veri saydırma

Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office Excell 2007 Türkçe
=EĞERSAY($H$1:$H$100;"*"&A1&"*")

Merhabalar
Yukarıda örnekteki formül bilindiği üzere belli bir aralıktaki yani h sütununda 1-100 arasındaki verileri a1 sütununundaki başlığa göre sayısal olarak oluşturulan bir tablo raporda listeler.benim sizlerden yardım talebim ise şudur; a1 de isimler başlığı olduğunu düşünün (kriterleri; Ahmet,ali,Mehmet) b1 sütununda ürünler başlığı olduğunu düşünün (kriterler: atkı,elbise,kazak)..bu örnekte görüldüğü gibi ürünler aynı cins fakat isimler farklılık gösterebiliyor.Bunu pivottable haricinde formül olarak tabloda nasıl saydırabilirim?yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

Excel Vers. ve Dili
şöyle özetleyeyim..yukarıda belirttiğim kriterlere dayanarak yapılan bir tabloda ahmet'in kaç atkı,elbise,kazak sahibi olduğunu (ve tabi aynı şeylerin ali ve mehmet içinde geçerli) rakamsal olarak tabloda göstermesini istiyorum..

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 İngilizce -
Excel 2010 Türkçe -
Excel 2013 Türkçe -
Merhaba,
Ben anladığım şekilde bir öneri sunayım,
  • İsimleriniz A1:A10 aralığına giriniz. (jane,jineps...)
  • Malzemeleri B1:B10 aralığına girniz. (kazak,atkı...)
  • C1 hücresine artacağımız kriter (isim)
  • D1 hücresine aratacağımız kriter (malzeme)
Sonuç almak için;
Kod:
=TOPLA(EĞER(EHATALIYSA(BUL(C1&D1;A1:A10&B1:B10));0;1))
[COLOR="Blue"]Formül dizi formülüdür. CTRL + SHİFT + ENTER ile tamamlayınız.[/COLOR]
Daxe Syán

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
uğraşınız için teşekkürler fakat sanırım yanlış anlamışsınız,yada ben formülü yanlış yazıyorum..farklı bir şekilde anlatayım..isimlerin b1,c1,d1, hücrelerinde sabit olduğu,ürünlerin a2,a3,a4 hücrelerinde sabit olduğu bir tablo düşünün..benim istediğim b1-a2 ye,c1-a2 ye,d1-a2 ye (vs..) gelen verinin rakamsal olarak tabloya yazımıdır..tabi veri kaynağı olarak h1:h10 isimler , ı1:ı10 ürünleri veri olarak gireceğim.

bu raporlamayı aslında pivottable da basit bir şekilde yapıyorum fakat pivottable kullanmadan yapmak istiyorum..

Excel Vers. ve Dili
2013 türkçe
Yanlış anlamadıysam aşağıdaki formülü b2 hücresine uygulayıp sağa ve aşağı doğru yeterince çekip uzatınız.
Kod:
=ÇOKEĞERSAY($I$1:$I$10;$A2;$H$1:$H$10;B$1)
Örnek dosyaya aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
https://yadi.sk/i/PrmH21OuaNcCB

Excel Vers. ve Dili
peki aynı tabloda malzemenin toplam sayısı yerine tl bazındaki toplam değerlerini yazdırmak istersek ne gibi bir formül uygulayabiliriz?

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Örnek dosyadaki mantıkla aşağıdaki formülü kullanabilirsiniz.

"J" sütununda TL değerler olduğu varsayılmıştır.

Kod:
=ÇOKETOPLA($J$1:$J$10;$H$1:$H$10;B$1;$I$1:$I$10;$A2)

Excel Vers. ve Dili
j1:j10 tl cinsinden değer girip b2 ye formülü uyguladığımda 0,00 sonuç çıkarıyor!?

pardon geri aldım :)

Son düzenleme: