Veri doğrulama

Excel Vers. ve Dili
office 2019 Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
28/12/2022
Arkadaşlar merhaba. Liste ve veri doğrulama yapmak istiyorum. Yalnız öndeğer (tercihli olarak) listeden bir değer getirmek istiyorum. İnternet problemim olduğu için dosya ekleyemedim. Ama izah edeyim.
A1 hücresi veri doğrulamanın yapılacağı hücre. C1 ve c2 hücresi liste. Öndeğer olarak c1 hücresindeki değer getirilebilir mi. Teşekkür ederim.

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 ( 32 bit ) TÜRKÇE
(18.03.2020) - Uzman olduğu için tarih geçersiz oldu.
Merhaba.
Soruların örnek belge üzerinden sorulması sonuca ulaşmanızı kolaylaştırır.
Öncelikle; istediğiniz şeyin olması için bir engel olmadığını düşünüyorum.

Sadece, A1 (veri doğrulama uygulanmış hücre) hücresine C1'deki değeri otomatik olarak getirme işleminin zamanlaması
(makro kullanılması halinde makronun nasıl ve neye göre harekete geçmesinin sağlanacağı).

Diyelim A1'e formül veya makro ile C1'deki değer getirildi ve siz bundan sonra VD listesini açıp C2'deki değerin gelmesini sağladınız;
A1'e varsayılan olarak tekrar C1'deki değer ne zaman yazılacak bunu netleştirmeniz gerekiyor.

Yoksa A1 hücresine önce Veri Doğrulamayı uygularsınız, ardından da A1'e =C1 formülünü yazarsınız ve istediğiniz olur.
Bence örnek belge üzerinden ve işlem seçeneklerini açıklamalı, veri giriş yöntemlerini netleştirmeli ve örneklendirmelisiniz.
.

Excel Vers. ve Dili
office 2019 Türkçe
28/12/2022
Üstad merhaba. Şu an cep telefonundan yazdığım için dostya ekleyemedim. Ben formül uyguladım ancak diğerini seçince formül kayboluyor. Aslında yapmak istediğim formül veya öndeğer olarak nitelendirdiğimiz değerin gelmesi. Ancak listedeki diğer değrrinde seçilebilmesi ve formülün silinme esi. Seçildikten sonra excel kapanana kadar değer değiştirilmeyecek. Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 ( 32 bit ) TÜRKÇE
(18.03.2020) - Uzman olduğu için tarih geçersiz oldu.
O zaman Auto _ Open makrosu oluşturup, bunun içine de [A1]=[C1] yazmanız yeterli değil mi?
Böylece veri doğrulama etkilenmemiş, açılışta her zaman C1 hazır olarak gelir ve veri doğrulamadan da seçim engeli olmaz.
Worksheet_Activate kodu üzerinden de istenilen yapılabilir gibi anlıyorum.
.

Excel Vers. ve Dili
office 2019 Türkçe
28/12/2022
Tamam üstadım. Anladım bu şekilde uygulayacağım. Teşekkür ederim.

Excel Vers. ve Dili
office 2019 Türkçe
28/12/2022
Değerli üstadlarım veri doğrulama ile ilgili bir sorunum daha var. yardımcı olursanız sevinirim.
iki seçenekli bir veri doğrulamam var. birincisini seçince diğer seçeneği de zorunlu olarak seçmesini sağlamak istiyorum. yani ikinciyi seçmeyince bir uyarı getirmesini istiyorum. şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Merhaba,

D2:
=EĞER(ESAYIYSA(KAÇINCI(B2;KAYDIR(K1;;KAÇINCI(B1;K1:M1;0)-1;1000);0));"";"Şehir Hatalı")

Eğer sadece B2 de renk değişimi olacaksa;
B2 koşullu biçimlendirme formül:

=EHATALIYSA(KAÇINCI(B2;KAYDIR(K1;;KAÇINCI(B1;K1:M1;0)-1;1000);0))

.

Excel Vers. ve Dili
office 2019 Türkçe
28/12/2022
Ömer üstadım. ikisini de uyguladım. mükemmel çalışıyor.teşekkür ederim ellerinize sağlık.