Veri sıralamada sütun adı çıkmıyor, yardım

mustafa

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 365 - Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
23-12-2024
Belki çözümleri basittir fakat epey zamandır 2 tane sorun yaşıyorum, çözümlerini bulamadım.

Birincisi, veri sıralama yaparken seçtiğim alandaki sütun adı yerine değer adları çıkıyor. Örneğin bir tabloyu, tablodaki isimlere göre sıralattıracağım, tabloyu seçili hale getirip, veri/sırala deyince sütun adları yerine tablonun ilk satırındaki isimler geliyor, böyle bir sorun yaşayan var mı aranızda ve çözümü nedir? Fakat bu sorun her zaman olmuyor, bazen oluyor.

İkinci sıkıntım ise, tabloda değerleri giriyorum alt alta, fakat bazen aynı sütunda varolan değer otomatik gelmiyor. Şöyle anlatayım, tablonun 3. sütununun birinci satırında ekmek, ikinci satırında meyve, üçüncü satırında sebze yazılı, dördüncü ve beşinci satır boş, örneğin yedinci satıra ekmek gireceğim bazen otomatik olarak ekmek yazısı gelmiyor. Bu sorun da her zaman olmuyor, bazen oluyor, sebebi nedir acaba?

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 İngilizce -
Excel 2010 Türkçe -
Excel 2013 Türkçe -
Merhaba,
Birinci sorunuzu pek anlamadım. Anladığım gibiyse cevabı bilmiyorum.

İkinci sorunuz için aslında bu başınıza her zaman gelir.(boluk olduğu zaman) Otomatik tamamlama için sütunda boşluk olmaması lazımdır.
Boşlukların yerine ="" işlemini yaptığınızda sonucun istediğiniz gibi olacağını göreceksiniz.

Saygılar,

aerten

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019 TR
Excel 365 TR
15-02-2027
Verilerimde üstbilgi var

Birinci sorunuzun yanıtı;

Sıralama yapacağınız zaman tabloyu seçip "Sırala ve Filtre Uygula" aracında "Özel sıralama"yı seçtiğinizde açılan pencerede sağ üstte bir onay kutusu yer alıyor. Bu onay kutusu "Verilerimde üstbilgi var" seçeneğidir. Önceden seçerek bir sıralama yapıldıysa ya da tablo olarak belirlenmiş bir veriniz varsa bu Onay Kutusu seçili gelir. Bu kutu seçiliyken sıralam yaparsanız ilk satırı "Üstbilgi" kabul ettiği için sıralamaya dahil etmez. Eğer bu seçili değilse tablo başlığı olan satırı da veri satırı kabul edip sıralamaya dahil eder.

mustafa

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 365 - Türkçe
23-12-2024
Merhaba,
Birinci sorunuzu pek anlamadım. Anladığım gibiyse cevabı bilmiyorum.

İkinci sorunuz için aslında bu başınıza her zaman gelir.(boluk olduğu zaman) Otomatik tamamlama için sütunda boşluk olmaması lazımdır.
Boşlukların yerine ="" işlemini yaptığınızda sonucun istediğiniz gibi olacağını göreceksiniz.

Saygılar,
Birinci sorum için görsel eklemeye çalıştım. Birinci resimde olduğu gibi eğer birinci satırdan itibaren seçim yapınca sıralama ölçütü tc no ile başlıyor. Galiba burada ben hata yapıyormuşum.

Çünkü seçimi sıra no 1 den değil de Sıra No - T.C. No - Adı - Soyadı satırından başlayınca ikinci resimde olduğu gibi sıralama ölçütü Adı ile başladı.

mustafa

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 365 - Türkçe
23-12-2024
Merhaba,

Saygılar,
Otomatik tamamlama ile ilgili boşluk olmamasını biliyordum fakat aşağıya eklediğim resimlerle de gösterdim, tüm satırlar dolu, sadece 1 satır boş ve ben o satıra da "hükümlü" yazmak istediğimde otomatik tamamlama gelmiyor.

Resim-1

Resim-2

mustafa

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 365 - Türkçe
23-12-2024
Birinci sorunuzun yanıtı;

Sıralama yapacağınız zaman tabloyu seçip "Sırala ve Filtre Uygula" aracında "Özel sıralama"yı seçtiğinizde açılan pencerede sağ üstte bir onay kutusu yer alıyor. Bu onay kutusu "Verilerimde üstbilgi var" seçeneğidir. Önceden seçerek bir sıralama yapıldıysa ya da tablo olarak belirlenmiş bir veriniz varsa bu Onay Kutusu seçili gelir. Bu kutu seçiliyken sıralam yaparsanız ilk satırı "Üstbilgi" kabul ettiği için sıralamaya dahil etmez. Eğer bu seçili değilse tablo başlığı olan satırı da veri satırı kabul edip sıralamaya dahil eder.
Hocam Allah razı olsun, aradığım cevap buymuş. Dediklerinizi yapınca istediğim şey oldu, resimleri ekliyorum.

Resim-1 ("Verilerimde üstbilgi var" seçili)

Resim-1 ("Verilerimde üstbilgi var" seçili değil)

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
İş : Ofis 365 - Türkçe
Ev: Ofis 365 - Türkçe
Aynı sütunda birbirine benzeyen hücreler varsa otomatik tamamlama ilk farklı olan karakterden itibaren çalışır. Muhtemelen o sütundaki Hükümlü ifadelerinden birinin sonunda boşluk gibi farklı bir karakter vardır. "Hükümlü" "Hükümlü " gibi.

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
İş : Ofis 365 - Türkçe
Ev: Ofis 365 - Türkçe
"Verilerimde üstbilgi var seçeneği seçildiğinde sütun başlıklarının görünmesini istiyorsanız seçimi başlıklarla birlikte yapmalısınız. Ya da tablonun herhangi bir hücresindeyken menüyü açmalısınız.

Eğer başlık satırınızla tablonuz arasında boş satır varsa excel başlıkları görmez. İlk iki satırı birleştirip başlık satırları yaparsanız da olmaz.

Düzenli bir tablo aralarında boş satır ya da sütun olmayan, hücre birleştirme yapılmayan, her hücrede bir verinin olduğu tablolardır.

mustafa

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 365 - Türkçe
23-12-2024
Aynı sütunda birbirine benzeyen hücreler varsa otomatik tamamlama ilk farklı olan karakterden itibaren çalışır. Muhtemelen o sütundaki Hükümlü ifadelerinden birinin sonunda boşluk gibi farklı bir karakter vardır. "Hükümlü" "Hükümlü " gibi.
Evet, haklıymışsınız, o hükümlü kelimelerinin bir kaçının sonunda boşluk varmış.

Cevap yazan herkese teşekkür ederim.