veri doğrulamada özel seçenek ayarları

merhabalar veri doğrulama da özel seçenek olarak =EĞER($D$5="MALTEPE";liste1;liste2) kullanıyorum fakat bu formul 2 seçeneğe izin veriyor bu seçeneği çoğaltmak mümkün mü? yani maltepe yazılyorsa liste1 , kartal yazıyorsa liste 2 , kadıköy yazıyorsa liste 3 v.b. şekilde yapmak mümkün mü
forum dünyasının en hızlı çözüm üreten forumuna Teşekkürler

Seyit Tiken

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Excel : 2010
Örnek niteliğinde Makrolu bir çözüm. B1'deki isimleri tıklayarak, A1'deki Veri/Doğrulama Listesindeki değişimi gözlemleyin. İşlemi çoğaltabilirsiniz.

örnek

bende örnek olsun diye hemde aynı isimle bir dosya hazırlamıştım sanırım sizin gönderdiğinizde işime yarıyacaktır ama yine de gönderim bir inceleyin lütfen

Excel Vers. ve Dili
M.Office Excel 2003 Tr.
Veri doğrulamaya

Kod:
=EĞER($C$5=$J$6;KARTAL;EĞER($C$5=$K$6;MALTEPE;EĞER($C$5=$L$6;PENDİK;"")))
yazın

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Her ilçe adına göre bir ad tanımlamanız kaydıyla E5 hücresindeki doğrulamaya aşağıdaki formülü yazın.

=DOLAYLI(DOLAYLI(ADRES(6;KAÇINCI(C5;J6:CQ6;0)+9)))

teşekkürler

Her ilçe adına göre bir ad tanımlamanız kaydıyla E5 hücresindeki doğrulamaya aşağıdaki formülü yazın.

geçişlerde bir önceki ilçenin ilk semtinin kalmasını ilk satırı boş bırakarak çözdüm işime yaradı
teşekkürler

çalışma mantığı nedir?

sayın leventm bu formulun mantığını çözemedim başka bir dosyada uygulamak istedim ama çalışmadı açıklama yapmanız mümkün mü bölümlerin ve değerlerin anlamları mesela baştakı 6 sondaki 9 gibi

teşekkürler

Not : yapamadığım dosyayı ekte gönderdim

Son düzenleme:
arkadaşlar konudan anlayan herkes yardım edebilir. sadece leventm e yazılmış özel msj değildir :)

Excel Vers. ve Dili
M.Office Excel 2003 Tr.
Dosyanız ekte.
bir kısmını yaptım 2. ve 3. kısmı siz yapın.

Teşekkürler bende dosya ile uğraşıyordum
harika olmuş
tekrar teşekkürler

Excel Vers. ve Dili
M.Office Excel 2003 Tr.
Dosyanızda düzeltmeyi unuttuğum bir şey olmuş.
Alan adı tanımlarken ve AJ3 ile AL3 hücresinde ki isimlerden tire - işaretini silin.

Yani
FilmBelgesel
TürküSol
yapın.

teşekkürler

Dosyanızda düzeltmeyi unuttuğum bir şey olmuş.
Alan adı tanımlarken ve AJ3 ile AL3 hücresinde ki isimlerden tire - işaretini silin.

Yani
FilmBelgesel
TürküSol
yapın.

ewet düzelttim ilk dikkatimi o çekti öğreniyoruz galiba bi şeyler. bide benzer bi dosya hazırladım ama satır sayısı çok her satır için semt kısmındaki formülü elle yazmadan otomatikleştiremezmiyiz sanırım eki incelerseniz demek istedğimi anlarsınız

galiba yapılamıyacak birşey kimseden cevap gelmedi