veri duzenleme

1-excelde sutun halınde bulunan verıyı ters cevırmek ıstıorum ama bı turlu basaramadım
2-aynı zamanda satır verilerini sutun haline getirmek istiorum ama onuda beceremedim
bi cıkıs yolu vardır mutlaka yardımlarınızı beklıorum

mehmett

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Sn kelebek

"Sütun halinde bulunan verileri ters çevirmek istiyorum" derken sütunları satır yapmak istiyorum demek istiyorsanız;

Sütunu kopyalayın, ve yapıştıracağınız satırın ilk hücresini seçip sağ tıklayın, Özel yapıştır ve İşlemi tersine çevir seçeneklerini seçin.

2. sorunuzun çözümü de aynı.

mehmett bey yardımınız için teşekkür ederim evet sorumun bir kısmı buydu ancak sanırım ilk sorunumu tam olarak ifade edemedim.
örneğin bir kolonda ardışık 10 sayımız var, bunlardan ilk satırdaki değeri son satıra atayacak şekilde (2.veride sondan ikinci veri olcak gibi) değiştiremiyorum..

mehmett

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Sayılarınızın yanındaki boş sütuna 1'den 10'a kadar sayıları yazın. Bu yeni sütuna göre araç çubuğundaki sıralama tuşları ile (A-Z ve Z-A tuşları) verilerinizi istediğiniz yönde sıralayın.

Ben yine anlatamadım sanırım bu sayılar rasgele oysa sizin söylediiniz artan yada azalan durumlarda sözkonusu olabiliyor.Ben herhangi bir datada bu işlemi yapmak istiyorum..veriler düzensiz

Seyit Tiken

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Excel : 2010
=Birleştir() formülünü bir deneyin.

mehmett

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
kelebek' Alıntı:
Ben yine anlatamadım sanırım bu sayılar rasgele oysa sizin söylediiniz artan yada azalan durumlarda sözkonusu olabiliyor.Ben herhangi bir datada bu işlemi yapmak istiyorum..veriler düzensiz
Siz anlattınız da ben yanlış tarif etmişim kusura bakmayın. (A-Z, ve Z-A tuşları ile sıralanmayacaktı.)

Yukarıda dediğim şekilde listenizin yanına 1'den 10'a kadar sayıları sırayla yazdıktan sonra tüm listeyi birden (sizin asıl listeniz ve 1-10 listesi) seçin ve menülerden;

Veri > Sırala komutlarını verin.

Sırlama ölçütü olarak sonradan eklediğiniz sayıların (1-10) bulunduğu sütünu seçin. Artan seçerseniz 1'den 10'a kadar, Azalan seçerseniz 10'dan 1'e kadar sıralanacaktır. Böylece sizin asıl listeniz de bir ters bir düz sıralanmış olacaktır.

mehmet bey gerçekten çok teşekkür ederim, işimi çok kolaylaştırmış oldunuz..