Veri Eşleştirme-Karşılaştırma

Excel Vers. ve Dili
2016 Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
16.01.2018
Arkadaşlar merhaba,

Dün akşam bir konu açmış, sonrasında ise forumda dolaşarak bir hazır veri karşılaştırma tablosu bulmuş ve sorunumu geçici olarak çözmüştüm.

Şimdi ise sorunuma kalıcı olarak çözüm bulmak için yardımlarınıza ihtiyacım var.

Öncelikle, bu exceli evde çalıştırdığımda herhangi bir problem yok, fakat iş yerinde çalıştırmaya kalktığımda "can't find project or library" hatası aldım. sorunu kaldırabildiğim kadar kitaplık seçeneğini kaldırmakla çözdüm.

Ekteki excelde göreceğiniz üzere, kendi çapımda işime yarayacak şekilde düzenledim. Banka ve muhasebe kayıtları çok daha farklı ve karmaşık verilerle geliyor excele fakat ben direkt satır adresi göstererek ilk sayfaya verileri alıyor, sonrasında makroyu çalıştırıyor, mutabakatsız olanları en son sayfada yan yana alıyor, eğer bildiğim, elemem gereken bir şey var ise onu eliyor, sonrasında raporluyorum.

Sorunum ise, son sayfada mutabık olmayan verileri yan yana koymak isterken boş satırların da gelmesi, yaptığım işi zorlaştırması. Zira her döngüde en az 500-600 satır veri karşılaştırıyorum.

İkinci sorunum ise, bütün bu işlemleri her gün için ayrı ayrı tekrarlamak zorundayım. İşlem açıklaması verilerini okuttuğum gibi bir de tarih okutsam, mutabakat sayfasında tarihleri de görerek, verileri toplu analiz etme şansım olur mu?

Üçüncüsü bir talep olacak. Bir tarafta parçalı halde, diğer tarafta tek parça loglanan girdi için "force to match" gibi bir opsiyon yapılabilir mi? Karşılıklı değerleri manual olarak seçerek excel'e mutabıkmış gibi gösterilebilir mi?

Konu hakkında var ise alternatif fikirlerinizi ve mümkünse yardımlarınızı rica ediyorum.

Eki indiremeyenler için;

http://www.dosyaupload.com/1YIr

Ekli dosyalar

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
2016 Türkçe
16.01.2018
İlk sorunumu makro kaydet ile hallettim sanırım. Bir mutabakatsızlık sayfası daha oluşturup aşağıdaki makroyu kullandım ve sanırım sorun çözüldü.

Makro ile yapılmaya çalışılan:
Banka mutabakatsızlığında boş olmayan hücreleri göster, kopyala, ikinci sayfaya yapıştır
Muhasebe mutabakatsızlığında boş olmayan hücreleri göster, kopyala, ikinci sayfaya yapıştır.

Kod:
Sub ManualFiltre()
'
' ManualFiltre Macro
'

'
    Rows("1:1").Select
    Selection.AutoFilter
    ActiveSheet.Range("$A$1:$F$15").AutoFilter Field:=1, Criteria1:="<>"
    Columns("A:B").Select
    Range("A2").Activate
    Selection.Copy
    Sheets("Mutabakatsızlık 1").Select
    Range("A1").Select
    Selection.PasteSpecial Paste:=xlPasteValues, Operation:=xlNone, SkipBlanks _
        :=False, Transpose:=False
    Range("D14").Select
    Sheets("MUTABAKATSIZLIK").Select
    ActiveSheet.Range("$A$1:$F$15").AutoFilter Field:=1
    ActiveSheet.Range("$A$1:$F$15").AutoFilter Field:=5, Criteria1:="<>"
    Columns("E:F").Select
    Application.CutCopyMode = False
    Selection.Copy
    Sheets("Mutabakatsızlık 1").Select
    Range("F1").Select
    Selection.PasteSpecial Paste:=xlPasteValues, Operation:=xlNone, SkipBlanks _
        :=False, Transpose:=False
End Sub

Excel Vers. ve Dili
2016 Türkçe
16.01.2018
konu hala güncel arkadaşlar.

Excel Vers. ve Dili
Office 2016 EN 64 Bit
25/05/2022
Excel Vers. ve Dili
2016 Türkçe
16.01.2018
Yazmış olduğum ekstre karşılaştırma programı ile binlerce satırı çok hızlı bir şekilde karşılaştırma yapabilirsiniz.

Sizin örnek dosyanıza göre deneyiniz.

https://upterabit.com/1Kxp/Excel_Cari_Mutabakat_Ekstre_Karsilastirma_banka.xlsm
üstad inceledim çok güzel bir sonuç olmuş elinize sağlık. bilgisayar konusunda acemiyim ve bu exceli de tek başıma kullanmıyorum. bu yüzden direkt hedef odaklı, tıkla kullan bir şeye ihtiyacım var.

sorun sende değil bende, der gibi oldu ama inanın benim için o excel fazla karışık :( :)