK sayfanızda tasarlayın. O zaman sorununuz çözülecektir.

Excel Vers. ve Dili
Korhan Bey

Ben anlatamadım evet.
Dediğinizi yapıyorum ama grafik şekillenmiyor.

1. Sayfada verilerim var ve 1. sayfadaki veri doğrulama ile ürün değiştirdiğimde veriler değişiyor. Grafikte ekledim ben ürün değiştirdikçe grafikte verilere göre şekilleniyor tamam.

2. Sayfaya 1 . Sayfadaki grafiği kopyaladım.
Ben grafiğin şekillenmesi için illa 1. sayfaya gidip açılır pencereden ürün değiştirisem grafik değişiyor.

Ben istiyorum ki 2. sayfa da yapmış olduğum açılır pencere 1. sayfadaki açılır pencereye bağlı olsun ki grafiği değiştirmek için 1. sayfaya gitmeyeyim.

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Merhaba,
Örnek dosyanızı paylaşım sitelerinden birine yüklerseniz sorun daha iyi anlaşılacaktır.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Bağlı olsun ifadesi kullanmışsınız. Bu durumda 1. sayfada değişiklik yapmak zorunda kalırsınız. Bunu istemediğiniz için VERİ DOĞRULAMA işlemini GRAFİK sayfasında yapmalısınız.

Excel Vers. ve Dili
Evet Bağlayamadım .
Necdet Bey mümkün deyince heveslenmiştim.
Belki yapılabilir diye düşündüm ( Paralel telefonlar gibi yada. Bir lambayı iki tane ayrı yerlerde yakan buton var ikisi de lambayı yakıyor)
Bende veri sayfasına gitmeden ( Raporlama, sunum yaparken sayfa sayfa gezmesem olur mu diye düşündüm )
Veri sayfasındaki veri doğrulama hücresini grafik sayfasında bir tane veri doğrulama yapıp ona bağlana bilir mi diye.
Yapacak bir şey yok. Siz olmaz diyorsanız :)

Emeğinize yüreğinize sağlık Korhan bey

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Olmaz demedim... Kullandığınız yöntemi değiştirmenizi önerdim. Ama siz o yöntemini sanırım uygulamak istemiyorsunuz.

Excel Vers. ve Dili
O yöntem nasıl bilmiyorum ama

Ben grafik leri göstermek istiyorum sadece yeni bir sayfada

Tamam veri sayfasında grafik oluşturdum. Veri doğrulamadan da seçimime göre grafik şekillendi sorun yok.
Ben bu grafiği boş bir sayfaya kopyalayıp o boş sayfaya veri doğrulama yapıp.
O yaptığım veri doğrulamayı Veri sayfasındaki veri doğrulamaya ile eş zamanlı çalışsın istiyorum

Veri doğrulama özel formül kısmına.
Bir formül yazılabilir mi ?

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Daha açık bir dille şöyle tarif edeyim...

Örnek sayfa isimleri;
VERİ
GRAFİK

Veri sayfasında örneğin B1 hücresinde veri doğrulama listesinin olduğunu varsayalım.

Bunun aynısını GRAFİK sayfasında istediğiniz bir hücrede oluşturarak kullanabilirsiniz. Oluşturmaktan kastım =VERİ!B1 değildir.

GRAFİK sayfasında bu işlemi yapacağınız hücreye tıklayıp veri doğrulama-liste özelliğini tıklayıp VERİ sayfasındaki liste kaynağındaki hücreleri seçerek tamam demeniz yeterli olacaktır.

Böylece sorun çözülmüş olacaktır diye düşünüyorum.

Excel Vers. ve Dili
Koray Bey Tamda çözemediğim konu burası

=Veri!1 yapmıyorum
Veri sayfasındaki veri doğrulamam nerden listeleniyorsa grafik sayfasındaki veri doğrulamamı da aynı yerden listeliyorum fakat yine olmuyor.

Olmamasının sebebi : Veri sayfasındaki formüller veri doğrulama hücresine bağlı
Veri doğrulamada yıllar var
Ben oradan yılları değiştirdiğimde tablom şekilleniyor
O sayfada yaptığım grafikte veri doğrulaması ile şekilleniyor sıkın yok.

Ben O garigi kopyalayıp başka bir sayfaya ekliyorum ama grafiğin şekillenmesi için illa veri sayfasındaki veri doğrulamadan yılları değiştirirsem değişiyor

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Anladığım kadarıyla grafiğin datası veri sayfasında...

Bu sebeple siz VERİ sayfasında kullandığınız doğrulama hücresine =GRAFİK!B1 derseniz sorununuz çözülmüyormu? (Hücreler örnektir.. Kendi dosyanıza göre düzenlemelisiniz...)

Eğer bu da çözüm olmuyorsa dosyanızda bizim anlamadığımız bir kurgu var demektir. Bunun içinde örnek dosya paylaşmanız gerekir.

Excel Vers. ve Dili
Evet Korhan Bey Grafik datası başka sayfada

Çalışmam e tabloda olduğu için temzsili bir dosya linki paylaşıyorum

Dosya linki